Czytaj także -

Aktualne wydanie

2019 12 okladka

       Świat Szkła 12/2019

 

User Menu

20190444Swiat-Szkla-V4B-BANNER-160x600-PLEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

heroal 2018 Banner C50VSZ 750x150 PL mit-Rahmen1 

baner szklo budowlane

 

20190820-BANNIERE-HALIO-750x100-1D-PL

 

wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019

 LiSEC SS Konfig 480x120

 

budma 2020 - 480x120

 

Pod koniec czerwca Elektrobudowa przedstawi nową strategię. Chce rozwijać eksport
Data dodania: 19.04.16

Zajmująca się budownictwem elektroenergetycznym spółka zamierza przedstawić nową segmentację swojej działalności. Szczegóły zaprezentuje w nowej strategii zaplanowanej na połowę roku. Choć powtórzenie rekordowych przychodów ze sprzedaży z 2015 roku będzie trudne, to Elektrobudowa chce postawić na działalność w segmentach paliwowym i chemicznym oraz na rynkach zagranicznych.

 

 

 

 

– Obecnie prowadzimy prace nad nową segmentacją naszej działalności. Strategia zostanie opracowana na koniec I półrocza i wtedy będę mógł podać więcej szczegółów. Obecnie głównymi kierunkami Elektrobudowy są nadal kluczowe dla nas segmenty związane z sektorami wytwarzania energii, przesyłu i dystrybucji oraz przemysłu – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Janusz Juszczyk, prezes zarządu Elektrobudowy. – 2015 rok zakończył się rekordowymi przychodami dla Elektrobudowy. Spółka przekroczyła 1,2 mld zł przychodów. Wydaje się, że to może być wynik trudny do powtórzenia w tym roku.

 

 

W 2015 roku grupa Elektrobudowy miała 1,24 mld zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, jest to o 12 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 63,1 mln zł wobec 36,36 mln zł w 2014 roku. Na czysto grupa zarobiła niemal 50 mln zł wobec 27 mln zł rok wcześniej, co daje wzrost o ponad 85 proc.

 

Dotychczas Elektrobudowa dzieliła swoją działalność na Rynek Wytwarzania Energii, który zajmował się realizacją projektów w wytwarzaniu i przemyśle, w tym realizowanych w systemie generalnego wykonawstwa, oraz produkcją, sprzedażą i usługami serwisowymi w zakresie przewodów silnoprądowych, i Rynek Dystrybucji Energii, który z kolei był odpowiedzialny za produkcję, sprzedaż i usługi serwisowe systemów elektroenergetycznych wysokiego, średniego i niskiego napięcia oraz kompleksową realizację stacji elektroenergetycznych dla przesyłu i dystrybucji.

 

– Szczegółowo przyglądamy się materiałom przetargowym i zapisom kontraktowym. Wszystko po to, żeby kontrakty, które będziemy realizować w następnych latach, były bezpieczne dla firmy, a zidentyfikowane wcześniej ryzyka nie były powodem strat, jak miało to miejsce w przypadku niektórych projektów stacyjnych – mówi Janusz Juszczyk. – Dlatego zmieniamy organizację, opracowujemy procedury i ujednolicamy procesy, które pozwolą nam uniknąć takich błędów w przyszłości. Pamiętamy o tym, że musimy zabezpieczyć przyszłość zarówno organizacji, jak i naszych współpracowników.

 

Na początku dekady Elektrobudowa zrealizowała kilka kontraktów w ramach działalności w wyróżnianym wówczas Rynku Przemysłu, których wycena była zaniżona. Obciążały one wyniki finansowe kolejnych lat, aż do 2015 roku.

– Mamy na oku kilka projektów w segmentach paliwowym i chemicznym. Liczymy na pozyskanie kilku z nich. Patrzymy również w kierunku rozwoju Elektrobudowy na rynkach zagranicznych. W głównej mierze dotyczy to naszych produktów. W ten sposób będziemy chcieli utrzymać sprzedaż na dotychczasowym wysokim poziomie – mówi prezes zarządu Elektrobudowy.

 

W przedstawionej w styczniu prognozie na ten rok Elektrobudowa zapowiadała zamówienia samej spółki w wysokości 773,5 mln zł, przychody grupy rzędu 1,12 mld zł, i mimo mniejszych przychodów, wzrost zysku netto do 50,9 mln zł.

Spółka w tym roku zakończy prace montażowe na budowie elektrowni jądrowej Olkiluoto 3 w Finlandii, który w 2015 roku odpowiadał za 78,5 mln zł z 113 mln zł całych przychodów z rynków zagranicznych.

 

– Chcemy wykorzystać swoje eksportowe doświadczenia z obszaru szynoprzewodów wielkoprądowych w zakresie eksportu rozdzielnic. Analizujemy kilka kierunków, w tym dotychczasowe. Przypomnę, że funkcjonujemy na rynku Federacji Rosyjskiej, Arabii Saudyjskiej i Ukrainy. Z pewnością zweryfikujemy model funkcjonowania na obecnych rynkach. Chcemy zafunkcjonować w kilku kolejnych krajach, ale oczywiście musimy przystosować ofertę na te rynki. To potrwa, ale wierzymy w pozytywne efekty. Faktycznie, pod względem montażowym projekt w Finlandii dobiega końca – przypomina Juszczyk. – Zbudowaliśmy kompetencje i mamy zasoby do poprowadzenia kolejnego w naszej branży. Poszukujemy swoich możliwości na rynku wykonawczym.

 

W 2015 roku poza Finlandią, Rosją, Arabią Saudyjską i Ukrainą Elektrobudowa obecna była w Korei Południowej, Turcji, Angoli, Libii, Japonii, Szwajcarii, na Białorusi, w RPA, Niemczech i Francji.

Janusz Juszczyk, prezes zarządu, Elektrobudowa SA

źródło: newseria.pl

 

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik