Czytaj także -

Aktualne wydanie

2019 07 okladka

 

       7-8/2019

 

20190444Swiat-Szkla-V4B-BANNER-160x600-PLEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 LiSEC SS Konfig 480x120

  

VITRUM Swiat Szkla Web

 

ift 480x105px RFT19 engl 

 

 GP19-480x105px

 

 GLASS 480X120

 

Mercor SA - podpisał umowę sprzedaży części biznesu Grupie ASSA ABLOY
Data dodania: 22.12.13

20131199mercorMERCOR SA FINALIZUJE TRANSAKCJĘ SPRZEDAŻY DZIAŁALNOŚCI W ZAKRESIE ODDZIELEŃ PRZECIWPOŻAROWYCH GRUPIE ASSA ABLOY


Mercor SA, wiodąca spółka z Grupy Mercor, która jest jednym z liderów europejskiego rynku w branży systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, sfinalizowała transakcję sprzedaży działalności w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych podmiotom z Grupy ASSA ABLOY, światowemu liderowi na rynku zabezpieczeń drzwiowych, podpisując 16 grudnia br. umowy przyrzeczone.


W ramach transakcji Grupa Mercor sprzedała następujące aktywa należące do Mercor HD spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna: Pion Oddzieleń Przeciwpożarowych Mercor SA (razem z wybranymi aktywami BEM) i spółka Hasil a.s. (działająca w Czechach i na Słowacji, poprzez spółkę zależną Hasil s.r.o.). Wraz z podpisaniem umów przyrzeczonych został zawarty aneks do umowy, na mocy którego zdecydowano o rezygnacji ze sprzedaży udziałów w Mercor Ukraina (55% posiadanych przez Mercor udziałów tej spółki).


Łączna cena sprzedaży wyniosła 221 mln zł i została poddana korekcie, zgodnie z ustaleniami zawartymi w umowie przedwstępnej z dnia 6 września 2013 roku. Korekta dotyczyła przede wszystkim wartości kapitału pracującego w przedmiocie transakcji w kwocie około 15,5 mln zł, która pod postacią nadwyżki należności handlowych nad zobowiązaniami pozostała w bilansie Mercor SA. Korekta dotyczyła również długu netto obniżającego wartość przedsiębiorstwa (w kwocie około 3 mln zł). Dodatkowo, korekta w kwocie 3 mln zł wynikała z rezygnacji ze zbycia 55% udziałów w Mercor Ukraina. Ostateczna cena po korektach wyniosła 199,5 mln zł.


Środki pozyskane w wyniku transakcji sprzedaży Mercor SA zamierza przeznaczyć na spłatę istotnej części zadłużenia bankowego (ok. 60 mln zł) oraz na wdrożenie programu inwestycyjnego dla pozostałych pionów produktowych, którymi są: systemy oddymiania i odprowadzania ciepła, systemy wentylacji pożarowej i zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji budowlanych. Intencją Zarządu jest także, by istotna część środków (co najmniej 50%) została przeznaczona na wypłatę dywidendy lub skup akcji Spółki.


Mercor SA w transakcji doradzali: Clifford Chance, Espirito Santo Investment Bank oraz KPMG Tax.
Grupa ASSA ABLOY jest światowym liderem na rynku systemów zabezpieczeń drzwiowych, Istnieje od 1994 roku, zatrudnia 43,000 pracowników i jest obecna w 70 krajach świata. ASSA ABLOY notowana jest na giełdzie NASDAQ OMX Stockholm, w segmencie Large Cap. Przychody Grupy w 2012 roku sięgnęły 47 mld SEK. W sierpniu 2013 roku ASSA ABLOY znalazła się na 78. miejscu w rankingu najbardziej innowacyjnych firm na świecie, przygotowanym przez Forbes.


Bardzo się cieszymy z finalizacji transakcji oraz faktu, że tak renomowany inwestor, jak ASSA ABLOY, docenił to, co osiągnęliśmy w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych i chce włączyć do swojej oferty oraz dalej rozwijać pod marką ”mercor doors” nasze produkty z zakresu oddzieleń przeciwpożarowych – powiedział Krzysztof Krempeć, Prezes Zarządu Mercor SA 

 

Przed nami nowe wyzwania i nowe perspektywy. Zdobyte dzięki transakcji środki przeznaczymy na spłatę zadłużenia, inwestycje i wypłatę środków dla naszych akcjonariuszy, którym w ten sposób podziękujemy za wiarę w potencjał spółki. Nadal będziemy obecni na wszystkich rynkach geograficznych, na których dotychczas prowadziliśmy działalność. Chcemy umacniać naszą pozycję rynkową w ramach kontynuowanej działalności w segmentach oddymiania, wentylacji i zabezpieczeń ogniochronnych konstrukcji. Na rynkach czeskim, słowackim i ukraińskim utworzyliśmy już nowe spółki.

 

W tych krajach już od kilku lat oferujemy systemy oddymiania grawitacyjnego, teraz chcemy zdecydowanie rozszerzać zakres działania o pozostałe grupy produktowe. O strategii kontynuowanej działalności Grupy Mercor i opracowywanych rozwiązaniach produktowych będziemy informować rynek już na początku 2014 roku – dodał Krzysztof Krempeć, Prezes Zarządu Mercor SA.

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik