Czytaj także -

Aktualne wydanie

2019 12 okladka

       Świat Szkła 12/2019

 

User Menu

20190444Swiat-Szkla-V4B-BANNER-160x600-PLEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

heroal 2018 Banner C50VSZ 750x150 PL mit-Rahmen1 

baner szklo budowlane

 

20190820-BANNIERE-HALIO-750x100-1D-PL

 

wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019

 LiSEC SS Konfig 480x120

 

budma 2020 - 480x120

 

Okna na wszystkie pory roku
Data dodania: 28.06.16

Kupując okna „na lata" często zapominamy o zadaniach, które stawiamy stolarce właśnie latem - gdy słońce praży niemiłosiernie, a my marzymy jedynie o odpoczynku w chłodnym zaciszu własnego domu. Zapominamy, że okna chronią nas nie tylko przed chłodem, ale i upałem.

 

 20160622 MS wiecej niz OKNA MSline profile

 


Wśród elementów, które bierzemy pod rozwagę podczas poszukiwań okien idealnych na ogół znajdują się ich: parametry, estetyka i adekwatna do jakości cena. Zależy nam, by okna chroniły nas przed chłodem i niepotrzebną ucieczką ciepła, aby pasowały estetycznie do elewacji i charakteru budynku, były bezpieczne i - jeśli to możliwe - niezbyt kosztowne. Nader często zapominamy o tym, że okna, chronią nas nie tylko przed chłodem, ale do pewnego stopnia również przed ciepłem.


W realizacji tego zadania znaczącą rolę odgrywa szyba. To od niej zależy jak dużo energii całkowitej przepuszcza w upalne słoneczne dni stolarka. O tej właściwości okien mówi wyrażony w procentach współczynnik „g", który zazwyczaj wynosi ok. 50% (w przypadku MS więcej niż OKNA – 53%). Im jest wyższy, tym więcej ciepła przenika do wnętrza, co jest bardzo korzystne w zimę, zaś niekoniecznie latem. Myśląc o kosztach ogrzewania, mogłoby się więc wydawać, że najkorzystniejsza będzie dla użytkownika jak najwyższa wartość „g".


- Nie jest to jednak takie proste. A to dlatego, że latem, gdy marzymy o ochłodzie, wysoki parametr będzie działał na naszą niekorzyść. Zwłaszcza, że koszty klimatyzacji (wysoki pobór prądu) są dużo wyższe, niż ogrzewania. - mówi Ryszard Maczyński z firmy MS więcej niż OKNA.

 

20160622 MS wiecej niz OKNA 3


Czy z tej patowej, wydawałoby się, sytuacji jest wyjście? Owszem.

 

Impas z rozwiązaniem
Kupując okna warto pamiętać o ich dokładnym dopasowaniu do specyfiki budynku, jego położenia względem stron świata oraz strefy klimatycznej. To równie istotne, co podstawowe właściwości stolarki. Okna, które doskonale sprawdzają się u znajomych, w przypadku naszego domu wcale nie muszą zdać egzaminu, dlatego tak ważne jest profesjonalne doradztwo Partnerów MS więcej niż OKNA.

 

Tam, gdzie „zwykłe” rozwiązania nie wystarczą - sprawdzą się okna MS więcej niż OKNA z potrójną szybą SUPERtermo 0,5 W/m²K z najnowszej generacji powłoką termiczną ClimaGuard Premium2. Powłoka ta sprawia, że do wnętrza przedostaje się więcej światła Lt=75%, co odczujemy szczególnie zimą, gdyż subiektywnie odczucie zapadającego zmroku sprawi, że w okresie jesienno-zimowym (około 180 dni), zapalimy światło w domu średnio 15 minut później, niż z szybami o współczynniku przenikania światła na poziomie 70%, co da nam znaczącą oszczędność prądu.

 

Kolejny ważny parametr, to współczynnik przenikania ciepła dla całego okna czyli Uw. Szyba wraz z zaawansowaną konstrukcją ramy i skrzydła pozwala na uzyskanie dla okna referencyjnego MSline+ MD (wym. 1230x1480 mm) współczynnika przenikania ciepła o wartości Uw= 0,71 W/m²K. Taki wybór pozwoli maksymalnie wykorzystać „darmową” energię słoneczną, co w zimie jest nie do przecenienia. Z kolei latem okna zatrzymują tylko część uciążliwego ciepła, więc potrzebne jest dodatkowe wsparcie.

 

20160622 MS wiecej niz OKNA 2


Ochrona z zewnątrz
No dobrze, co zaś powinniśmy zrobić, gdy marzymy o dużych przeszkleniach lub słonecznym tarasie zlokalizowanym po stronie południowej? Samo okno może nie wystarczyć. W tym wypadku MS proponuje kompleksowe systemowe rozwiązanie, czyli okna MS wraz z zewnętrznymi, automatycznymi roletami zabezpieczającymi MS (wiele możliwości programowania). Takie połączenie zapewni jedyny skuteczny i estetyczny sposób na ochronę przed słońcem.

 

Sposób ten już dawno odkryły narody południa Europy, gdzie zaciągnięta roleta podczas sjesty zapewnia wymagany komfort termiczny pozwalający zmniejszyć koszty klimatyzacji. Mają one tę przewagę nad żaluzjami czy kotarami, że zatrzymują ciepło już na zewnątrz budynku, nie zaś dopiero środku. Jak pokazują badania, roleta zewnętrzna MS, chroni przed upałem nawet osiem razy efektywniej, niż roleta wewnętrzna zaciemniająca. Jak to możliwe?

 

By to wyjaśnić musimy zrozumieć mechanizm nagrzewania pomieszczenia. Wynika on z absorpcji promieniowania globalnego przez przedmioty i powierzchnie w pomieszczeniu. Promieniowanie zaabsorbowane - już wewnątrz domu - przeistacza się w ciepło, które nie jest już wypuszczane przez okna na zewnątrz. Zewnętrzna roleta MS, umiejscowiona przed szybą nie dopuszcza promieni do wnętrza, ale je odbija. W ten sposób minimalizuje absorpcję promieniowania i jego przekształcenie w ciepło.

 

20160622 MS wiecej niz OKNA 1

 

www.ms.pl

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik