W ambitnych, zrównoważonych projektach budowlanych nie jest brany pod uwagę wyłącznie współczynnik Psi ciepłej ramki.

 

Ranga estetyki, precyzyjnej, zautomatyzowanej aplikacji i długa żywotność dołączyły do stałego już tematu wydajności energetycznej - jak pokazują dwa sztandarowe projekty w Wiedniu i Wilnie.

 

Gdy w roku 1989 z Super Spacer® został wprowadzony na rynek jako pierwszy na świecie niemetalowy system ciepłej ramki dystansowej, pojęcie zrównoważonego budownictwa znajdowało się dopiero na drodze z niszowej pozycji rynkowej do głównego nurtu.

 

 20190115 ET Belvedere 001

 

„Super Spacer oferował możliwość termicznej optymalizacji połączenia krawędzi jeszcze zanim rozpoczęła się era szyb zespolonych ze szkła termoizolacyjnego niskoemisyjnego (Low-E).

 

Dlatego z dumą patrzymy na siebie jako pionierzy ciepłej ramki” wyjaśnia Joachim Stoss, Dyrektor Zarządzający firmy Edgetech Europe GmbH.

 

W jubileuszowym roku europejska córka amerykańskiej Quanex Building Products Corporation, produkująca elastyczne ramki dystansowe w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech, patrzy z optymizmem w przyszłość.

 

20190115 ET Belvedere 002

 

Branża spodziewa się dalszego zaostrzenia przepisów dotyczących budownictwa energooszczędnego, ponadto ambitni inwestorzy przy nowych obiektach budowlanych stawiają na pierwszym miejscu wśród swoich priorytetów zagadnienia związane z wszystkimi aspektami zrównoważonego budownictwa.

 

Aktualne wyniki badań rynku przeprowadzone przez Global Market Insights prognozują do roku 2024 tylko w samych Niemczech zapotrzebowanie roczne na 100 milionów metrów ciepłej ramki dystansowej w przypadku budynków komercyjnych.

 

20190115 ET Belvedere 009

 

Ciepła ramka jest od dawna aktualnym stanem techniki
Niska wartość współczynnika Psi dla mostka cieplnego na krawędzi szyby jest i będzie znaczącym kapitałem dla pozytywnego bilansu energetycznego - także zdaniem Hanspetera Petschinga, Dyrektora Zarządzającego firmy Petschenig glastec GmbH.

 

Dla najnowszego obiektu pokazowego, atrakcyjnych apartamentowców PARKAPARTMENTS AM BELVEDERE i hotelu Andaz Vienna am Belvedere w Wiedniu, planowanego przez Renzo Piano Building Workshop, austriacki przetwórca szkła dostarczył około 15.000 m2 szyb termoizolacyjnych z ramkami dystansowymi Super Spacer® tłumiących dźwięk i chroniących przed utratą ciepła.

 

20190115 ET Belvedere 010

 

Firma Flintermann Glasverdelungs GmbH z Dolnej Saksonii wniosła do realizacji gięte szyby termoizolacyjne dla części krawędzi budynków.

 

„Ambitna geometria szyb była znacznym wyzwaniem dla naszej załogi” wyjaśnia prokurent Reinhard Gruber.

 

Pięć pojedynczych wielkoformatowych szyb, prosto zakończonych i z środkowym wygięciem o bardzo małym promieniu, zostało złożonych do wielowarstwowego pakietu termoizolacyjnego z użyciem Super Spacer® TriSeal™ Premium Plus.

 

Nowoczesna architektura w połączeniu ze środowiskiem
Projekt budowlany w nowej dzielnicy Belvedere na południowy wschód od wiedeńskiego dworca głównego został zlecony przez grupę SIGNA, względnie joint venture SIGNA Group/Hyatt i był pod każdym względem wielkim wyzwaniem.

 

Już w roku 2008 pierwotny organizator projektu włączył do niego włoskiego architekta. Nowoczesne budownictwo wysokościowe w bezpośrednim sąsiedztwie barokowego zespołu zamkowego Belvedere, Ogrodu Szwajcarskiego i Ogrodu Botanicznego musi zostać zaprojektowane w taki sposób, aby obiekt z listy światowego dziedzictwa kulturowego jakim jest Belvedere nie został zakłócony, mówił architekt Renzo Piano w jednym z wywiadów.

 

20190115 ET Belvedere 011

 

Jego architektoniczne kredo odnośnie urbanistycznej estetyki: pozostawić przeszłości jej należne miejsce, ale zawsze spoglądać w przyszłość. Jedno z jego architektonicznych celów: kończyć z bezdusznymi peryferiami miast.

 

Przedmieścia muszą się przemienić w przyjazne, miejskie centra ze społecznymi i kulturowymi miejscami spotkań łączącymi ludzi.

 

Stosując trwałe materiały i poszukując swoją architekturą połączenia z otaczającym środowiskiem, Piano jest jednocześnie prekursorem zrównoważonego budownictwa, 342 apartamenty i 303-pokojowy hotel ze Sky Bar, salą balową i dużym centrum konferencyjnym rozmieszczone są w pięciu wieżach o wielobocznych zarysach, ustawionych na wysmukłych, kilkumetrowej wysokości filarach.

 

Inspiracją dla kolumn były pnie drzew w otaczających parkach a tereny zielone pod wieżami budynków wydłużają przyległy Ogród Szwajcarski aż pod samą działkę o powierzchni ponad 10.000 metrów kwadratowych.

 

Ten piękny widok „Belvedere“ staje się tutaj w imponujący sposób rzeczywistością, ponieważ pierwsze kondygnacje unoszą się ponad koronami drzew a z wież roztacza się niepowtarzalna panorama aż poza Wiedeń.

 

28.000 metrów kwadratowych fasady pod lupą
Dla parteru obu wież hotelowych wybrano elewację słupowo-ryglową, 28.000 m2 elewacji zostało wykonanych jako elewacja elementowa. Także przy materiałach elewacji poszukiwał Piano elementu łączącego.

 

W hołdzie dla historycznej ceglanej elewacji sąsiadującego dawnego Wiedeńskiego Arsenału wybrał on ceramikę, materiał, który Piano dzięki swojemu naturalnemu pochodzeniu, trwałości, zdolności odbijania światła i zmienności wykorzystuje raz za razem.

 

20190115 ET GreenHall2 001

 

Odpowiedzialna za projekt Strabag Metallica zabudowała między innymi do 5.600 elementów elewacji 60.000 glazurowanych na szaro listew ceramicznych o ciężarze całkowitym 770 ton i 1.000 dwukomorowych szyb termoizolacyjnych. Od udzielenia zamówienia w maju 2017 r. do zamontowania pierwszego elementu upłynęło zaledwie sześć miesięcy.

 

Herkulesowe zadanie, zważywszy, że pomiędzy planowaniem względnie projektowaniem i produkcją elementów znajdował się pracochłonny proces kontrolny.

 

Wszystkie elementy musiały wykazać zarówno w symulacji jak i na stanowisku kontrolnym, że spełniają wysokie wymagania budowlane odnośnie izolacji termicznej i ochrony przed hałasem.

 

Precyzyjnie i szybko: automatyczna aplikacja ramki Spacer
Hanspeter Petschenig ma pewność co do tego, że „Projekt z tak bardzo krótkim harmonogramem i wysokimi wymaganiami jakości jest praktycznie nie do zrealizowania bez zautomatyzowanej linii produkcyjnej szyb termoizolacyjnych.

 

Zrobotyzowana aplikacja elastycznych ramek dystansowych Super Spacer gwarantuje po pierwsze bezwzględną równoległość szyb i ramek, po drugie produkcja jest znacznie szybsza, ponieważ elastyczna, termoplastyczna ramka dystansowa nie musi być ani wyginana, ani wypełniana, łączona i butylowana”.

 

20190115 ET GreenHall2 003

 

Akurat przy dużych szybach na wysokość pomieszczenia, jakie znajdują zastosowanie w projekcie Belvedere, decydującym kryterium jest precyzyjne co do milimetra nałożenie elastycznych ramek dystansowych.

 

Także optyka ramki dystansowej jest zdaniem pana Petscheniga coraz bardziej istotna.

 

„Super Spacer odbijają kolor profilu ramy i poprzez to oddziaływają całkowicie neutralnie”, wyjaśnia pan Petschenig.

 

Flintermann dostarcza gięte szyby dla Green Hall 2
Również w Europie Północnej Super Spacer® są bardzo cenione w zrównoważonych sztandarowych projektach.

 

Green Hall Valley w litewskiej stolicy Wilno, z trzema centrami biznesowymi, zaprojektowane przez Arrow Architects z Danii, jest jednym z nich.

 

Chłodzenie pomieszczeń poprzez wymuszoną konwekcję wytwarza przyjemny mikroklimat, geotermalna pompa ciepła pokrywa ponad 80 % zapotrzebowania na ogrzewanie i chłodzenie.

 

W roku 2009 powstał pierwszy kompleks budynków Green Hall 1, Green Hall 2 został oddany do użytku w roku 2017.

