20150606Oknoplast Grzegorz BułatWywiad z Grzegorzem Bułatem, Kierownikiem Technologii OKNOPLAST

Prolux to nowy hit w branży okiennej. Czym wyróżnia się na tle produktów konkurencji?
Prolux wprowadza nową jakość i nową definicję okna PVC. System ten wyróżnia przede wszystkim niższe o 1 cm skrzydło.

 

Powoduje to, że we wszystkich typach konstrukcji okiennych, które jesteśmy w stanie wykonywać w tym systemie uzyskujemy efekt większej powierzchni szyby, a co za tym idzie mamy lepsze doświetlenie pomieszczeń.

W przypadku konstrukcji systemu Prolux, ta właśnie cecha stanowi główną różnicę na tle konkurencji. Poza tym należy wspomnieć o nowym, całkowicie rewolucyjnym rozwiązaniu słupka ruchomego, do tej pory niespotykanym na rynku polskim. Jest to bardzo wąski słupek ruchomy o szerokości 112 mm, węższy od stosowanych na rynku o ok. 33%.

 

Co to oznacza? Oznacza to, że na tym elemencie okna zyskujemy również większą powierzchnię szyby, więc i dodatkowe promienie światła. Jednocześnie poprzez objęte zgłoszeniem patentowym ułożenie stali w skrzydle nowy słupek ruchomy jest bardzo wytrzymałym elementem, odpornym na działania nawet bardzo dużych obciążeń wiatrem.

 

Czy najnowsze okno OKNOPLAST jest wejściem w nową erę stolarki okiennej w Polsce? W końcu my Polacy wierzymy głównie w mocne, masywne konstrukcje okienne. Czy firma OKNOPLAST nie obawia się tego, że przeciętny Polak pomyśli, że jest to okno słabe technicznie?
Kiedy przystępowaliśmy do projektowania systemu Prolux bardzo często zadawaliśmy sobie pytanie, jak powinien on wyglądać pod względem wytrzymałości. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że klienci czy też konkurencja powiedzą: „Okno jest mniejsze, delikatniejsze, w związku z tym pewnie mniej wytrzymałe”. Projektowaliśmy go w takim kierunku, aby mimo zmniejszonej wysokości skrzydła można było wyprodukować wymiary konstrukcji, które są przeznaczone dla okien ze skrzydłem o wyższej wysokości. W związku z tym zaprojektowaliśmy specjalną stal, stanowiącą autorski pomysł OKNOPLAST. Jej specjalne ułożenie w skrzydle zapewnia konstrukcji okiennej odpowiednią sztywność i trwałość. Pozwala ono również na wykonywanie okien o wymiarach analogicznych do pozostałych systemów okiennych w OKNOPLAST.


Czyli profil ten dostępny jest również w dużych i bardzo modnych przeszkleniach tarasowych?
Oczywiście. System Prolux możemy również wykonywać w konstrukcji dużych przeszkleń tarasowych. Podkreślę jednak, że nie jest to jeszcze maksimum możliwości nowego rozwiązania OKNOPLAST. Granicą możliwości jest tak naprawdę to, że możemy wykonywać konstrukcje przesuwne jako drzwi tarasowe o wymiarach takich samych, jakie wykonujemy w systemie Koncept, bądź jakimkolwiek innym. I ma to oczywiście związek z tym, że w tej konstrukcji tarasowej również wykorzystujemy skrzydła ze stalą wielokrotnie giętą i z jej specjalnym ułożeniem w skrzydle.

 

20150606Oknoplast PROLUKS

Nowe okno Prolux, fot. OKNOPLAST

 

Nowe okno Prolux to również nowe okucie. Co je wyróżnia?
Dla systemu Prolux wprowadziliśmy nowy typ okucia – Winkhaus ProLight, będący wynikiem intensywnej współpracy pomiędzy OKNOPLAST a firmą Winkhaus. Gwarantuje ono szereg funkcjonalnych właściwości, jak również walory estetyczne znakomicie współgrające z formą okien Prolux. Skrzydło rozwierno-uchylne posiada funkcję wielostopniowej regulacji uchyłu FOUR Seasons. Na co ono pozwala? Do tej pory bardzo często wietrzyliśmy pomieszczenia głównie w trakcie dodatnich temperatur na zewnątrz.

 

 

Jednak w Polsce przez 4-5 miesięcy w ciągu roku temperatura waha się w okolicach zera czy nawet poniżej zera. W takich warunkach, przy dodatkowym nagrzewaniu pomieszczeń od środka pojawia się wilgoć, która osadza się na oknach, ale również na ścianach, powodując powstawanie pleśni. Rozwiązanie FOUR Seasons umożliwia wietrzenie pomieszczeń przez cały rok. Dlaczego? Ponieważ pozwala ono uchylić skrzydło w czterech dodatkowych położeniach, niekoniecznie największym, pełnym uchyleniu, czy też w pozycji mikrowentylacji, która bardzo często była niewystarczającym stopniem wymiany powietrza.

