20140404DenBraven1

Mamut Glue
w nowym opakowaniu

Fot. Den Braven

Zima to niezwykle ciężki okres dla domu i ogrodu. Duże zmiany temperatur, mróz, śnieg i marznący deszcz sprawiają, że na zewnętrznych elementach budynku i małej architekturze ogrodowej pojawić się mogą różnego rodzaju ubytki i zniszczenia. Tomasz Mazurkiewicz, ekspert firmy Den Braven wyjaśnia, jak samodzielnie naprawić szkody wyrządzone przez zimę.


Uszkodzenia elewacji, popękane schody i zniszczone płytki na tarasie to niemiłe niespodzianki, z którymi na wiosnę zmagać się muszą właściciele wielu domów jednorodzinnych. Destrukcyjne działanie mają przede wszystkim: silny mróz, intensywne opady atmosferyczne i zalegający na posesji śnieg. Nie należy jednak zapominać, że nawet łagodna zima może niekorzystnie wpłynąć na stan techniczny budynku i osłabić niektóre jego elementy. Na szczęście większość ubytków na zewnątrz domu można bez większego problemu usunąć samodzielnie, wykorzystując dostępne na rynku preparaty.


Ściany, schody i dachy
Problemy, które zazwyczaj najbardziej rzucają się w oczy po ustąpieniu mrozów i śniegu to różnego rodzaju pęknięcia i ubytki elewacji na ścianach domu. Do tego dochodzą jeszcze naruszone dachówki, uszkodzone gzymsy i progi, a także parapety, balustrady i inne elementy ozdobne. Usunięcie niewielkich rys czy skruszonego tynku nie wymaga dużego wysiłku, jednak przy poważniejszych pracach naprawczych należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty.

 

 

„Mocowanie ciężkich lub silnie obciążonych elementów, takich jak płyty klinkierowe, kamienne panele ścienne lub betonowe konstrukcje, wymaga użycia gęstego, elastycznego i odpornego na spływanie z poziomych powierzchni kleju montażowego. Stosowany preparat musi być ponadto dobrze przyczepny do większości podłoży budowlanych, w tym także wilgotnych oraz cechować się wysoką odpornością fizycznąi mechaniczną”, mówi Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven.

 

„Do montażu brakujących dachówek, uszkodzonych przez mróz paneli ściennych i klinkieru warto wybrać jednoskładnikowy klej na bazie modyfikowanych silanów, który skutecznie zastąpi śruby, kołki i gwoździe. Taki uniwersalny preparat, jak na przykład klej Mamut Glue firmy Den Braven, doskonale sprawdzi się również podczas naprawy elementów małej architektury w ogrodzie. Umożliwi on sklejenie m.in. nadkruszonych murków i palisad, betonowych gazonów czy reperację zewnętrznego grilla ”, dodaje ekspert.


Nawierzchnia do wymiany
Naprawa popękanej posadzki, wymiana płytek ceramicznych i gresu czy też ponowne umocowanie naruszonej przez śnieg i mróz kostki brukowej to kolejne punkty na liście rzeczy do wykonania po nadejściu wiosny. Jak zabrać się do tego zadania? Należy zacząć od usunięcia uszkodzonego fragmentu nawierzchni, np. pękniętej płyty na tarasie, starannie oczyścić i odtłuścić podłoże, a następnie zaaplikować specjalny klej montażowy i zamontować nowy element.

 

„Należy pamiętać, aby do naprawy ubytków spowodowanych przez zimę wykorzystywać preparaty odporne na działanie czynników zewnętrznych. W przypadku klejenia różnego rodzaju kamieni, np. granitu, piaskowca, marmuru a także cegieł, bloczków betonowych i kostki brukowej, doskonale sprawdzi się jednoskładnikowy, poliuretanowy klej montażowy Skalny Mocny firmy Den Braven. Preparat ten nie zawiera silikonu, wody ani rozpuszczalników, a po utwardzeniu staje się całkowicie mrozoodporny, dzięki czemu wymieniony element nawierzchni przetrwa kolejne zimy”, mówi Tomasz Mazurkiewicz, specjalista ds. produktu firmy Den Braven.


20140404DenBraven220140404DenBraven3

Skalny Mocny,
Stalowy Mocny –
Fot. Den Braven

Elementy metalowe
Zima i towarzyszące jej zmiany temperatur oraz opady atmosferyczne mają destrukcyjny wpływ nie tylko na ściany, dach i nawierzchnię wokół domu, ale również na wszelkie metalowe elementy znajdujące się na budynku i przydomowej posesji. Uszkodzeniu ulec mogą między innymi: arkusze i pokrycia z blachy profilowanej, systemy rynnowe, listwy wykończeniowe, a także ogrodzenia, okucia, czy bramy. Naprawy elementów wykonanych ze stali, blachy, aluminium lub mosiądzu można dokonać przy wykorzystaniu nitów i śrub lub też korzystając ze spawarki, jednak łatwiej sięgnąć po trwały i wytrzymały klej montażowy.

 

„Nowoczesne kleje poliuretanowe tworzą sztywną, twardą, mocną i nieodkształcalną spoinę, dzięki czemu doskonale nadają się do łączenia uszkodzonych fragmentów rynny czy ogrodzenia. Dobrym przykładem takiego preparatu jest Stalowy Mocny firmy Den Braven, który stosować można do wszystkich rodzajów stali, metali i ich stopów. Klej ten jest nieagresywny nawet w stosunku do wrażliwych materiałów, takich jak styropian, nie spływa i nie kurczy się. Do tego po utwardzeniu staje się mrozoodporny, co jest szczególnie ważne w przypadku metalowych elementów znajdujących się na zewnątrz budynku i narażonych na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych”, wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz, specjalista ds. produktu firmy Den Braven.


Wiosna to jedna z najbardziej oczekiwanych pór roku – mróz, śnieg i zimny wiatr odchodzą w niepamięć i można wreszcie coraz więcej czasu spędzać na zewnątrz domu. Wraz z topniejącym śniegiem zwykle wychodzą jednak na jaw liczne ubytki i uszkodzenia, które zima wyrządziła na budynku i w ogrodzie. Jak poradzić sobie z najczęściej spotykanymi problemami? Wystarczy zaopatrzyć się odpowiednie preparaty i samodzielnie naprawić większość szkód.

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.