 

Budynek o klasie efektywności energetycznej A jest także typowym przykładem na to, jak architektura może się harmonijnie połączyć ze środowiskiem.

 

20190115 ET GreenHall2 005

 

Łukowata elewacja przyjmuje kształt zakoli rzeki Wilia (Neris), na której brzegu położone jest Green Hall Valley, a w odblaskowych szybach odbija się otaczający krajobraz.

 

Auta zostały umieszczone pod powierzchnię ziemi, tym samym pozostaje niezakłócony naturalny całokształt.

 

Elementy elewacji zostały wykonane przez Schüco w Niemczech, a zaprojektowane i zamontowane na miejscu na Litwie przez KG Constructions UAB.

 

Nawet przy najmniejszych szczegółach architekci przestrzegali zasad zrównoważonego budownictwa. I tak przekładki izolacyjne systemu elewacji zostały wykonane z poliamidów pochodzących z surowców odnawialnych.

 

Super Spacer® TriSeal™ Premium Plus dla aplikacji ręcznej
Aby doprowadzić możliwie dużo naturalnego światła dziennego i energii cieplnej do wnętrza, podwójna elewacja na powierzchni 3.800 m2 składa się z dwukomorowych szyb termoizolacyjnych.

 

Na zewnątrz natomiast zastowowano szkło chroniące przed promieniowaniem słonecznym oraz szkło z wysokimi parametrami izolacji termicznej przez co osiąga ona imponującą wartość współczynnika przenikania ciepła Uw wielkości 0,6 W/m2K.

 

Natomiast do łukowych elementów elewacji firma Flintermann Isolierglas dostarczyła wklęśle wygięte dwukomorowe szyby termoizolacyjne o wymiarach 2.800 x 3.800 z dokładnie taką samą budową szyb.

 

Zastosowano tu ramki dystansowe Super Spacer® TriSeal™ Premium Plus o szerokości 16 mm oraz „Super Spacer TriSeal Premium Plus, które są ramkami stosowanymi w manualnej produkcji wielkoformatowych szyb termoizolacyjnych i fasadowych.

 

Uszczelnienie poliizobutylenowe zostało na ramkę wcześniej przez nas nałożone”, wyjaśnia prokurent firmy Edgetech, Johannes von Wenserski.

 

A Reinhard Gruber dodaje: „Przy zastosowaniu giętych szyb termoizolacyjnych tej wielkości i na dodatek w strefie klimatycznej, w której zimą może wystąpić ekstremalny mróz a latem upał, ramka dystansowa ma szczególne znaczenie w temacie trwałości połączenia krawędzi.

 

Elastyczna ramka dystansowa kompensuje każdy ruch pompujący wynikający ze zmian pogodowych i przejmuje nacisk z uszczelnienia pierwotnego, a poza tym przy produkcji giętych szyb o specjalnych kształtach dysponujemy w tym przypadku konieczną elastycznością”.

 

20190115 ET GreenHall2 002

 

 

Źródło danych liczbowych dla rynku:
https://issuu.com/shankar123/docs/warm_edge_spacer_market

 


O firmie Edgetech Europe GmbH

Elastyczne systemy piankowych ramek dystansowych Super Spacer® firmy Edgetech są energooszczędnym rozwiązaniem w ramach technologii Ciepłej Ramki, stosowanym w oknach z szybami termoizolacyjnymi.

 

Systemy te w znacznej mierze redukują straty energii, zapobiegają znacząco procesowi kondensacji, a ponadto przyczyniają się do wydłużenia żywotności okien. Rocznie sprzedawanych jest średnio ponad 300 milionów metrów tych profili w 90 krajach na całym świecie.

 

Edgetech Europe GmbH z siedzibą w Heinsberg jest w 100 % spółką grupy Quanex Building Products Corporation, zlokalizowanej w Houston w stanie Teksas, Quanex to wiodący wytwórca komponentów sprzedawanych Producentom Oryginalnego Wyposażenia (OEM) w branży budowlanej.

 

Poza elementami kuchennymi i łazienkowymi Quanex produkuje energooszczędne elementy do systemów okiennych.

 

Pod względem obrotów Edgetech/Quanex jest największym producentem ramek dystansowych na świecie.

 

Edgetech Europe GmbH jest spółką handlową, zajmującą się dystrybucją na kontynencie europejskim, a także jednym z trzech globalnych zakładów produkcyjnych Edgetech, zatrudniającym łącznie 450 pracowników i wyposażonym w 16 linii produkcyjnych.

 

Więcej informacji o systemach ramek dystansowych Super Spacer® i technologii Ciepłej Ramki firmy Edgetech można znaleźć na stronie www.superspacer.com 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.