Czytaj także -

Aktualne wydanie

2019 07 okladka

 

       7-8/2019

 

20190444Swiat-Szkla-V4B-BANNER-160x600-PLEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 LiSEC SS Konfig 480x120

  

VITRUM Swiat Szkla Web

 

ift 480x105px RFT19 engl 

 

 GP19-480x105px

 

 GLASS 480X120

 

Xcity Investment planuje budowę 18 obiektów handlowych, biurowych i mieszkaniowych. Siedem innych już powstaje
Data dodania: 30.10.15

Polskie koleje wraz z inwestorami szykują się do przebudowy kilkunastu nieruchomości PKP w największych polskich miastach. Siedem inwestycji już trwa, a 18 jest na etapie przygotowań. Powstaną tam m.in. zintegrowane z dworcami centra handlowe, biurowce oraz mieszkania.

 

 

PKP chce zarobić na posiadanych hektarach gruntów oraz dziesiątkach budynków, które często mają bardzo atrakcyjną lokalizację. Szuka więc partnerów, którzy podejmą współpracę w formule joint venture, gdzie koleje wnoszą nieruchomość, a wspólnicy stawiają na niej dochodowy obiekt. Powołana przez koleje spółka Xcity Investment jest dziś trakcie realizacji siedmiu projektów. Trwa już budowa Warszawy Zachodniej, a na finiszu są przygotowania do innych inwestycji: Gdynia Międzytorze i Kraków Bosacka, projektów handlowych w Koninie i w Mińsku Mazowieckim oraz projektu w Poznaniu.

 

– Prowadzimy w tej chwili negocjacje na temat trzech projektów – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Maciej Król, prezes zarządu Xcity Investment. – Jest to m.in. Olsztyn Główny, Warszawa Główna oraz Warszawa Zachodnia III etap. W tej chwili uruchamiamy kolejnych 15 projektów inwestycyjnych, które będą zaprezentowane na rynku w najbliższych tygodniach i są to projekty m.in. w Bielsku-Białej, Skarżysku-Kamiennej, Kłodzku, Kutnie oraz kilka projektów w Warszawie i Katowicach.

 

W sumie PKP zarządza ponad 100 tys. nieruchomości, które może sprzedać lub wynająć. Są wśród nich zarówno miejsca pod billboardy reklamowe, jaki i wielkie działki lub budynki w centrach miast.

– To są bardzo różne miejsca i bardzo różne miasta, w szczególności ze względu na wielkość, bo mamy tu zarówno mniejsze, jak i większe miejscowości. Natomiast kluczową kwestią jest wykorzystanie potencjału wynikającego m.in. z lokalizacji stacji kolejowych w pobliżu i ruchu komunikacyjnego, który jesteśmy w stanie zapewnić w tym miejscu.

 

PKP ma nieruchomości pod bardzo różne projekty, zarówno o funkcji mieszkaniowej, jak i biurowej, jednak dominującą funkcją tak w wielkich, jak i małych miastach jest funkcja handlowa. Obecnie Xcity Investment skupia się jednak na centrach miast.

– Analizujemy wszystkie lokalizacje we wszystkich miastach bez względu na ich rozmiar – informuje prezes zarządu Xcity Investment. – One wszystkie są bardzo atrakcyjne. Oczywiście w każdym z tych przypadków jest weryfikowany optymalny sposób wykorzystania, ale wszystkie są przedmiotem zainteresowania inwestorów i staramy się wykorzystać tę okazję.

 

Atutem wielu nieruchomości PKP jest możliwość zintegrowania realizowanych tam projektów z funkcjonującą komunikacją, i miejską, i kolejową, i drogową. W praktyce zapewniających np. możliwość łatwego i naturalnego pozyskiwania klientów dla funkcjonujących tam sklepów, lokali gastronomicznych czy punktów usługowych.

– W niektórych inwestycjach mamy do czynienia z funkcjami dworcowymi, jakkolwiek to nie dotyczy wszystkich inwestycji – zwraca uwagę prezes Maciej Król z Xcity Investment. – Ale mimo tego staramy się w każdej z inwestycji tworzyć tego typu przestrzeń. Nie ukrywam, że mamy za cel wykorzystywanie potencjału lokalizacji, które znajdują się w centrach miast, co naturalnie skutkuje tendencją do tego, by starać się wkomponowywać te projekty w istniejącą tkankę miejską.

Maciej Król, prezes zarządu, Xcity Investment

źródło: newseria.pl

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik