Czytaj także -

Aktualne wydanie

2019 07 okladka

 

       7-8/2019

 

20190444Swiat-Szkla-V4B-BANNER-160x600-PLEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 LiSEC SS Konfig 480x120

  

VITRUM Swiat Szkla Web

 

ift 480x105px RFT19 engl 

 

 GP19-480x105px

 

 GLASS 480X120

 

Narzędzia nowoczesnego montera – jakie rozwiązania wybrać?
Data dodania: 14.03.19

Dobry montaż produktów stolarki budowlanej wymaga nie tylko fachowej wiedzy i doświadczenia. W pracy profesjonalnego montera równie ważna jest umiejętność doboru i odpowiedniego wykorzystania systemów oraz narzędzi, dzięki którym instalacja okna, drzwi czy bramy garażowej będzie właściwa. Istotne jest zatem, aby dobry fachowiec wyposażony był w uniwersalny zestaw przyrządów.


Montaż stolarki składa się z kilku kroków, podczas których dokonuje się zwymiarowania otworu montażowego, przygotowania podłoża, zamocowania stolarki oraz jej uszczelnienia. Na każdym z tych etapów pracy potrzebne są odpowiednie narzędzia. Czym więc kierować się przy ich wyborze?

 

20190233ree Uchwyt do przenoszenia plyt PWE0002 0 80mm

 


Narzędzia – gdzie je kupować i jak wybierać?
Wybór nie jest łatwy, gdyż na polskim rynku działa wiele światowych marek oferujących różnorodne narzędzia. Warto więc określić, jaki sprzęt będzie potrzebny w danej sytuacji i skupić się na jego dopasowaniu do specyfiki pracy. Co wziąć pod uwagę? Z pewnością istotną kwestią jest cena narzędzi. Koszt urządzeń wiodących producentów jest zazwyczaj wyższy, jednak należy pamiętać, iż w ofercie zazwyczaj zawarta jest usługa serwisowania i naprawy. A gdzie dokonywać zakupu? Najlepiej zapoznać się z propozycją producentów w dobrze zaopatrzonym salonie lub hurtowni. Warto także śledzić informacje branżowe na temat targów i wystaw. Wiele firm bierze w nich udział, organizując pokazy dla monterów. Jest to doskonały sposób na zdobycie wiedzy i przetestowanie urządzeń. Na narzędziach nie można oszczędzać. Użycie wysokiej jakości sprzętu gwarantuje bezpieczeństwo i precyzję wykonania oraz skraca czas potrzebny na przeprowadzenie prac montażowych.

 

20190233ree Proline noz uniwersalny 30030


Przy montażu stolarki budowlanej niezbędne jest wykorzystanie różnego rodzaju oprzyrządowania: narzędzi ręcznych, urządzeń pomiarowych, elektronarzędzi czy specjalistycznych uchwytów do transportu ręcznego szyb zespolonych. Wiele z tych rozwiązań może znacznie usprawnić prace związane z montażem, czego dowodzą coraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia.
– Dużym zainteresowaniem inwestorów, także indywidualnych, cieszą się wielkoformatowe przeszklenia, które charakteryzują się ponadstandardowymi wymiarami i wagą. W tego typu inwestycjach niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznych sprzętów, takich jak przyssawki do szkła, mini żuraw czy też manipulator montażowy. Urządzenia te pozwalają na skrócenie instalacji, a co najważniejsze, zwiększają bezpieczeństwo prac montażowych – mówi Przemysław Ciechanowski z firmy Ciechanowski S.C., Ambasador kampanii „DOBRY MONTAŻ”.

 20190233ree Proline miara zwijana 20288


Wiedza na temat możliwości zastosowania narzędzi pozwala na świadomy i odpowiedni wybór wyposażenia. Przykładem mogą być urządzenia laserowe, takie jak dalmierze i poziomice oraz detektory, zapewniające dokładne zlokalizowanie instalacji elektrycznej. – Na rynku jest dostępnych wiele nowinek, z których korzystają monterzy. Bardzo pomocnym narzędziem jest poziomica laserowa. Dzięki swej dokładności, pozwala precyzyjnie ustawić ościeżnice w pionie. Często wykorzystywanym urządzeniem jest także laser krzyżowy, który umożliwia ustalenie jednakowej wysokości na kilku ościeżnicach, wykorzystywany szczególnie przy montażu ościeżnic metalowych w pomieszczeniach, gdzie nie zostało jeszcze wykonane wykończenie posadzki. Piła zagłębiarka jest zaś idealnym narzędziem do skrótu drzwi. Nie ma potrzeby transportowania drzwi do specjalistycznego zakładu w celu skrótu, można te czynności profesjonalnie wykonać na miejscu. Monterzy posługują się także wszelkiego rodzaju młotami pneumatycznymi, które dzięki niewielkim wymiarom i dużej mocy, pozwalają na precyzyjne podkucie – zwiększenie otworów montażowych – mówi Szymon Kwaśnik z firmy Kwaśnik SKPD, Ambasador kampanii „DOBRY MONTAŻ”.

 20190233ree Pompka reczna do zapraw cementowych


Elektronarzędzia. Co wybrać i dlaczego?
Przy wyborze elektronarzędzi warto również rozważyć zakup urządzeń zasilanych akumulatorowo, wyposażonych w oświetlenie inspekcyjne, które poprawi jakość pracy w warunkach niedostatecznej ilości światła. Zaletą sprzętu akumulatorowego jest niezależność i mobilność, a osprzęt montera zawierający szybkie ładowarki wielonapięciowe oraz akumulatory litowo-jonowe pozwoli z pewnością na obsługę wielu narzędzi. Istnieje także możliwość łączenia kliku baterii w jedną, dzięki czemu można obsługiwać sprzęty o większej mocy. Warto korzystać z ofert, które umożliwiają zakup tego typu produktów wraz z różnego rodzaju organizerami i urządzeniami transportowymi, które usprawnią wszelkie prace montażowe.

 

20190233ree Podnosnik drzwi EP70P

 

Zaprawa – nie tylko dla murarza
Nie można także zapomnieć o wykonaniu niezbędnych czynności kończących montaż stolarki budowlanej. Jeśli prace wymagały podkucia, zwiększenia otworu pod stolarkę lub też montaż dodatkowej instalacji elektrycznej wokół okna, drzwi czy też bramy, co naruszyło warstwę tynku, wówczas pomocne będą np. gotowe zaprawy i narzędzia murarskie oraz produkty i środki czystości pozwalające na pozostawienie stanowiska pracy w nienagannym porządku. Resztki gruzu, folii oraz puste opakowania po wyrobach chemii budowlanej wykorzystanych przy montażu powinny być uprzątnięte, odpowiednio zabezpieczone i pozostawione w pojemnikach przeznaczonych do gromadzenia odpadów budowlanych.

 20190233ree GERDA RESIST ULTRA DUO tasmy do cieplego montazu


Dobry produkt wymaga dobrego montażu, a fachowy monter stolarki budowlanej powinien dysponować profesjonalnymi narzędziami, które taką instalację zapewnią. Prace zostaną wówczas przeprowadzone sprawnie i efektywnie. Wysokiej jakości, dobrze dobrane urządzenia w rękach doświadczonego fachowca to gwarancja usługi na najwyższym poziomie.

 


***
Ogólnopolska kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ" to organizowana przez Związek POiD akcja, promująca wśród inwestorów indywidualnych ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej. Partnerami „DOBREGO MONTAŻU" są firmy: AIB, FAKRO, GERDA, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, MARCOPOL, PORTA KMI POLAND, PROLINE, ROTO i SOUDAL. Kampanię, w charakterze jej ambasadorów, wspierają profesjonalni monterzy. Towarzyszą jej również patroni medialni i merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej i Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patronat honorowy nad inicjatywą sprawuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.


