Ostatnie 25 lat to czas, w którym w branży szklarskiej zaszły znaczące zmiany. Optymalizacja produkcji, udoskonalenie procesu wytwarzania szkła, nowe rodzaje oszkleń oraz mocowań umożliwiających ich montaż to tylko kilka kwestii, które przyczyniły się do popularyzacji tego surowca m.in. w aranżacji wnętrz i zagospodarowaniu przestrzeni publicznej.

 

20180811 CDA Polska  Przeszklona elewacja montaz z pomoca okuc punktowych

 Przeszklona elewacja, montaż z pomocą okuć punktowych – fot. CDA Polska

 

Obecnie obiekty biurowe, handlowe czy mieszkalne muszą spełniać szereg funkcji, w tym zapewniać optymalne warunki do życia i pracy. Wzrasta znaczenie ich efektywności energetycznej, ergonomii przestrzeni, a także tego, jak integrują się ze swoim otoczeniem. Między innymi z tego powodu jednym z dominujących trendów w projektowaniu nie tylko biurowców czy domów, ale i całych miast, stała się transparentność. Współczesna architektura stawia na całkowitą przejrzystość dążąc do tego, by wszystkie elementy aglomeracji przenikały się ze sobą i wtapiały w najbliższe otoczenie, tworząc spójną, harmonijną tkankę miejską. Nie może więc dziwić popularność przeszklonych elewacji, fasad, zadaszeń czy balustrad.

 

20180811 CDA Polska Przeszklona obudowa szybu windowego zamocowana z pomoca okuc punktowych  z kolekcji Piemonte

 Przeszklona obudowa szybu windowego zamocowana  z pomocą okuć punktowych np. z kolekcji Piemonte  – fot. CDA Polska

 

Zalety oszkleń

Z jednej strony szkło nadal kojarzone jest w projektowaniu  z prestiżem – wysokie, przeszklone biurowce czy galerie handlowe to synonimy nowoczesnego, miejskiego centrum, w którym szklane bryły wyznaczają szlaki komunikacyjne. Z drugiej należy podkreślić, że jest to materiał  o szerokim zastosowaniu, wysoce funkcjonalny, którego stopień przezierności może być nie tylko zmieniany, ale też dynamicznie modyfikowany.

 

- Nie od dziś wiadomo, że dostęp do naturalnego światła znacząco poprawia nie tylko efektywność pracy, ale i komfort życia – komentuje Joanna Kamuda, Dyrektor marketingu i PR w CDA Polska. - Przeszklone fasady, jak i wewnętrzne szklane podziały przestrzeni zapewniają dostęp do światła w każdej części budynku, a lustrzane powierzchnie umożliwiają jego przekierowanie w głąb wnętrz - dodaje.

 

Warto podkreślić, że biorąc pod uwagę stopień urbanizacji oraz coraz mniejszą ilość dostępnej przestrzeni w centrach, szkło pozwala na dodanie miastom lekkości  i przejrzystości. Konstrukcje wykonane z tego materiału wtapiają się w przestrzeń, co nie tylko pozwala zachować architektoniczną spójność, ale też pomaga zatrzeć granicę pomiędzy budynkiem, a jego otoczeniem, szczególnie w przypadku takich elementów jak wiaty przystankowe czy zadaszenia. Z tego powodu projektowanie z wykorzystaniem szkła wychodzi daleko poza względy czysto praktyczne.

 

20180811 CDA Polska Szklane zadaszenie zamocowane z pomoca rotul

 

Mała architektura miejska

- Rozwój możliwości technicznych w zakresie inżynierii szkła strukturalnego oraz właściwości nośne tego materiału sprawiły, że surowiec ten może być wykorzystywany jako materiał konstrukcyjny, nie tylko wypełniający – wyjaśnia Marcin Jabłoński, kierownik Działu Technicznego w CDA Polska. Nie bez znaczenia jest też fakt, że na rynku dostępne są mocowania wykonane z wysokiej jakości stopów metali, które mogą przenosić bardzo duże obciążenia i pozostają odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.


Z tego powodu systematycznie wzrasta popularność szkła i wykonuje się z niego coraz więcej elementów budynków, w tym na przykład balustrady zabezpieczające balkony  w apartamentach oraz tarasy widokowe. – Mocowania takie jak rotule i cięgna z serii Merano umożliwiają zamocowanie przeszklonych daszków, które zapewniają ochronę wymaganą przez przepisy polskiego prawa budowlanego. Z kolei systemy, takie jak choćby słupkowy Corleone czy samonośny Trapani, pozwalają na montaż efektownych szklanych balustrad, które doskonale wtopią się w elewację budynku – dodaje ekspert.

 

Ze szkła wykonuje się również elementy małej architektury, takie jak wiaty przystankowe, wejścia do podziemnych parkingów czy stacji metra, osłony przeciwsłoneczne fasad oraz szyby windowe. – Te ostatnie mogą znajdować się zarówno wewnątrz obiektu, jak i poza jego murami – podpowiada Jabłoński. – Mocuje się je  z pomocą eleganckich, stalowych rotul punktowych jak np. R50 z serii Piemonte. Ponieważ na tle całej konstrukcji prezentują się bardzo subtelnie, wyglądają jak metaliczne refleksy na szklanej tafli i nie zakłócają w żaden sposób jej ekspozycji – podsumowuje.

 

20180811  CDA Polska  Portfenetry zabezpieczone szklana tafla montaz z pomoca rotul Piemonte

 

Nowoczesne szklenie

Poza standardowymi już procesami, takimi jak hartowanie czy laminowanie, szkło pokrywać można także specjalnymi emaliami zapewniającymi dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV, modyfikować można również skład masy szklanej, dzięki czemu zyskuje ona unikalne właściwości termotropowe. Z kolei tafle podświetlone diodami LED sprawiają, że fasady budynków stają się efektowną iluminacją – prawdziwą ozdobą miasta.

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.