Czytaj także -

Aktualne wydanie

2019 11 okladka

       11/2019

 

User Menu

20190444Swiat-Szkla-V4B-BANNER-160x600-PLEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

heroal 2018 Banner C50VSZ 750x150 PL mit-Rahmen1 

baner szklo budowlane

 

20190820-BANNIERE-HALIO-750x100-1D-PL

 

wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019

 LiSEC SS Konfig 480x120

 

 GP19-480x105px

 

 GLASS 480X120

  

budma 2020 - 480x120

 

Szyby, które myją się same
Data dodania: 18.10.15

Stosowanie samoczyszczącego szkła w budownictwie jedno- oraz wielorodzinnym zyskuje w Polsce coraz większą liczbę zwolenników.

 

Po innowacyjny produkt sięgają producenci okien i inwestorzy, dla których ważna jest estetyka i komfort użytkowania, a także wymierne oszczędności w zakresie zużycia wody i ochrona środowiska.

 

Pilkington IGP, przetwórca szkła architektonicznego, odnotował w ciągu ostatnich trzech lat ponad trzykrotny wzrost sprzedaży szyb zespolonych ze szkłem samoczyszczącym.

 

20151010Pilkington Activ Blue - BorgWarner  w Jasionce Fot Pilkington Polska

Pilkington Activ Blue - BorgWarner  w Jasionce Fot. Pilkington Polska

 


Utrzymanie w czystości trudno dostępnych przeszkleń, takich jak okna dachowe, świetliki, ściany i dachy ogrodów zimowych, jest kłopotliwe i pracochłonne. Dlatego coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród inwestorów, jak i producentów okien cieszą się innowacyjne rozwiązania, które pomagają ograniczyć do minimum ten obowiązek.

Jednym z nich jest Pilkington Activ™ – pierwsze na świecie szkło samoczyszczące o podwójnym działaniu, którego zastosowanie w oknach i trudno dostępnych przeszkleniach sprawia, że wymagają one mycia wielokrotnie rzadziej niż te z tradycyjnymi szybami.


Jak to działa?
Zewnętrzna powierzchnia szkła Pilkington Activ™ pokryta jest samoczyszczącą powłoką z dwutlenku tytanu, która spełnia podwójną rolę. Fotokatalityczne właściwości powłoki sprawiają, że zgromadzone na szybie zanieczyszczenia organiczne ulegają rozkładowi pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.

 

Dzięki właściwościom hydrofilowym, woda spływa równomiernie po powierzchni szyby, spłukując uwolnione zanieczyszczenia i nie pozostawiając po sobie nieestetycznych zacieków. Wystarczy deszcz czy po prostu spłukanie szyb wodą z węża ogrodowego by szybko usunąć zanieczyszczenia.

 

20151010Pilkington Activ Suncool 70-40 - Willa w Kazimierzu Fot Pilkington Polska

Pilkington Activ Suncool 70-40 - Willa w Kazimierzu Fot. Pilkington Polska

 


Dodatkową zaletą stosowania szkła samoczyszczącego w przeszkleniach jest poprawa widoczności dzięki ograniczeniu kondensacji pary wodnej. Powłoka sprawia, że zbierająca się na szklanej powierzchni para wodna przybiera formę „filmu wodnego” a nie pojedynczych kropli wody. Dzięki temu, załamanie i rozproszenie światła zostaje ograniczone, dając w efekcie lepszą widoczność. Skroplona para wodna znacznie szybciej znika z powierzchni samoczyszczącej niż z powierzchni szkła niepowlekanego.


Czas na relaks!
Ogród zimowy to szczególne miejsce, które może przybierać różne formy i pełnić wiele funkcji. W niektórych domach oranżeria to oszklona przybudówka zintegrowana z bryłą budynku, w innych to samodzielny budynek w ogrodzie.

 

Niezależnie od położenia czy wielkości dla użytkowników najistotniejsze jest, aby było to miejsce komfortowe. W okresie silnego nasłonecznienia pomieszczenia te mogą się bardzo nagrzewać, natomiast zimą powierzchnia oranżerii będzie się szybko wychładzać.

