Kto w długie, jesienne wieczory nie lubi skryć się w ciepłym wnętrzu z kubkiem gorącego napoju? Po powrocie do domu chcemy się rozgrzać i zostawić chłodną aurę za oknem. To właśnie okno, a także drzwi zewnętrzne odgrywają tutaj ważną rolę – jeśli posiadają dobre parametry termiczne i są właściwie zamontowane, będą skutecznie zapobiegać stratom energii cieplnej i napływowi zimnego powietrza z zewnątrz.

 

20161177DOBRY MONTAZ AIB system SIMPLEX 1


Energooszczędność zastosowanej w domu lub mieszkaniu stolarki otworowej w wymierny sposób przekłada się na komfort użytkowania pomieszczeń oraz wysokość rachunków za ogrzewanie. To pojęcie jest nie tylko modnym ostatnio trendem w architekturze, lecz stanowi również ważny aspekt zmian w prawie. Budynki „zużywają” zbyt wiele energii i powinny być bardziej energooszczędne – taki wniosek leżał u podstaw sformułowania przez Unię Europejską dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

 

20161177DOBRY MONTAZ AIB system SIMPLEX 2

 


Energooszczędność na pierwszym planie
Celem nowych standardów energetycznych jest obniżenie ilości energii „konsumowanej” przez budownictwo. Sposobem ku temu jest wyznaczenie maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła U dla przegród zewnętrznych budynku (m.in. ścian i stolarki okiennej oraz drzwiowej), a także określonej wartości zapotrzebowania obiektu na nieodnawialną energię pierwotną (czyli m.in. energię potrzebną na jego ogrzanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej). Parametry te obniżane są stopniowo od roku 2014, a ostatnie przepisy wejdą w życie wraz z początkiem 2021 roku, kiedy to wszystkie nowo budowane obiekty mają być niemal zero energetyczne.

 


W związku z zaostrzonymi wymogami, na znaczeniu zyskują techniki montażu stolarki otworowej pozwalające skutecznie ograniczyć straty energii cieplnej. Na nic bowiem najlepsze, energooszczędne okna czy drzwi zewnętrzne, jeśli w parze z ich zakupem nie będzie szła prawidłowa instalacja. Kluczowe jest właściwe uszczelnienie przestrzeni między stolarką a murem oraz eliminacja tzw. mostków termicznych, przez które następuje „ucieczka” cennego ciepła.

 

20161177DOBRY MONTAZ ANWIS roleta 1

 


Montaż okien i drzwi zewnętrznych odbywa się najczęściej z wykorzystaniem piany poliuretanowej. Sama piana nie wystarcza jednak do tego, aby zapewnić energooszczędność konstrukcji. – Piana poliuretanowa izoluje termicznie i akustycznie. Aby spełniać swoją funkcję powinna być również zabezpieczona materiałami chroniącymi przed działaniem warunków atmosferycznych, zwłaszcza wilgocią. Taką rolę spełniają najczęściej specjalne taśmy. Razem z pianą tworzą one trzy, pełniące różne role warstwy, stąd ten sposób instalacji określany jest mianem warstwowego – mówi Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ”


Ciepło, coraz cieplej…
Inny rodzaj montażu, stosowany w budownictwie energooszczędnym i pasywnym, skąd „przeniknął” do tradycyjnego budownictwa to instalacja stolarki otworowej w warstwie ocieplenia, w ścianach dwu- lub trójwarstwowych. Tutaj okno lub drzwi wysunięte są poza lico muru (lub też osadzone na jego krawędzi) i mocowane w strefie ocieplenia budynku, za pomocą specjalnych ram lub konsol, także z użyciem materiałów paroszczelnych i paroprzepuszczalnych. Takie rozwiązanie jest droższe od tradycyjnych technik montażowych, jednak stanowi skuteczny sposób na ograniczenie mostków termicznych i zapewnia szczelność połączenia stolarka-mur.

 

20161177DOBRY MONTAZ ANWIS roleta 2


Dobrą praktyką jest zastosowanie przy montażu tzw. ciepłej kształtki podokiennej dla okna lub ciepłego progu dla drzwi. Elementy te to nic innego, jak wykonana z materiału o dobrych właściwościach termoizolacyjnych – np. z XPS, czyli polistyrenu ekstradowanego – podstawa, na której opiera się stolarka. Skutecznie niwelują one mostki termiczne, a w przypadku okna, również przedmuchy powietrza w przestrzeni podokiennej.

 

20161177DOBRY MONTAZ POL-SKONE okno SLIM


Jeszcze kilka lat temu, takie pojęcia jak współczynnik przenikania ciepła U czy montaż warstwowy były dla inwestorów bardzo odległe. Rosnąca świadomość sprawia jednak, że coraz więcej osób uzmysławia sobie, jak istotna jest izolacyjność termiczna, a także prawidłowe zamocowanie stolarki otworowej i towarzyszących jej elementów, np. rolet zewnętrznych. Te ostatnie spełniają nie tylko funkcję zabezpieczenia przed włamaniem i hałasem, lecz również chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń oraz stratami ciepła – poprawiają więc energooszczędność budynku.

 

20161177DOBRY MONTAZ POL SKONE okno EC 90 Plus


Techniki montażowe z wykorzystaniem taśm czy instalacja w warstwie ocieplenia są w Polsce stosunkowo nowe, dlatego nie wszyscy wykonawcy posiadają jeszcze dostateczną wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Najlepiej więc korzystać z usług profesjonalnych ekip montażowych, rekomendowanych przez producenta zakupionych przez nas wyrobów.

 

 

wytyczne montazu

    Informacje na temat Wytycznych montażu mozna uzyskać bezpośrednio w redakcji miesięcznika Świat Szkła:

 

 - Agata Kostrzewa  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   

 

 - Agnieszka  Roguska    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


   oraz dziale dystrybucji

   - Iwona Markowska   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 więcej informacji też na stronie o Wytycznych do montaż okien i drzwi zewnętrznych tzw Instrukcja RAL

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.