Czytaj także -

Aktualne wydanie

SS-06-2019-I okladka 01

 6/2019

wydanie dwujezyczne (pol-ang)

20190444Swiat-Szkla-V4B-BANNER-160x600-PLEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 LiSEC SS Konfig 480x120

 GP19-480x105px 

 GLASS 480X120

 

System przesuwny – sposób na kabinę prysznicową
Data dodania: 10.07.18

Systemy przesuwne można wykorzystać nie tylko jako mobilne ścianki działowe czy też alternatywę dla standardowych drzwi. Z ich pomocą wykonamy również efektowną i funkcjonalną kabinę prysznicową. Jeśli dodatkowo zastosujemy w niej dekoracyjne szkło, stanie się ona prawdziwą ozdobą łazienki.

 

Systemy przesuwne coraz częściej zastępują tradycyjne drzwi. Do ich rosnącej popularności przyczynia się nie tylko ich funkcjonalność, ale i walory estetyczne. Wykonane z wysokiej jakości materiałów i dostępne w różnorodnych wykończeniach stają się rozwiązaniem doskonale sprawdzającym się m.in. w niewielkich pomieszczeniach, w których brakuje przestrzeni na swobodne otwarcie skrzydła drzwiowego.

 

 

20180633  CDA Polska - Kabina wykonana z pomoca systemu Trieste SF40

Kabina wykonana z pomocą systemu Trieste SF40 - fot. CDA PolskaZ ich pomocą możemy wykonać różnorodne szklane konstrukcje, w tym kabiny prysznicowe. Świetnie sprawdzą się w przypadku kabiny wnękowej, narożnej a nawet wolnostojącej. Warto też podkreślić, że można dzięki nim zamontować różną liczbę szklanych paneli, tak stałych, jak i ruchomych.

 

 

Kabina narożna czy może wnękowa?

Gdy w projektowaniu wnętrza łazienki nie ogranicza nas jej metraż, warto rozważyć wykonanie dużej kabiny narożnej z dwoma panelami stałymi – ruchome tafle będą się wtedy rozsuwać w dwie strony. Umożliwią to niewielkie, okrągłe wózki jezdne schowane za subtelną, aluminiową maskownicą. – Tego rodzaju kabinę wykonać można z pomocą systemu przesuwnego Trieste SF40 – podpowiada Joanna Kamuda, dyrektor marketingu i PR w CDA Polska.  

 

20180633  CDA Polska - Kabina narozna z systemem przesuwnym

Kabina narożna z systemem przesuwnym – fot. CDA Polska

 

– Dzięki niewielkiemu rozmiarowi prowadnicy bez problemu wkomponuje się on w charakter pomieszczenia. Dodatkowo, jeżeli wymaga tego inwestor, maskownicę systemu można na życzenie pomalować na dowolny kolor z palety RAL. W ten sposób jeszcze lepiej dopasujemy go do kolorystyki zastosowanej w łazience – dodaje. Warto podkreślić, że kabina narożna może mieć nie tylko dwa ruchome panele. System przesuwny umożliwi również montaż pojedynczego skrzydła ruchomego.

 

Alternatywnym rozwiązaniem będzie wykonanie kabiny wnękowej – wówczas z pomocą systemu zamocujemy w niej tylko wejście, składające się z jednej tafli ruchomej ale też pojedynczego panelu stałego.

 

 

 

20180633  CDA Polska - System przesuwny zamocowany na wannie

System przesuwny zamocowany na wannie – fot. CDA Polska

 

 

Różnorodny design

Większość systemów przesuwnych dedykowanych łazienkom posiada wózki jezdne poruszające się po niewielkiej szynie, którą zakrywa aluminiowa maskownica. Zupełnie inną propozycją, wyróżniającą się charakterystycznym designem, będą systemy z okrągłą prowadnicą oraz wózkami, które pozostają na widoku. Ze względu na swoją budowę stanowią one ozdobę wnętrza i bardzo dobrze prezentują się w łazienkach zaaranżowanych w minimalistyczny i nowoczesny sposób, o industrialnym lub skandynawskim charakterze.

 

 

Jeżeli dodatkowo w projekcie kabiny wykorzystamy szkło kolorowe lub z nadrukiem, całość będzie się prezentować bardzo interesująco. – Tego typu rozwiązaniem jest system przesuwny Verona od CDA Polska, który został wykonany z wysokiej jakości, połyskującej stali nierdzewnej – komentuje Kamuda. – Jego wózki jezdne wyprodukowano w technologii waterproof, dzięki czemu są one jeszcze bardziej odporne na działanie korozji – dodaje ekspertka. W przypadku systemów, których prowadnica oraz wózki pozostają widoczne, bardzo ważna jest estetyka ich wykonania oraz rodzaj wykończenia, ponieważ powinny one pasować do pozostałych łazienkowych akcesoriów.

 

 

20180633  CDA Polska - Kabina prysznicowa wykonana z pomoca systemu przesuwnego Verona

 


System niczym parawan

Choć systemy przesuwne najczęściej wykorzystywane są w projektach kabin prysznicowych, można je również zamocować na wannie. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które znajdzie zastosowanie głównie w tych łazienkach, w których nie zmieści się zarówno wanna, jak i kabina. Pozwala to wówczas połączyć ich funkcję – możemy cieszyć się długą, relaksującą kąpielą, ale też wziąć szybki, orzeźwiający prysznic. Odpowiednim rozwiązaniem będzie w tym przypadku wspomniany już system Trieste SF40 od CDA Polska.

 

 

 

Znaczenie dodatków

Nawet jeżeli do montażu szkła w kabinie prysznicowej wykorzystamy system przesuwny, panel stały musi zostać w nim dodatkowo ustabilizowany. W tym celu stosuje się niewielkie, subtelne profile aluminiowe typu Fix Lazio od CDA Polska, lub mosiężne klamry np. z kolekcji Etna, Bologna lub Vesuvio. Bardzo istotny jest także wybór odpowiedniego rodzaju uszczelek oraz progu kabinowego, ponieważ to one odpowiadają za szczelność kabiny. - Na rynku dostępnych jest wiele wariantów tego rodzaju produktów, w tym progi oraz uszczelki magnetyczne wspomagające domykanie, jak choćby te z kolekcji Budrio – wyjaśnia Joanna Kamuda.

 

20180633 CDA Polska - System przesuwny Verona

 


– Przy ich wyborze warto zwrócić jednak uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane oraz zakres temperatur, w których mogą być użytkowane. Te dwa czynniki determinują ich wytrzymałość oraz podatność na uszkodzenia w czasie eksploatacji. Równie istotne jest to, czy uszczelki są odporne na działanie promieniowania UV, które może powodować ich żółknięcie – dodaje.

 

 

Rodzaje przeszkleń

Interesującym pomysłem będzie wykonanie kabiny z pomocą dekoracyjnego szkła. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów ozdobnych tafli, a jedną z możliwości jest wybór kolorowego panelu, którego barwę dopasować można do tonacji zastosowanej w łazience. Alternatywnym rozwiązaniem będzie szkło z ozdobnym nadrukiem, który może nawiązywać np. do wzorów kafli. Możemy także zdecydować się na szkło mleczne, nazywane także satynowym. Ze względu na sposób produkcji, nie przepuszcza ono całkowicie światła, lecz delikatnie je rozprasza.

 

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik