Image 

Z uwagi na geometryczny charakter elewacji, wszystkie piętra znacząco się od siebie różnią. Jako że jest to jedyna z czterech wież z wyłącznym przeznaczeniem na wynajem biur, każde piętro zostało podzielone na dwie powierzchnie mierzące 400 i 600 m2, przy czym toalety i pomieszczenia gospodarcze mieszczą się w części centralnej.

Wieża zwieńczona jest ogrodem o wysokości 40 metrów - jest to najwyżej położony ogród w Europie. Dzięki swojej powierzchni liczącej 600 m2 stanowi on "zielone płuca" tego budynku, ponieważ zasadzone na nim 24 tysiące roślin wpływają na wiązanie CO2 i regulują zarówno temperaturę, jak i wilgotność w otoczeniu. Jest to element, dzięki któremu realizują się aspiracje dotyczące zachowania równowagi ekologicznej budynku.

Obecnie Dzielnica Biznesowa Czterech Wież mieści się na dużym placu z parkiem o powierzchni 40.000 m2, do którego dociera 10 linii autobusowych i jedna linia metra.

Jeśli chodzi o komunikację pionową, budynek został wyposażony w 27 wind obsługujących cztery różne strefy. Każda kondygnacja posiada część środkową, która odpowiada na potrzeby działania 2 biur na każdym piętrze. W części środkowej, oprócz wind zlokalizowane są dwie ewakuacyjne klatki schodowe, cztery moduły toalet, dwa pomieszczenia gospodarcze, dwa z przeznaczeniem na instalację elektryczną oraz 2 windy towarowe o udźwigu 4000 kg.

Image

Szczegóły konstrukcyjne

W zaprojektowanym systemie konstrukcyjnym unika się stosowania deskowania i szalunków, co pozwala na uzyskanie dużej skuteczności podczas procesu budowlanego. Na szkielet budynku składa się rdzeń z betonu zbrojonego, który przenosi siły poziome i grawitacyjne oraz 18 filarów służących do podpierania konstrukcji zewnętrznej elewacji. Do produkcji filarów i stalowych belek wykorzystano w sumie 4000 ton stali.

Filary mają strukturę zespoloną - składa się na nie stalowy rdzeń typu HD ze stali o jakości S460 oraz betonowa powłoka. U podstawy są one zakotwione do stalowych płyt o jakości S460. Do płyt został przyspawany pierwszy odcinek metalowego rdzenia i zbrojenie filaru. Wybór rozwiązania mieszanego ma tę zaletę, że nie wymaga dodatkowej ochrony przeciwogniowej ani też pokrycia wykończeniowego, w związku z czym jego wykonanie jest szybsze i tańsze.

Jeśli chodzi o konstrukcję poziomą, to na konstrukcję zewnętrzną składa się belka krawędziowa, ułożona między filarami elewacji z krawędzią wychodzącą ponad konstrukcję zewnętrzną, o typowym profilu IPE 500; w jej centralnym punkcie połączona jest z inną metalową belką, opierającą się na rdzeniu środkowym.

Belki prostopadłe do elewacji opierają się bądź na filarze elewacji, bądź na belce krawędziowej. Są to belki stropowe typu IFB utworzone z profilu HEB 450 i przyspawanej blachy do dolnej stopki, co oznacza, że skrzydło dolne jest szersze od skrzydła górnego, a to z kolei pozwala na łatwe oparcie na płytach elewacyjnych składających się na konstrukcję zewnętrzną. Belki częściowo są zatopione betonem, co chroni je przed ogniem i korozją.

Image 

Konstrukcja komórkowych płyt stropowych pozwala na szybkie tempo budowy, ponieważ nie ma konieczności stosowania podpór ani deskowania. Z kolei na konstrukcję wewnętrzną stropu rdzenia składają się belki główne częściowo wpuszczone w konstrukcję stropu oraz płatwie pod nią, przymocowane do betonowego rdzenia za pomocą kotew i metalowych płyt. Płatwie dźwigają stalową blachę fałdową, która działa jak szalunek tracony.

