Prostokątna, wolnostojąca czy typu walk-in – na rynku dostępnych jest wiele wariantów kabin prysznicowych, co pozwala nam na dobranie modelu odpowiedniego do naszej łazienki, niezależnie od tego, czy ma ona niewielki metraż, nieregularny kształt czy też jest przestronnym salonem kąpielowym. Jednak to, jaki jej typ będzie odpowiedni do naszej łazienki, zależy m.in. od metrażu oraz układu pomieszczenia. Jak zatem wybrać odpowiedni rodzaj prysznica oraz w jaki sposób go zainstalować?

 

Kabina prysznicowa to funkcjonalne rozwiązanie, które bez trudu dopasujemy do dowolnego wnętrza  i każdej aranżacji. Co jednak istotne, jej montaż nie wymaga wiele miejsca  – dlatego z powodzeniem zmieścimy ją w niewielkiej łazience w bloku, czy przestronnym pokoju kąpielowym. Jak jednak dopasować jej rodzaj do metrażu pomieszczenia?

 

 

 20181133CDA  Kabina z panelem prysznicowym montaz z pomoca stabilizatorow z serii Aosta

Kabina z panelem prysznicowym, montaż z pomocą stabilizatorów np. z serii Aosta – fot. CDA Polska

 

Podstawowe rozmiary kabin

Na rynku dostępnych jest kilka standardowych rozmiarów kabin. Najczęściej spotykany to 90 cm szerokości i 90 cm głębokości, który zapewnia swobodę ruchów, ale jednocześnie nie wymaga wiele wolnej powierzchni. Jeśli jednak nie dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, możemy zdecydować się na kabinę o wymiarze 80x80 cm, a nawet 70x70 cm. - Musimy mieć jednak wtedy na uwadze, że tak niewielki rozmiar może znacząco ograniczyć nasz komfort w czasie kąpieli – zaznacza Joanna Kamuda, Dyrektor marketingu i PR w CDA Polska.

 

20181133CDA  Kabina prysznicowa z jednostronnym systemem przesuwnym Verona


- Dlatego coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się kabiny asymetryczne, o wymiarach np. 70 na 90 cm, a nawet 80 na 100 cm - dodaje. Na wielkość kabiny wpływ będzie mieć również to, czy zdecydujemy się na jej wariant z brodzikiem, czy może kabinę typu
walk - in.

 

 20181133CDA  Wnekowa kabina prysznicowa

Wnękowa kabina prysznicowa - fot. CDA Polsk

 

Rozwiązanie na niewielki metraż

W niewielkich pomieszczeniach najpopularniejszym wyborem są kabiny narożne, instalowane w rogu łazienki. Mogą mieć one praktycznie dowolny kształt, w tym np. półkola, kwadratu czy prostokąta. Ich estetyczny montaż umożliwiają odpowiednio dobrane okucia, których design odpowiada stylowi łazienki. - Stały panel kabiny narożnej przytwierdzany jest do ściany łazienki zazwyczaj z pomocą delikatnych, aluminiowych profili, jak te z naszej kolekcji Lazio – podpowiada Marcin Jabłoński, kierownik Działu Technicznego w CDA Polska.

 

20181133CDA  Wnekowa kabina z panelem stałym

 

– Natomiast do montażu drzwi odpowiednie będą zawiasy typu ściana – szkło lub szkło – szkło, jak okucia z serii Bologna czy Venezia. Pozwolą one na ich swobodne otwarcie pod kątem 90° - dodaje. Wybierając okucia do kabiny prysznicowej, warto zwrócić uwagę również na materiał, z którego zostały one wykonane. Powinien być odporny na działanie korozji oraz środków czystości i tym samym gwarantować, że mocowania zachowają swoje walory estetyczne przez lata. Równie istotne jest ich wykończenie, które powinno pasować do stylu łazienki i harmonijnie komponować się z jej pozostałym wyposażeniem.

 

 20181133CDA  Panel prysznicowy zamocowany z pomoca aluminiowych profili z serii Lazio

Panel prysznicowy zamocowany z pomocą aluminiowych profili np. z serii Lazio – fot. CDA Polska

 

Alternatywą dla zwykłych drzwi
w kabinie narożnej jest zastąpienie ich systemem przesuwnym – jedno lub dwuskrzydłowym, jak choćby Verona od CDA Polska. Jest to świetne rozwiązanie szczególnie
w niewielkich pomieszczeniach, ponieważ w tym przypadku drzwi kabiny przesuwają się wzdłuż niewielkiej, eleganckiej prowadnicy. Dzięki temu wymagają one znacznie mniej miejsca niż ich rozwierany wariant.

 

Subtelny minimalizm

Jeżeli jednak metraż łazienki nie jest naszym ograniczeniem i jednocześnie jesteśmy miłośnikami minimalistycznego stylu, interesującym rozwiązaniem będzie kabina przyścienna typu walk-in. Od reszty pomieszczenia oddziela ją tylko pojedynczy panel prysznicowy, przymocowany do ściany łazienki jedynie z pomocą subtelnych relingów.

 

– Ten rodzaj kabiny prezentuje się bardzo efektownie, jednak wymaga więcej przestrzeni niż wariant narożny - komentuje Joanna Kamuda. – Sama konstrukcja jest przy tym bardzo delikatna, ponieważ łączniki z kolekcji Aosta wyróżnia prosta, ponadczasowa forma oraz eleganckie wykończenie. Co więcej, są one dostępne w trzech wariantach – o okrągłym przekroju, kwadratowym lub prostokątnym. Dzięki temu można je bez trudu dopasować do charakteru aranżacji – podsumowuje ekspertka.

 

20181133CDA  Kabina zamocowana w czarnych profilach z serii Lazio

 

Wariant wnękowy

Kolejnym typem kabiny, który sprawdzi się w łazience o różnym metrażu, jest kabina wnękowa, której boki stanowią ściany łazienki. Czasami celowo stawiane są dodatkowe ścianki, dzięki którym możliwe jest wykonanie właśnie takiego rodzaju prysznica. W tym przypadku do kabiny wystarczy zamocować tylko drzwi, które umożliwią jej wygodne użytkowanie. Najlepsze będą do tego niewielkie, mosiężne zawiasy jak np. GX z serii Bologna czy te z kolekcji Etna od CDA.

 

Odpowiednie uszczelnienie

Niezależnie od wybranego typu kabiny, bardzo istotne jest jej odpowiednie uszczelnienie. Dotyczy to nie tylko miejsca jej styku z brodzikiem, ale też ze ścianami czy innymi panelami szklanymi. Aby dodatkowo zwiększyć wygodę korzystania z prysznica, jako uszczelnienie możemy zastosować specjalne uszczelki oraz profile magnetyczne, które wspomogą domykanie drzwi. Odpowiednie listwy umożliwią też proste i wygodne przymocowanie paneli szklanych do ściany łazienki czy połączenie ze sobą dwóch tafli pod kątem 90°.

 

– Akcesoria takie jak uszczelki, profile oraz progi z kolekcji Budrio nie tylko skutecznie zabezpieczają przed dostaniem się wody w nieodpowiednie miejsca, ale też podnoszą walory estetyczne kabiny prysznicowej. Dotyczy to przede wszystkim magnetycznych, aluminiowych listew, takich jak model SHMPW-SET czy SHMPG-SET. Wykonane  z eleganckich i odpornych na korozję materiałów będą odpowiednie do każdego rodzaju prysznica – podsumowuje Joanna Kamuda, Dyrektor marketingu i PR w CDA Polska.

 

Wytrzymały materiał

Dostępne na rynku kabiny często wykonane są  z tworzyw sztucznych, czyli materiałów o dość niskiej odporność i wytrzymałości. Dlatego, zamiast nich, warto wybrać wariant wykonany ze szkła, gdyż daje to gwarancję dłuższej  i bezproblemowej eksploatacji. Materiał ten jest znacznie prostszy w utrzymaniu czystości i nie wchodzi w reakcję z nawet silnymi środkami chemicznymi. Co więcej, szkło hartowane lub tzw. półhart, które możemy wykorzystać w kabinie, są bardziej odporne na zmiany temperatury, zarysowania czy potencjalne uszkodzenia. Można je również pokryć specjalną nanopowłoką, która ograniczy osadzanie się kamienia czy powstawanie zacieków z wody.

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.