 

 

Dzięki FOUR Seasons uzyskaliśmy cztery pośrednie położenia, dzięki czemu skrzydło możemy wychylić od 20 do nawet 45 mm. Daje to po pierwsze możliwość wymiany powietrza w pomieszczeniu w okresie niskich temperatur na zewnątrz, a po drugie poczucie braku utraty komfortu cieplnego w pomieszczeniu. Warto też zwrócić uwagę w przypadku okuć do systemu Prolux na autorskie rozwiązanie OKNOPLAST, tj. system SAFE LOCATION. Jest to specjalny system najazdów i dystansów przeznaczony dla skrzydła. Jego celem jest zapewnienie prawidłowej pozycji skrzydła względem ramy i względem każdego innego elementu, z którym skrzydło współpracuje.

 

Rozwiązanie to przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie okuć oraz na komfort użytkowania. Okucie „chodzi” lekko, nie czujemy dużych oporów podczas operacji klamką. Okucie Winkhaus Prolight wyposażone jest również w dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne oraz specjalny ośmiokątny „grzybek” ryglujący. Posiada on łatwą w odczytaniu skalę siły docisku skrzydła oraz daje możliwość jej samodzielnej regulacji, bez konieczności wzywania serwisu.

 

 

20150606Oknoplast 11a
System SAFE LOCATION, fot. OKNOPLAST

 

 

20150606Oknoplast 11

Ośmiokątny „grzybek” ryglujący, fot. OKNOPLAST

 


Dlaczego Prolux zastąpi linię Platinium – okna, które cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród Polaków?
Kiedy przystępowaliśmy do projektu Prolux, zastanawialiśmy się, jakie ma być przeznaczenie tego systemu. Jednocześnie staliśmy wtedy przed decyzją, co zrobić z systemem Platinium. Jest to system, który w związku ze zmianą prawa budowlanego zawiera ograniczenia dotyczące termoizolacji. Przepisy, które weszły w życie z początkiem 2014 r., wprowadziły zmiany względem termoizolacyjności okien, która obecnie nie może przekraczać wartości współczynnika Uw na poziomie 1,3 W/m²K.

 

System Platinium był niestety na granicy wartości tego parametru. W związku z tym musieliśmy podjąć decyzję, czy modernizujemy system Platinium, czy też tworzymy nowy system, nawiązujący do niego stylem, ale będący jednocześnie odpowiedzią na nowoczesne trendy w architekturze związane z lepszym doświetleniem pomieszczeń. W ten sposób powstał Prolux. Elementem wspólnym obu systemów jest charakterystyczna krzywizna wewnętrzna skrzydła. Różnica jest jednak w technologii – Prolux jesteśmy w stanie w 100% nazwać oknem energooszczędnym. Poprzez zastosowanie szyb dwukomorowych w nowym produkcie, osiągamy parametr Uw na poziomie 0,9 W/m²K.

 

Obecnie klienci przykładają dużą wagę do designu okna. Rzadko kiedy zasłaniamy okno zasłonami lub firanami, chcemy by było ono spójne z wnętrzem pomieszczenia. Czy zaczynamy traktować okno jako mebel, element wyposażenia wnętrza? Czy Prolux będzie takim elementem dla klientów?
To bardzo ciekawe pytanie. Warto sięgnąć tu do historii okna PVC, ale też do historii produktów OKNOPLAST. Jeszcze 10 lat temu okno było tylko i wyłącznie elementem, który miał zamknąć otwór w murze. Następnie od okna zaczęło się wymagać, aby było coraz bardziej termoizolacyjne. Kolejnym krokiem było kryterium związane z energooszczędnością, ale również wyglądem. Estetykę okna realizowało się głównie od strony zewnętrznej, tak naprawdę aż do momentu, kiedy firma OKNOPLAST uruchomiła sprzedaż systemu Platinium.

 

Wtedy po raz pierwszy stwierdzono, że okno – jak medal – ma dwie strony i nie tylko zewnętrzna strona jest tu ważna, ale również wewnętrzna. Od tego czasu okno stało się elementem wyposażenia pomieszczenia. Był to moment, w którym projektanci wnętrz mogli traktować je jako element dekoracyjny – dopełnienie harmonii i klimatu wnętrza. System Prolux doskonale wpisuje się we współczesne trendy architektury, w których popularna jest zasada „less is more”. I mam tu na myśli mniejszy profil – większe szklenie, a więc większą korespondencję z otaczającym nas światem zewnętrznym.

 

Prolux można nazwać oknem unikatowym. Wyjątkowość ta podyktowana jest połączeniem kluczowych elementów: maksymalną obecnością światła, nowoczesnym i minimalistycznym designem oraz zaawansowanymi parametrami funkcjonalnymi. Wysoka precyzja wykonania sprawia, że system Prolux w nowym kolorze Sheffield Oak nadaje elewacji budynku i wnętrzu wyrafinowany charakter.

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.