Zwieńczenie budynku jest elementem, który nadaje mu osobowość i sprawia, że jest rozpoznawalny w panoramie Madrytu. Składa się na nie trójwymiarowa konstrukcja utworzona ze schodków i płatwi poprzecznych oraz dachu, którego główne zadanie polega na kontynuacji okładziny kurtynowej w miejscu, gdzie kończy się konstrukcja elewacji, oraz na podpieraniu górnych płyt elewacji. Dach utworzony jest z konstrukcji stalowej na dwóch połaciach, na których wspierają się panele słoneczne wtopione w szklane płyty w części fasady skierowanej na południe oraz szereg blach po stronie północnej.

Image

Elewacja, która oddycha

Okładzina kurtynowa elewacji, obok szczególnego kształtu wieży, stanowi element wyróżniający budynek. Ścianki olbrzymiego szklanego bloku okładziny wyłapują i odbijają światło słoneczne. Elewacja składa się z aluminiowych i szklanych modułów o wymiarach 4,2x2,4m, które są kotwione do płyt przykręconych z kolei do szyn wpuszczonych w krawędź konstrukcji zewnętrznej. Wykorzystany na powierzchni około 44.000 m2 specjalny rodzaj szkła sprawia, że wieża mienił się kolorami w odcieniach błękitu nieba.

Budynek ma zdolność wymiany powietrza z otoczeniem, "oddycha". Elewacja jest wentylowana i wyposażona jest w kratki wentylacyjne oraz wloty powietrza od piętra do piętra, co stanowiło kryterium ekologiczne projektu architektonicznego. Aktywny system trójwarstwowy z komorą wentylowanego powietrza i automatycznymi żaluzjami kontrolującymi światło słoneczne doskonale wypełnia tę funkcję. Jego działanie opiera się na dwóch składnikach: komora wentylacyjna i osłona przeciwsłoneczna.

Powietrze zasysane z biur krąży po komorze o grubości 20 cm, która znajduje się między podwójnym oszkleniem zewnętrznym a panelem wewnętrznym, podczas ruchu rozpraszając ciepło lub zimno zgromadzone w komorze celem późniejszego przekazania go do wewnętrznych systemów mechanicznych. W ten sposób otrzymujemy również znaczną oszczędność energii. Żaluzje osłony przeciwsłonecznej automatycznie ustawiają się według pozycji słońca i światła naturalnego.

Image

Ochrona przeciwogniowa

Celem zapewnienia maksymalnej ochrony przeciwpożarowej, na kondygnacjach 9, 19, 29 i 39 w strefach ewakuacyjnych umieszczone zostały dwie klatki schodowe, windy ewakuacyjne o dużym udźwigu oraz szereg innych rozwiązań zgodnych z obowiązującym prawem w tym zakresie.

Wszystkie przestrzenie, w których znajdują się biura i parkingi, posiadają konstrukcje o klasie odporności ogniowej REI-180, ściany odgradzające REI-180 oraz automatyczny system gaszenia ognia za pomocą zraszaczy. Co 10 pięter rozmieszczono strefę ewakuacyjną dla 150 osób.

Tekst i zdjęcia: Constructalia, ArcelorMittal

Image 

Dostawy stali

Konstrukcja pionowa:
- profile słupowe HD, gatunek Histar: 1437 ton
- płyty na podstawie: 612,6 ton
Konstrukcja zwieńczenia:
- filary: 34,83 ton
- belki: 91,51 ton
- konstrukcja rurowa: 268,5 ton
Konstrukcja elewacji:
- belki - piętra: 1037 ton
- belki rdzenia: 805 ton
- belki stropowe IFB: 1972 ton
- blacha profilowana PL76/383: 10.811 m2

Image

więcej informacji: www.constructalia.pl

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.