Oryginalna, zgodna z aktualnymi trendami i praktyczna pod względem użytkowym aranżacja wnętrz to niemałe wyzwanie dla architektów i projektantów. Ciekawym rozwiązaniem o wszechstronnym zastosowaniu w dziedzinie projektowania wnętrz mogą być przeszklenia z wykorzystaniem szkła profilowego Pilkington Profilit™.

 

 

20140215Grzybowska 4 Fot Pilkington


Szkło to twórczy i inspirujący materiał budowlany dedykowany nie tylko do zastosowań zewnętrznych (fasady, okna, dachy, świetliki itp.), ale również do wykorzystania we wnętrzach budynków. W tym ostatnim wydaniu szkło stanowi atrakcyjny element dekoracyjny o wielu praktycznych funkcjach: pozwala dzielić przestrzeń i dowolnie aranżować pomieszczania, służy doświetleniu miejsc z ograniczonym dostępem światła dziennego a także stanowi oryginalne elementy wyposażenia wnętrz.

 

We wnętrzach sprawdza się wiele rodzajów szkła np. szkło emaliowane, z sitodrukiem, laminowane kolorową lub wzorzystą folią, superbezbarwne, matowe a także szkło profilowe Pilkington Profilit™. System szklenia szkłem profilowym, który do tej pory kojarzył się głównie z przeszkleniami fasad hal przemysłowych, sportowych i komercyjnych, znajduje dziś wszechstronne zastosowanie również we wnętrzach różnego typu budynków.

 

20140215Floating Arena Fot Pilkington


Pilkington Profilit™ – stworzone do projektowania
Pilkington Profilit™ to szkło w kształcie ceownika wytwarzane w procesie walcowania, podczas którego na szklanej powierzchni można wytłaczać wzór. W grupie kilkudziesięciu typów i kombinacji szkła profilowego znajdują się produkty o różnej strukturze powierzchni i poziomie rozproszenia światła.

 

Do przeszkleń wewnętrznych można stosować zarówno szkło profilowe o wzorzystej powierzchni (takie jak Pilkington Profilit™ Micro, Pilkington Profilit™ Macro czy Pilkington Profilit™ Slim Line), jak i to o gładkiej powierzchni tj. Pilkington Profilit™ Clear. Alternatywnym rozwiązaniem może być również szkło o pofalowanej powierzchni Pilkington Profilit™ Wave. Wszystkie typy szkła profilowego mogą być piaskowane, zbrojone lub wykonane ze szkła o obniżonej zawartości żelaza.

 

20140215IZAR REPECHAGE Fot Pilkington


Aranżacja przestrzeni – więcej prywatności
Szkło profilowe pozwala dowolnie aranżować przestrzeń i zapewnia użytkownikom poczucie prywatności. Jednym z projektów, który obrazuje możliwości szkła Pilkington Profilit™, jest budynek apartamentowo-biurowy „Grzybowska 4” w Warszawie, gdzie za pomocą szklanej ścianki z większej przestrzeni biurowej wydzielono kameralną salę konferencyjną. Projektanci zdecydowali o zastosowaniu matowego, półprzezroczystego szkła Pilkington Profilit™ Opal, którego wewnętrzna powierzchnia została poddana piaskowaniu. W efekcie uzyskano równomierne rozproszenie światła i zapewniono użytkownikom wysoki poziom prywatności.

 

20140215Legia Fot Pilkington

 

Ściankę w biurowcu „Grzybowska 4” zrealizowano w układzie szklenia pionowego podwójnego, co zagwarantowało dobre parametry akustyczne. Szklenie zostało wykonane po łuku, dzięki czemu osiągnięto ciekawy efekt wizualny i optymalne zagospodarowanie przestrzeni.


Innym przykładem zastosowania szkła profilowego jest ścianka okalająca schody na antresolę w Miejskiej Farmie Urody IZAR-REPÊCHAGE w Warszawie. Półokrągła ścianka wykonana ze szkła Pilkington Profilit™ to nie tylko ciekawy akcent estetyczny, ale również alternatywa dla tradycyjnej balustrady schodowej.

 

20140215Zamek Krolewski-Fot. Pilkington


Szklane ścianki działowe – więcej światła
Szkło Pilkington Profilit™ sprawdza się także w realizacji większych powierzchni ścian działowych. Przykład takiego wykorzystania szkła profilowego można znaleźć w Parku Naukowo-Technologicznym „Technopark Gliwice”. Do budowy wewnętrznych ścian zastosowano tu blisko 400 mkw. szkła Pilkington Profilit™ w układzie szklenia poziomego pojedynczego.

 

„Szklane ściany gwarantują dodatkowe doświetlenie pomieszczeń sąsiadujących z wewnętrznym dziedzińcem, na który wpada bardzo dużo światła dziennego przez szklany dach. Wykorzystując szkło profilowe do wykonania tych ścian stworzyliśmy bardziej komfortowe warunki do pracy dla użytkowników wydzielonych pomieszczeń, zapewniając im jednocześnie kontakt z zielenią znajdującą się na patio” – mówi Marian Polak z pracowni Proconsulting Gliwice, autor koncepcji architektonicznej obiektu.


Szkło profilowe w minimalistycznych wnętrzach
Odpowiednio dobrane szkło profilowe jest często wykorzystywane w niestandardowych rozwiązaniach wnętrzarskich w obiektach komercyjnych czy halach sportowych. Doskonałym przykładem umiejętnego połączenia minimalistycznej formy z nowoczesnymi rozwiązaniami jest zastosowanie szkła profilowego Pilkington Profilit™ we wnętrzach basenu olimpijskiego Floating Arena w Szczecinie. Ten rodzaj szkła został użyty do przeszkleń kas, recepcji, szatni i baru w kawiarni.

 

20140215Technopark Fot Pilkington

 

„Szkło profilowe odgrywa istotną rolę w całym obiekcie. Zastosowane we wnętrzach tworzy spójną całość z przeszkleniami fasad, elewacji i dachu wykonanymi w tym samym systemie. Zestawienie neutralnego szkła z betonowym sufitem i filarami oraz czerwoną cegłą na ścianach, podkreśliło surowy, a jednocześnie stylowy charakter kompleksu” – wyjaśnia architekt Marek Orłowski, współautor koncepcji obiektu.


Nietypowym przykładem zastosowania szkła profilowego są przeszklenia frontów lad recepcyjnych na stadionie klubu piłkarskiego Legia Warszawa. Łącznie zastosowano tu ok. 70 mkw. przeszkleń poziomych podwójnych z piaskowanego szkła Pilkington Profilit™ Opal. Dzięki użyciu szkła lady recepcyjne – przy swojej „ciężkiej”, jednorodnej bryle – zyskały na lekkości i elegancji.


Pilkington Profilit™ w królewskich komnatach
Uniwersalny charakter szkła profilowego sprawia, że sprawdza się ono nie tylko w nowoczesnych, minimalistycznych pomieszczeniach. Delikatne i subtelne szkło idealnie wpisuje się także w estetykę i formę wnętrz o bardziej tradycyjnym charakterze. Potwierdzeniem tej tezy może być wykorzystanie hartowanego szkła Pilkington Profilit™ Slim Line T w sześciu multimedialnych boksach, stanowiących część stałej ekspozycji prezentowanej w Zamku Królewskim w Warszawie. „Lekkie” ścianki boksów sprawdzają się w stylowych wnętrzach, pozwalając na optymalne zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni ekspozycji.

 

Wykorzystane w przeszkleniach boksów ornamentowe szkło z regularnym liniowym wzorem, sprawia, że kształty widoczne za szkłem są rozmyte, a ich kontury nieostre. Takie przeszklenia gwarantują prywatność, tworząc komfortowe warunki dla zwiedzających, którzy mogą zapoznać się z prezentowanym materiałem audiowizualnym w spokoju i względnym odosobnieniu. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo użytkowania, szkło zostało poddane procesowi hartowania, które zwiększyło jego wytrzymałość i odporność na uderzenia.


Różnorodność typów szkła profilowego marki Pilkington pozwala dobrać odpowiedni rodzaj szkła do każdego wnętrza. W zależności od wizji autora, szkło może stać się zarówno głównym punktem wystroju pomieszczeń jak i dodatkowym elementem podkreślającym charakter całości. Ciekawy design oraz szeroka paleta możliwości jakie daje szkło Pilkington Profilit™ zostały niedawno docenione przez jurorów konkursu „Dobry Wzór 2013” organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Dwa typy szkła profilowego: Pilkington Profilit™ Slim Line i Pilkington Profilit™ Micro znalazły się w wąskim gronie finalistów w kategorii „nowe materiały produkcyjne”.


Więcej informacji o szkle profilowym na stronie:
http://www.pilkington.com/Europe/Poland/Polish/products/bp/bybenefit/glasssystems/profilit/default.htm

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.