 

Warunki w niej panujące zależą w głównej mierze od rodzaju zastosowanych przeszkleń, które powinny tworzyć komfortowe, wyciszone wnętrze, dodatkowo łatwe w utrzymaniu w czystości. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie przeciwsłonecznego szkła samoczyszczącego o właściwościach niskoemisyjnych Pilkington Activ Suncool™. Dzięki niemu właściciele ogrodów zimowych mogą zaoszczędzić nie tylko wodę i energię, ale i swój czas, który mogą wykorzystać w „zielonej oazie”.

 

20151010Pilkington Activ Clear - Zespol Budynkow Mieszkalnych w Warszawie przy ul Dereniowej Fot Pilkington Polska

Pilkington Activ Clear - Zespół Budynków Mieszkalnych w Warszawie przy ul. Dereniowej Fot. Pilkington Polska

 


Sposób na oszczędność?
Wykorzystanie szkła samoczyszczącego jest docenianym rozwiązaniem w przypadku szklanych elewacji budynków mieszkaniowych i komercyjnych. Korzyści doskonale ilustrują wyniki raportu BRE dotyczącego szkła samoczyszczącego Pilkington Activ™.

 

Analizie poddano budynki użyteczności publicznej m.in. szkoły, apartamentowce i biurowce, porównując całkowite koszty eksploatacji (z uwzględnieniem kosztów mycia okien) w założonym czasie użytkowania. Jak pokazały wyniki, dzięki zastosowaniu szkła samoczyszczącego w biurowcu, przez cały okres jego eksploatacji, zostanie zużytych prawie 100 tys. litrów wody mniej, a oddziaływanie szkła samoczyszczącego na środowisko jest dziesięciokrotnie niższe niż zwykłych szyb.


„Jednym z najlepszych przykładów jest budynek firmy BorgWarner w Jasionce k. Rzeszowa, w którym wykorzystano szyby zespolone wykonane m.in. z samoczyszczącego, hartowanego szkła przeciwsłonecznego” – mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę, Szkło Architektoniczne, NSG Group. „Ich odpowiedni dobór w połączeniu z innymi innowacyjnymi rozwiązaniami, pozwolił zmniejszyć poziom zużycia wody o ponad 1/3, a obiekt jako pierwszy w Polsce otrzymał srebrny certyfikat LEED”.


Rosnące zainteresowanie szkłem samoczyszczącym pokazuje, że zapotrzebowanie użytkowników zmierza konsekwentnie w kierunku coraz większej innowacyjności i rozwiązań spełniających coraz wyższe wymagania w zakresie estetyki i komfortu. „Tylko w ciągu ostatnich trzech lat sprzedaż szkła samoczyszczącego z grupy Pilkington Activ™ wzrosła w Polsce o 300 procent” – mówi Mariusz Kołodziej, Dyrektor Sprzedaży Szkła Architektonicznego w Pilkington IGP.

 

„Jego zalety zaczęli dostrzegać rodzimi inwestorzy indywidualni, ale także producenci okien przeznaczonych na rynki Skandynawii i Wielkiej Brytanii, gdzie szkło tego rodzaju jest powszechnie stosowane ze względu na sprzyjające warunki atmosferyczne i dużą ilość opadów, a także specyfikę systemów okiennych, których mycie wymaga zaangażowania wyspecjalizowanych firm i stanowi wysoki koszt”.


Mycie okien do lamusa?
Biorąc pod uwagę sprzyjające warunki klimatyczne w Polsce i dość szybki zwrot z inwestycji, wiele wskazuje na to, że szyby samoczyszczące na stałe i na szeroką skalę zagoszczą w polskiej architekturze mieszkaniowej i komercyjnej. Początek jesieni to doskonały moment, by przyjrzeć się jak w praktyce działa ten innowacyjny produkt.


Więcej informacji o szkle samoczyszczącym na stronie:  www.pilkington.com/europe/poland/polish/products/bp/bybenefit/selfcleaning/activ/default.htm

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik