Zabytkowe fabryki dostają drugie życie, a wśród nich wyrastają współczesne budowle wyposażone w nowoczesne technologie. Po minionej rewolucji przemysłowej, która odcisnęła silny ślad w historii miasta, w Łodzi przyszedł czas na rewolucję architektoniczną i budowlaną.

 

20190808puro 1

 

Wyzwanie architektonicznej zmiany miasta, którego życie toczyło się kiedyś wokół wielkich fabryk, to jedno z ważniejszych zadań, z jakimi mierzy się Łódź, i to z bardzo dobrym skutkiem. Opuszczone fabryki przechodzącą metamorfozy, a miejski krajobraz wzbogaca się o coraz to nowe budynki. Dawna fabryka Henryka Grohmana została przekształcona w kompleks przestrzeni biurowo-konferencyjnych, kompleks fabryczny Izraela Poznańskiego stał się tętniącą życiem Manufakturą, czyli centrum handlowo – usługowo – rozrywkowym, a zespół trzech fabryk na Księżym Młynie zamieniono w Fabrykę Sztuki, miejsce działań artystycznych. W żadnym innym mieście w Polsce nie ma tylu przykładów na to jak zachować i wykorzystać postindustrialne dziedzictwo.

 

20190808puro 2

 


Do równie cennych realizacji architektonicznych zaliczane są nowe łódzkie budynki, takie jak otwarty na początku 2019 hotel PURO Łódź. Słynna sieć jest znana ze współpracy z młodymi projektantami i artystami oraz z odwagi wykorzystywania w designie niestandardowych rozwiązań. Wybrani do zadania wymyślenia formy hotelu projektanci z pracowni ASW Architekci mieli przed sobą niełatwe zadanie: zaprojektować formę budynku, który wpisze się nie tylko w urbanistyczny układ okolicy, ale także w historię miasta. Hotel stanął bowiem naprzeciwko jednego z najważniejszych budynków w Łodzi – dawnego Pałacu Poznańskich i jest uzupełnieniem projektowanego u zbiegu ulic Ogrodowej i Zachodniej, placu miejskiego.

 

20190808puro 3

 


Obiekt jest nietypowy w porównaniu do hoteli w innych miastach, które zazwyczaj zlokalizowane są na starówce albo w jej okolicy. Hotel PURO Łódź, z racji na sąsiedztwo budynków poprzemysłowych, musiał wizualnie się do nich dopasować.

 


- Szczególna lokalizacja: naprzeciw Pałacu Poznańskiego – jednego z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Łodzi zdecydowała o charakterze elewacji hotelu Puro na skrzyżowaniu ulic Zachodniej i Ogrodowej. W fasadzie hotelu, zaprojektowanej jako regularna kompozycja dużych okien, odbija się rozrzeźbiona, bogata elewacja Pałacu.

 

To odbicie – zmieniające się w zależności od pory dnia i oświetlenia - wzbogaca rysunek fasady hotelu pomyślanej jako prosty, rygorystyczny rytm okien na tle ścian wykończonych szarymi płytami włókno-cementowymi Equitone. - wyjaśnia Jarosław Wroński z ASW Architekci.

 

20190808puro 4

 

Gra światła w trójwymiarze
Do stworzenia fasady użyto materiału EQUITONE [linea] LT20 o strukturze 3D. Rowkowana powierzchnia płyty prezentuje przechodniom dynamiczny spektakl gry światła i cienia właśnie dzięki temu, że za każdym razem inaczej wypełnia się światłem.

 

Sześciopiętrowa bryła wyróżnia się i elewacją i wnętrzem. Ma inspirowany rewolucją przemysłową surowy design i kubiczną formę. Budynek, oprócz dużych przeszkleń, odznacza się też specyficznymi oddzieleniami na elewacji.

 

W czterogwiazdkowym hotelu goście mają do wyboru około 130 pokoi. Mogą korzystać też z restauracji, kawiarni, salonu spa, czterech sal konferencyjnych, znajdującego się na ostatnim piętrze baru z tarasem widokowym oraz kina.

 

20190808puro 5

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.