Polski klimat staje się coraz bardziej nieprzewidywalny. Niejednokrotnie różnice między wiosną a latem, czy zimą a jesienią zacierają się całkowicie. Choć chcielibyśmy korzystać z naszego tarasu przez jak największą liczbę dni w roku, często warunki pogodowe skutecznie to uniemożliwiają. Antidotum na te bolączki mogą stanowić systemy pergoli automatyzowane silnikami Nice i elero.

 

20190505Pergola 1

 

Alternatywa dla markizy
W minionej dekadzie w Polsce niezwykle popularne stały się markizy, które stanowią skuteczną osłonę przed słońcem. Mogą one zagwarantować wytchnienie w gorące dni, efektywnie zacieniają określoną część tarasu lub balkonu. Na przestrzeni ostatnich lat wielu producentów markiz zadbało o możliwości ich automatyzacji oraz zarządzanie za pomocą dróg radiowych. – Musimy jednak pamiętać, że przy silniejszych podmuchach wiatru czy opadach deszczu, markiza powinna zostać zwinięta.

 

Może stać się to w sposób automatyczny, jeśli użytkownik korzysta z czujnika pogodowego reagującego na silny wiatr, lub ręczny. Jeśli nasz klimat jest coraz bardziej kapryśny, wykorzystanie markizy też staje się ograniczone – zauważa Wojciech Jankowski, Business Development Manager w Nice Polska. – Liczba dni, kiedy możemy przebywać na naszym tarasie, jest w ten sposób limitowana. Jeśli użytkownik jest gotowy na rozwiązanie premium, to od kilku lat gorąco polecamy wszystkim zainteresowanym pergole – dodaje Jankowski.


Pergolę stosowano w architekturze ogrodowej już od czasów Średniowiecza. W zależności od poszczególnych epok architektonicznych budowla przybierała różne formy – od lekkiej, niewyszukanej, drewnianej konstrukcji do masywnych, marmurowych kolumn (np. żelbetowa pergola we Wrocławiu w Parku Szczytnickim). Następnie pergola stosowana była w architekturze modernistycznej w Europie i Stanach Zjednoczonych przed i po II wojnie światowej głównie w awangardowych budynkach mieszkalnych i hotelach. Pergole instalowano m.in. na tarasach dachowych w postaci żelbetowych elementów na cienkich metalowych wspornikach.

 

20190505Pergola 2

 

Sezon dłuższy nawet o kilkadziesiąt dni!
Dzisiaj funkcje pergoli nie ograniczają się już tylko do ochrony przeciwsłonecznej. Pergole wciąż stanowiące symbol wysokiej klasy architektonicznej budynków, niejednokrotnie wykorzystywane są jako podpory dla roślin, pozwalają na integrację z systemem tarasowego oświetlenia czy zwyczajnie stanowią wspornik dla materiałów, które mają chronić przed deszczem. Obecnie największą popularnością cieszą się pergole aluminiowe. - Pergola Alu Premium została stworzona z myślą o klientach, ceniących sobie prestiż oraz komfort wypoczynku.

 

Prosty, wręcz minimalistyczny wygląd pergoli powoduje, iż idealnie wpasowuje się w stylizacje zarówno tradycyjnej zabudowy jednorodzinnej, jak i nowoczesnych budynków biurowych. Innowacyjna konstrukcja dachu została wykonana z ruchomych, aluminiowych lameli chroniących przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz deszczem – mówi Tomasz Kita, właściciel firmy Alu4U, jednego z wiodących Partnerów Handlowych Nice i elero.

 

- Lamele z regulacją kąta nachylenia do 120 stopni pozwalają na dostosowanie ilości wpadającego słońca oraz dopływu świeżego powietrza. Komfort użytkowania oraz wygodę daje 100-procentowa szczelność dachu oraz system ukrytych rynien odprowadzających nadmierną ilość wody do podłoża. Dodatkowo pergole Alu Premium wyróżnia możliwość zastosowania oświetlenia LED oraz przesłon bocznych, co pozwala zamienić taras w przestronny salon, również po zachodzie słońca – zauważa Kita.

 


Użytkownik sam decyduje na temat konstrukcji pergoli (czy jest ona wolnostojąca, czy zostaje przytwierdzona do powierzchni ściany), jej kolorystyki czy tkaniny typu screen, która stanowi ściany boczne. Bez względu na ostateczny wybór, użytkownik decydując się na pergolę, zyskuje gwarancję możliwości korzystania ze swojego tarasu przez dłuższy okres w roku – sezon może zostać skutecznie wydłużony nawet o kilkadziesiąt dni!

 

System zarządzania kluczowym wyborem

Decydując się na pergolę, nie możemy zapominać o systemie automatycznego sterowania. Nawet najdroższa konstrukcja, bez możliwości zarządzania nią za pomocą nadajników radiowych, nie spełni swojej funkcji. – W Europie renomę na rynku zyskały silniki liniowe do automatyzacji pergoli z rodziny Piccolo oraz Patio. Razem z centralą sterującą elero PatioControl uzyskujemy w pełni sterowalny system, którym możemy zarządzać za pomocą pilotów elero z funkcjami czasowymi – mówi Marcin Krupnik, Chief Product Manager marki elero w Polsce.

 

– Jeśli skorzystamy z rozwiązań elero, nasza pergola może reagować na różne wydarzenia zewnętrzne, bez naszej jakiejkolwiek ingerencji. Zastosowanie czujników nasłonecznienia, wiatru czy deszczu sprawi, że lamele pergoli będą samodzielnie reagowały na zmieniające się warunki atmosferyczne. Odpowiednia klasa szczelności silników, w połączeniu z wysokiej klasy pergolą, zapewniają długoletnie funkcjonowanie, bez jakichkolwiek problemów – dodaje Krupnik.

 


Warto również pamiętać, że pergolą możemy zarządzać całkowicie zdalnie za pomocą systemu inteligentnego domu Centero Home, przy pomocy smartfona, z dowolnego miejsca na ziemi, jeśli mamy tylko dostęp do Internetu. W ten sposób dodając do systemu dodatkowo elementy oświetlenia, jesteśmy w stanie w niezwykle wygodny sposób zarządzać przestrzenią na naszym tarasie.

 

 

Inwestycja zwróci się szybciej niż myślisz
Choć pergole w Polsce wciąż postrzegane są jako produkty z segmentu premium cechujące się relatywnie wysoką ceną, warto wziąć pod uwagę fakt, że inwestycja w pergolę zwróci się tym szybciej, im dłużej będziemy w stanie, dzięki niej, korzystać z naszego tarasu. Tę teorię potwierdza coraz większa liczba dotychczasowych użytkowników markiz, którzy po latach decydują się na dodatkową inwestycję w pergolę.

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.