Czytaj także -

Aktualne wydanie

2019 12 okladka

       Świat Szkła 12/2019

 

User Menu

20190444Swiat-Szkla-V4B-BANNER-160x600-PLEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

heroal 2018 Banner C50VSZ 750x150 PL mit-Rahmen1 

baner szklo budowlane

 

20190820-BANNIERE-HALIO-750x100-1D-PL

 

wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019

 LiSEC SS Konfig 480x120

 

budma 2020 - 480x120

 

Dekada Realty: Najpierw inwestycje, potem giełda. Spółka za trzy lata chce mieć w Polsce 20 małych centrów handlowych
Data dodania: 09.04.15

 

Dekada Realty, właściciel sieci dziesięciu małych centrów handlowych, chce w ciągu najbliższych trzech lat podwoić swój stan posiadania. Zamierza rozwijać format małych centrów handlowo-komunikacyjnych przy dworcach autobusowych i kolejowych. Dopiero gdy do spółki będzie należało co najmniej 20 obiektów, weźmie ona pod uwagę debiut na warszawskiej giełdzie.

 

 

Obecnie grupa kończy budowę dziesiątego obiektu handlowego, czyli Dekady w Malborku. W zeszłym roku spółka otworzyła centra w Nowym Targu i Brodnicy. Te dwa obiekty handlowe są połączone z dworcami autobusowymi i to jest kierunek, w którym obecnie podąża inwestor: budowa zintegrowanych centrów komunikacyjno-handlowych w małych miastach.

 

– Jesteśmy wyspecjalizowani w tworzeni niedużych centrów handlowych w mniejszych miejscowościach – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Aleksander Walczak, prezes spółki Dekada Realty. – Nasz potencjał, nasze doświadczenia i chęć PKP, żeby modernizować dworce, akurat się łączą i możemy połączyć nasze siły. Poza tym mamy zaplanowanych jeszcze kilka lokalizacji bardziej typowych, w miastach takich jak Łowicz czy Nysa.

 

Dekada samodzielnie zarządza swoimi centrami handlowymi. Dzięki temu uczy się optymalizować kolejne inwestycje, bo jak podkreśla Aleksander Walczak, doświadczenia z zarządzania obiektami można łatwo przenosić potem na doskonalenie tych obiektów, które są dopiero planowane i budowane.

– Trzeba dużej optymalizacji, żeby budować obiekty jak najlepsze jakościowo pod względem wyglądu i stanu technicznego, a jednocześnie proponować najemcom stosunkowo niski czynsz. Czyli koszty budowy nie mogą być zbyt wysokie, tak samo koszty eksploatacji. Od kilku lat się tego uczymy i w tym momencie wydaje nam się, że kolejne centra będą jeszcze lepsze.

 

Na razie spółka inwestuje dzięki środkom pozyskanym od inwestorów, którzy ją stworzyli. Z czasem nie wyklucza jedna wejścia na giełdę. Najwcześniej jednak, jak zaznacza jej prezes, za dwa, trzy lata.

– Nasza strategia jest taka, żeby w portfelu zgromadzić przynajmniej 20 takich obiektów. Myślę, że to będzie taki potencjał, z którym możemy pójść na giełdę bądź możemy myśleć o jakimś docelowym rozwiązaniu, może łączeniu z innymi podmiotami. Natomiast na pewno w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat naszych obiektów nie zamierzamy sprzedawać.

 

Wejście Dekady na warszawski parkiet pomogłoby spółce pozyskać dodatkowe pieniądze na dalszy rozwój. Potrzebne tym bardziej, że jej pierwsze centra handlowe działają od 2011 roku i część z nich może za kilka lat wymagać przebudowy bądź rozbudowy.

– W związku z tym kolejne środki na tego typu inwestycje będą potrzebne, natomiast wejście na giełdę służyłoby płynności tych inwestycji – informuje prezes Aleksander Walczak z Dekada Realty. – To znaczy, jeżeli nasi udziałowcy częściowo chcieliby się wycofać, to żeby mieli takie możliwości. Za grupą Dekada stoi 10 fizycznych osób, można powiedzieć, że docelowo każdy z udziałowców chciałby mieć jakąś płynność swoich inwestycji, a giełda takie rozwiązanie by stwarzała.

Aleksander Walczak, prezes zarządu, Dekada Realty

źródło: newseria.pl

 

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik