W kierunku bardziej spójnego projektowania konstrukcji ze szkła laminowanego |
Data dodania: 17.12.18 |
Metody i procedury służące do projektowania szkła laminowanego są niekonsekwentne zarówno w naszym regionie, jak i na całym świecie – szczególnie, gdy poddawane są działaniu obciążenia w dłuższym okresie czasu i podwyższonej temperatury.
Wiele kodeksów i norm nieprawidłowo oblicza zależność sztywności warstwy pośredniej od czasu działania obciążenia i podwyższonej temperatury lub całkowicie je ignoruje. Poniżej porównano pięć norm dotyczących projektowania szkła laminowanego z całego świata i zaproponowano nową metodę obliczania efektu działania długotrwałego obciążenia i temperatury.
Wprowadzenie Normy projektowe na całym świecie traktują szkło, a szczególnie szkło laminowane, na wiele różnych sposobów. Chociaż przepisy budowlane zawsze różnią się między sobą, to sposoby, w jakie szkło laminowane jest projektowane, są jeszcze bardziej zróżnicowane niż w przypadku innych materiałów budowlanych, takich jak stal i beton.
Ponieważ zarówno wytrzymałość, jak i sztywność szkła laminowanego zmieniają się w czasie, konieczne jest opracowanie metody uwzględniającej wpływ tych czynników na pracę konstrukcji ze szkła laminowanego.
Zarówno prawdopodobieństwo pęknięcia, jak i sztywność konstrukcji z laminowanego szkła zmieniają się wraz z upływem czasu. Z tego powodu nie ma pełnej zgody wśród naukowców co do sposobu traktowania tego materiału.
Ta metoda proponuje, aby każde obciążenie było nakładane na konstrukcję szklanę osobno i analizowane przy założeniu geometrycznej nieliniowości.
Po uzyskaniu wyników dla każdego stanu obciążenia, ugięcia cząstkowe sumuje się w celu określenia ugięcia całkowitego, a obciążenia są sumowane w celu określenia całkowitego zużycia. Indywidualne analizowanie obciążeń pozwala uwzględnić zarówno czas trwania obciążenia, jak i temperaturę dla każdego stanu obciążenia.
Podsumowując zużycie, a nie naprężenia, projektant może stosować różne limity naprężeń dla każdego obciążenia, w zależności od czasu trwania. Oprócz tej nowej metody projektowania szkła laminowanego, przeprowadza się ogólne badanie obecnych podejść do problemu w celu lepszego zrozumienia stanu praktyki w projektowaniu szkła laminowanego.
Następujących pięć norm dotyczących projektowania szkła laminowanego, zebranych z całego świata, a także metoda zużycia są poniżej użyte do projektowania tego samego laminowanego panelu szklanego, a podejścia problemowe są porównywane.
Wykresy przyjmują czas obciążenia 3 s i temperaturę w folii laminującej (międzywarstwie) 50°C. Obciążenia o dłuższym czasie trwania można uwzględnić, odnosząc je do równoważnego obciążenia trwającego 3 s. Istnieją metody określania obciążeń o różnym czasie trwania i temperaturze uwzględniane przez różne współczynniki bezpieczeństwa, na których opiera się Metoda Zużycia.
Zakłada się, że szkło laminowane jest w pełni monolityczne dla obciążeń krótkotrwałych (czyli folia daje pełne zespolenie i warstwy szkła są traktowane łącznie jak monolit) lub całkowicie warstwowe dla obciążeń długoterminowych (czyli folia daje zerowe zespolenie i warstwy szkła pracują oddzielnie). Nie ma przepisów dotyczących uwzględnienia różnych temperatur lub czasów obciążenia.
Przykład projektu W celu porównania tych norm projektowych należy zastosować wspólny, przykładowy projekt. Wybrany został przykładowy świetlik szklany ze względu na najczęstsze zastosowanie szklanych paneli poddanych obciążeniom o różnym czasie trwania.
Na potrzeby tego przykładowego projektu zostanie zaprojektowany następujący panel szklany: - Geometria: panel o wymiarach 2x2 m, położenie poziome
W celu porównania norm projektowych w odniesieniu do projektu szkła przyjmuje się, że początkowe obciążenia są takie same. Wszelkie różnice w regionalnym podejściu do obciążeń wiatrem i obciążenia śniegiem są zatem ignorowane.
Jednak obserwuje się różnice w podejściu projektowym w odniesieniu do współczynników obciążenia, współczynników bezpieczeństwa itp.
Dlatego zakłada się następujące obciążenia stanu granicznego użytkowania:
Należy zauważyć, że norma DIN proponuje stosować grubość nominalną w obliczeniach, a nie minimalną grubość i uwzględniać różnicę pomiędzy nominalną a minimalną z materialnymi współczynnikami bezpieczeństwa.
(,,,)
Artykuł opiera się na wykładzie prezentowanym Konferencji GLASS PERFORMANCE DAYS 2017, która odbyła się 28-30.06.2017 w Tampere, Finlandia
Michael R. Dunham, M.S., P.E.
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
|