Image

fot. OKNOPLAST 

Każdego dnia towarzyszą nam dźwięki, począwszy od miłego porannego mruczenia radia czy ekspresu do kawy, poprzez odgłosy ruchu ulicznego, aż po krzyki dzieci na podwórku czy sygnał karetek za oknem. Kiedy za wiele tych dźwięków nałoży się na siebie, powstaje hałas, który, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ma bardzo negatywny wpływ na nasz organizm, relacje z bliskimi, a tym samym komfort życia.  Skutki oddziaływania hałasu są o tyle niebezpieczne, że kumulują się w naszym organizmie nawet przez długie lata, szkodząc  zdrowiu i samopoczuciu. Jak możemy się zatem chronić? Jednym ze sposobów jest montaż odpowiednich okien. Prawidłowo dobrane okna mogą zmniejszyć odczuwalny poziom hałasu nawet o połowę.

Chrońmy nasze uszy

Uciążliwy hałas może prowadzić do osłabienia słuchu, a nawet głuchoty. Jeśli jesteśmy przez dłuższy czas narażeni na intensywne odgłosy, może dojść do trwałego podwyższenia progu słyszalności, co prowadzi do niedosłuchu. Dla naszego zdrowia szkodliwy jest już stały hałas o natężeniu 65 dB, natomiast hałas o natężeniu powyżej 130 dB, który generuje np. startujący samolot, jest już bolesny i może nieodwracalnie uszkodzić nasz słuch – mówi Wioleta Maniecka Manager ds. Szkoleń, OKNOPLAST. Ekspozycja na hałas jest szczególnie groźna dla dzieci, ponieważ może uniemożliwić im prawidłowy rozwój narządów słuchu.

Image

fot. OKNOPLAST

Zniewoleni stresem

Słuch jest powiązany z narządami wewnętrznymi, dlatego hałas wpływa również na nasz ogólny stan zdrowia. Badania opublikowane w zeszłym roku przez Niemiecką Federalną Agencję Ochrony Środowiska pokazały, że nawet gdy śpimy, nasze uszy, mózg i ciało nadal reagują na dźwięki, co skutkuje podniesieniem hormonów stresu (m.in. adrenaliny i kortyzolu) . Długotrwale podniesienie poziomu tych hormonów może doprowadzić m.in. do zaburzeń pracy serca, nadciśnienia, czy osłabienia systemu immunologicznego.

Hałas – wróg zdrowia

Hałas męczy nas również psychicznie i pogarsza naszesamopoczucie. Każdy z nas miał pewnie okazję przekonać się, że w hałaśliwym otoczeniu szybciej się męczymy i trudniej nam się skoncentrować.  Głośne dźwięki przeszkadzają  także w odpoczynku i regeneracji po dniu pracy, a często uniemożliwiają zaśnięcie.

U dzieci hałas wzbudza niepokój i może doprowadzić do zaburzeń w orientacji. Głośne dźwięki wpływają również na ich zdolność do koncentracji, zapamiętywania, a tym samym do uczenia się.

Mój dom, mój azyl

Przed szkodliwym wpływem hałasu możemy się chronić. Jednym ze sposobów jest wybór odpowiednich okien. Na rynku są już dostępne okna o wysokich parametrach izolacji akustycznej. Tę cechę oznacza się symbolem Rw. Mówi on o tym, jak stolarka izoluje nasz dom od dźwięków pochodzących z zewnątrz. Wartość współczynnika Rw wyraża się w decybelach (dB). Im jest on wyższy, tym lepsza izolacyjność akustyczna okna. Dostępne na rynku profile standardowo posiadają współczynnik Rw na poziomie około 30 dB. Zredukowanie głośności dźwięku o 10 dB nasze ucho odbiera jako stłumienie hałasu o połowę. I tak, jeśli okno ma współczynnik Rw=32 dB, to hałas na poziomie 60 dB zostanie zmniejszony przez nie do poziomu 28 dB -  wyjaśnia  Wioleta Maniecka  z OKNOPLAST.

Image

fot. OKNOPLAST

OKNOPLAST oferuje klientom dźwiękochłonne pakiety szybowe
o współczynniku 36, 39, 40, a nawet 45 dB, dzięki którym parametry tłumienia hałasu okna są znacznie wyższe. Oczywiście, wskaźnik izolacyjności akustycznej należy dostosować do otoczenia, w jakim mieszkamy. Jeśli nasz dom lub mieszkanie znajduje się przy ruchliwej ulicy, okna powinny mieć współczynnik co najmniej 35 dB. – radzi Wioleta Maniecka z OKNOPLAST.

więcej informacji: www.oknoplast.com.pl

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.