20131134WydBudMIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA „Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”, organizowana od 2004 roku przez Katedrę Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli na Wydziale Budownictwa Politechniki Częstochowskiej.

Tematyka konferencji związana z zagadnieniami racjonalizacji zużycia energii, stanowi obecnie jeden z głównych nurtów w projektowaniu, realizacji i eksploatacji budynków. Zastosowanie energooszczędnych technologii daje możliwość oszczędzenia znacznych ilości energii i paliw, zarówno w nowych, jak i istniejących budynkach.


Treścią konferencji są teoretyczne i praktyczne problemy współczesnego budownictwa energooszczędnego o zoptymalizowanym zużyciu potencjału energetycznego.


Celem konferencji jest przedstawienie realizowanych opracowań naukowych i projektowych, z zakresu ww. tematyki oraz wypracowanie perspektywicznych koncepcji możliwych rozwiązań konstrukcyjnych, organizacyjnych, technologicznych, ekonomicznych i eksploatacyjnych w obszarze energooszczędnego i ekologicznego budownictwa mieszkaniowego, użyteczności publicznej i przemysłowego.


Efektem wymiany poglądów i doświadczeń powinny być propozycje zminimalizowania nakładów materiałowych, energetycznych i finansowych na potrzeby realizacji i eksploatacji obiektów o niskim zapotrzebowaniu na energię, ochrony środowiska naturalnego oraz wdrażania rozwoju zrównoważonego w budownictwie.

 

W ubiegłym roku, w dniach 6-7 grudnia 2012r., Katedra Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli zorganizowała na Wydziale Budownictwa Politechniki Częstochowskiej, IX Międzynarodową Konferencję Naukowo – Techniczną „Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”.
Prelegenci reprezentujący ośrodki naukowe z kraju oraz Węgier, Słowacji, Rosji i Ukrainy, zaprezentowali wyniki badań i rozważań na różnorakie aspekty projektowania, realizacji i eksploatacji obiektów budowlanych związane z możliwością optymalizacji wykorzystania energii na różnych etapach życia technicznego budynków.


Tematyka poszczególnych wystąpień związana była m.in. z: instalacjami energetycznymi jako elementami architektury krajobrazu, nowym paradygmatem dotyczącym wykorzystywania energii odnawialnej Ziemi, analizą prognoz zużycia energii w budownictwie mieszkaniowym, rozwiązaniem technicznym fasady bioklimatycznej pozwalającej na racjonalizację kosztów eksploatacyjnych i poprawę komfortu użytkownika nowoczesnych budynków, rozwiązaniami technicznymi pozwalającymi minimalizować wpływ mostków cieplnych, doświadczeniami z budowy pierwszej w Polsce szkoły pasywnej, efektywnością modernizacji tradycyjnej instalacji c.w.u. w budynku jednorodzinnym, projektowaniem budynków w kontekście poprawy ich efektywności energetycznej, tworzeniem betonów spełniających zasady zrównoważonego rozwoju, oceną efektywności termomodernizacji domów studenckich, koncepcją projektowania budynków z oceną oddziaływania na środowisko rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych, kategoryzacją budynków energooszczędnych, systemami dociepleń budynków, możliwościami modernizacji tradycyjnych budynków drewnianych na terenach jurajskich, wykorzystaniem energii promieniowania słonecznego w obszarze budownictwa zrównoważonego, chłodzeniem radiacyjnym przegród budowlanych, zrównoważeniem energetycznym budynku aktywnego o blisko zerowych kosztach ogrzewania, rozwiązaniami projektowymi budynków ukierunkowanymi na energooszczędność, zagadnieniami architektury regionalnej w procesie tworzenia zrównoważonego środowiska, aktualnymi problemami rozwoju budownictwa społecznego, w kontekście projektowania energooszczędnego.

 

Program KONFERENCJI

 

DZIEŃ PIERWSZY - 4 grudnia 2013

(miejsce obrad: Wydział Budownictwa, Częstochowa)

1100-1130 Otwarcie Konferencji

Wystąpienie Dziekana Wydziału Budownictwa
prof. dr hab. inż. Lucjana Kurzaka i zaproszonych gości

1130-1300 Sesja I

Wystąpienia przedstawicieli polskich i zagranicznych ośrodków naukowo-badawczych

1300-1330 Przerwa

1330-1500 Sesja II

Wystąpienia przedstawicieli polskich i zagranicznych ośrodków naukowo-badawczych oraz firm działających w branży budowlanej

1500-1515 Podsumowanie i dyskusja

 

DZIEŃ DRUGI – 5 grudnia 2013

600-1600 Wyjazd do Nowego Sącza, zwiedzanie Sądeckiego Parku Etnograficznego, Miasteczka Galicyjskiego oraz Parku Technologicznego

 

DZIEŃ TRZECI – 6 grudnia 2013

0930         Przyjazd do siedziby FAKRO w Nowym Sączu

0935–1045 Prezentacja multimedialna (sala konferencyjna II p)

„Okna, które wyprzedzają przyszłość

1045–1100 przerwa kawowa

1100–1110 Dział Badań i Rozwoju (sala konferencyjna II p)

1110–1250 Proces produkcji okien dachowych FAKRO (sala ekspozycyjna Ip), zwiedzanie zakładu (m.in. Działu Kontroli Jakości)

1250–1310 FAKRO – Nowe standardy w oknach dachowych”- pierwsza w branży budowlanej prezentacja wybranych produktów FAKRO w formacie 3D: FTP-V P2, FTP-V Electro Z-Wave, FDY-V, System Solarny (sala konferencyjna II p.)

1310–1340 Energooszczędne rozwiązania w produktach FAKRO

1340–1440 Dlaczego w Polsce zarabiamy 4 razy mniej niż w krajach UE? panel dyskusyjny

1440–1520 Obiad,  1530 Wyjazd do Częstochowy

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.