***
Opis rozwiązań oferowanych przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ"

Nóż uniwersalny z ostrzem trapezowym Proline 30030
Nóż uniwersalny z ostrzem trapezowym Proline 30030 to praktyczne i solidnie wykonane narzędzie, które dobrze mieć zawsze w zasięgu ręki. Przyda się już w fazie rozpakowywania dostarczonych drzwi lub okien. Bez problemu radzi sobie z grubą folią, kartonem, paskami z tworzywa sztucznego. Trapezowy kształt ostrza pozwala precyzyjnie ciąć z dużą siłą. Z tego narzędzia można skorzystać przy odciananiu lub przycinaniu taśmy rozprężnej, wykładziny lub papy. Wymienne ostrze trapezowe o długości 62 mm osadzone jest w metalowym, odpornym na uszkodzenia korpusie. Jest on tak zaprojektowany, aby nóż pewnie i wygodnie leżał w dłoni i umożliwiał wycinanie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów. O bezpieczeństwo w czasie pracy i przenoszenia dba blokada ostrza typu back-lock, zaś samo ostrze jest odporne na pęknięcia.
Miara zwijana Proline 20288
Ośmiometrowa miara zwijana Proline 20288 to narzędzie pomiarowe, które bezwarunkowo powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego montera stolarki budowlanej. W tym modelu taśma miernicza ma aż 25 mm szerokości. Dzięki temu jest ona sztywniejsza i łatwiej można ją wysuwać. Taśma jest dodatkowo usztywniona oraz zabezpieczona powłoką foliową, co dziesięciokrotnie wydłuża czas mechanicznego wytarcia podziałki. Obudowa miary została wykonana z odpornego na uszkodzenia, wytrzymałego tworzywa sztucznego i jednocześnie dodatkowo zabezpieczona specjalną gumowaną nakładką, która pochłania znaczną część energii powstającej w czasie kontaktu spadającej miary z powierzchnią lub innymi elementami konstrukcyjnymi. Takie rozwiązanie skutecznie chroni zarówno obudowę, jak i mechanizm zwijający znajdujący się w środku.
Zestaw taśm do ciepłego montażu GERDA RESIST ULTRA DUO
Zestaw taśm do ciepłego montażu GERDA RESIST ULTRA DUO to nowoczesny wyrób ze specjalną membraną regulującą dyfuzję wody przez warstwę dylatacji drzwi. Specjalna konstrukcja opakowania, które zawiera dwie rolki po 8 metrów bieżących produktu zapewnia łatwe użycie taśm, bez potrzeby otwierania ani rozrywania opakowania. Szerokość taśm (90 mm) pozwala na łatwe dopasowanie ich do potrzeb. Wszystkie taśmy GERDA na całej szerokości pokryte są klejem akrylowym odpornym na promieniowanie UV, a ich część wewnętrzna posiada również pasek klejący. Dzięki temu, nie ma już konieczności stosowania dodatkowego kleju montażowego.
Podnośnik drzwi EP70P
Podnośnik EP70P jest idealny do zdejmowania zarówno lekkich drzwi, jak i ciężkich drzwi pancernych czy przeciwpożarowych. Jego wykonanie pozwala na obrócenie narzędzia na obie strony, co ułatwia wyciągnięcie stolarki. Ponadto część frontową można dostosować, ułatwiając sobie w ten sposób czynność umieszczania drzwi. Dopasowana platforma frontowa umożliwia precyzyjną pracę i jest pokryta specjalnym materiałem zapobiegającym zadrapaniom. Urządzenie jest łatwe w transporcie.
Uchwyt do przenoszenia płyt PWE0002 0 – 80mm
Nosidła stanowią nieodzowne wyposażenie każdego warsztatu. Dostarczane są w różnych zakresach roboczych – o różnej rozpiętości szczęk. Korpus wykonany jest z aluminium, natomiast szczęki z odlewu typu 2K. Samonastawny system blokujący zapewnia dużą wytrzymałość na ślizganie w całym zakresie mocowania. Nosidła przeznaczone do bezpiecznego, wygodnego i niewymagającego dużej siły przenoszenia dużych gabarytowo elementów wykonanych z drewna, metalu (wolnego od smarów), płyt szklanych, okien z PCV. Udźwig – około 100 kg.
Pompka ręczna do zapraw cementowych
Narzędzie umożliwiające uzupełnianie przestrzeni między ścianą, a ościeżnicą. Znacznie skraca czas wypełniania otworów zasysając zaprawę bezpośrednio z pojemnika. Pompka jest bardzo wygodna w użyciu i lekka. Płaska końcówka pozwala na tłoczenie zaprawy w trudno dostępne miejsca. Pompka może być wykorzystywana do mocowania ościeżnic, wypełniania przestrzeni, fugowania i zalewania otworów. Jest bezawaryjna i łatwa w czyszczeniu.

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik