Gdy na zewnątrz temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, mamy ochotę pobiec nad rzekę lub plażę, a w rzeczywistości wzywa nas obowiązek zawodowy… Wychodzimy zatem na rozgrzaną do czerwoności ulicę, jedziemy w duchocie autobusem, aż docieramy ostatkiem sił do miejsca pracy a tam… zastajemy istne tropiki. Gorący mikroklimat w pomieszczeniu biurowym nie sprzyja produktywności, dlatego szepnijmy słówko szefowi o nowoczesnych metodach ochrony przed promieniowaniem słonecznym.

 

20150722FAKRO VMZ firma-1

 


Są różne sposoby na ochłodę w upalny dzień – może to być lemoniada z kostkami lodu, japoński wachlarz czy pluskanie się w wodzie. Tego typu działania dają jednak tylko chwilową ulgę i są zarezerwowane właściwie wyłączne na czas urlopu. Dlatego biuro należy wyposażyć w nowoczesne systemy, dzięki którym stworzymy odpowiedni mikroklimat do pracy sprzyjający koncentracji. Takim rozwiązaniem są niewątpliwie innowacyjne osłony zewnętrzne – markizy.


Zadbaj o zdrowie podczas pracy
W miejscu zatrudnienia spędzamy znaczną część życia – ok. 2000 godzin rocznie. Dlatego tak ważna jest właściwa organizacja pomieszczenia biurowego i ergonomia stanowiska pracy. Ma to ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W rejestrze chorób zawodowych znajdziemy przecież schorzenia związane nie tylko z aktywnością w hucie czy kopalni, lecz także w biurze. W Polskich realiach kwestia ta jest często bagatelizowana, a wykonywanie obowiązków zawodowych w niesprzyjających warunkach nie jest tylko odosobnionym przypadkiem.

 

20150722FAKRO VMZ firma-2

 

Powodem wystąpienia u danego pracownika choroby zawodowej może być zarówno niedogodna pozycja ciała czy systematyczne wykonywanie forsownych czynności, jak i przebywanie w pomieszczeniu zawierającym czynniki szkodliwe dla zdrowia związane chociażby z tzw. syndromem chorego budynku. Są to przede wszystkim zaniedbania w zakresie oświetlenia i wentylacji. Głównym czynnikiem ryzyka okazuje się często latami nieczyszczona klimatyzacja. Aby stworzyć odpowiednią atmosferę do efektywnej pracy, należy zatem zapewnić kadrze optymalne parametry powietrza i mikroklimatu.


Uwaga na klimatyzację
Latem w biurze jednym z czynników wpływających na obniżenie koncentracji i efektywności pracowników jest wysoka temperatura powietrza w pomieszczeniach przeznaczonych do wykonywania obowiązków zawodowych. Powoduje to dyskomfort dla ciała ze względu na znaczną utratę wody w organizmie człowieka – wraz z potem ucieka od ok. 0,5 do 1 litra tego życiodajnego płynu na godzinę. Zatem pracę w takich warunkach należy zaliczyć do szkodliwych.

 

Administratorzy placówek najczęściej próbują wyjść z tej patowej sytuacji, instalując klimatyzację, która wymaga jednak regularnego serwisowania, o czym zazwyczaj się zapomina. Lekceważąc tę konieczność, sprzęt zamiast pomagać zaczyna szkodzić i to poważnie – staje się siedliskiem groźnych dla zdrowia bakterii, grzybów i pasożytów, które dostają się do układu oddechowego. Wówczas możemy mówić właśnie o wystąpieniu tzw. syndromu chorego budynku.

 

Ponadto, pomijając nawet tę drażliwą kwestię, narażeni jesteśmy na nagłe zmiany temperatur, gdy musimy opuścić klimatyzowany pokój i wyjść na zewnątrz, gdzie panuje skwar. W najlepszym wypadku nabawimy się wówczas choroby zatok. Uciążliwy jest także hałas (szum), który emituje urządzenie. Dodatkowo nawet stosując najlepsze systemy klimatyzacji, dojdziemy w końcu do wniosku, że pełne odizolowanie od warunków zewnętrznych jest niekorzystne.

 


Są lepsze sposoby na ochłodę
Doskonałą alternatywą dla klimatyzacji są nowoczesne osłony zewnętrzne – markizy, skonstruowane z wytrzymałej na czynniki atmosferyczne siatki (tkaniny z włókien szklanych powlekanej PVC). Wówczas już nie groźny nam tzw. syndrom chorego budynku. Przy pomocy tego innowacyjnego rozwiązania z łatwością zabezpieczymy wnętrze biura przed uciążliwym upałem. Promienie słoneczne materiał zaabsorbuje jeszcze przed oknem (nie dopuści do nagrzewania się szyby i ramy, co mam miejsce w przypadku osłon wewnętrznych) a powstałe ciepło wyemituje na zewnątrz.

 

– W konsekwencji w naturalny sposób przyczyni się to do spadku temperatury wewnątrz budowli nawet o 10°C w stosunku do stanu na zewnątrz – tłumaczy Wojciech Chronowski, Product Manager markiz firmy FAKRO, producenta okien dachowych i akcesoriów do okien. Markizy przyjemnie zacienią pomieszczenie, przepuszczając jednocześnie wystarczającą ilość światła do aktywności zawodowej bez konieczności używania dodatkowego oświetlenia. Przyczynią się ponadto do poprawy ergonomii miejsca pracy, gdyż zapewnią równomierny rozkład natężenia światła, chroniąc wzrok przed oddziaływaniem refleksów. Jest to szczególnie przydatne przy pracy przy komputerze. – Markizy zostały chociażby wykorzystane w siedzibie Radia Wnet w Warszawie – dodaje.

 


Gdy nadchodzi upragnione lato, nie marzymy o niczym innym niż urlopie, najlepiej gdzieś nad morzem, aby móc bezkarnie wylegiwać się wśród promieni słonecznych. Jednak wszystko co dobre zawsze kiedyś się kończy, a wyczekiwane słońce może bardzo łatwo stać się również utrapieniem. Przecież spędzanie upalnych dni w biurze nie należy do ulubionych czynności, zwłaszcza jeśli obowiązuje nas sztywny dress code. I jak tu się skupić na pracy? Wystarczy zastosować innowacyjne osłony zewnętrzne w postaci markiz.

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.