Aktualne wydanie

2019 12 okladka

       Świat Szkła 12/2019

 

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

20190820-BANNIERE-HALIO-750x100-1D-PL

 

wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019

 LiSEC SS Konfig 480x120

 

budma 2020 - 480x120

 

eurasia glass 480x100

 

 konferencja ICG 1c

* Elementy linii produkcyjnej okien PVC
Data dodania: 29.12.10

Centrum obróbcze z intergrowaną stacją chłodzenia do gotowej zgrzewki typ COP420/960
Centrum jest urządzeniem sterownym numerycznie, układy sterowania pracą poszczególnych podzespołów zaprojektowano i wykonano w oparciu o serwomechanizmy firmy BECKHOFF (11 szt.), w tym również serwa z tzw. enkoderem absolutnym.

Komunikacja pomiędzy jednostką sterującą a wyspami I/O oraz serwowzmaczniaczami odbywa się za pomocą sieci ethernetowej – opatentowanej przez firmę BECKHOFF (protokół sieciowy EtherCat). Protokół ten zapewnia komunikację między sterownikami a modułami wejście/wyjście w czasie rzeczywistym.

Na komputerze sterującym pracą całego centrum zainstalowano aplikacje HMI (interfejs człowiek-maszyna), dzięki której operator jest w stanie kontrolować pracę urządzenia. W centrum obróbczym zastosowano również komputer klasy przemysłowej, również firmy BECKHOFF serii CX, charakteryzujący się funkcjonalnością komputera PC przy znacznie zmniejszonych gabarytach

Podstawowe funkcje obróbcze centrum na gotowej zgrzewce to: wykonanie odwodnienia z góry w przyldze, wykonanie odwodnienia widoczne z dołu, wielowrzecionowy agregat do wiercenia zawiasów, możliwość wiercenia zawiasów uchylnych, wiercenie słupka, jak również słupka krzyżowego, markowanie zaczepów, wiercenie odpowietrzenia po przeciwnej stronie odwodnienia.

PREZ-MET

Czyszczarka naroży CNC TYP 960C
Maszyna może tworzyć ciąg technologiczny wraz z zgrzewarką czterogłowicową i centrum obróbczym na gotowej zgrzewce oraz stacją obrotową. Czyszczarka jest to urządzenie CNC, sterowane podzespołami firmy BECKHOFF.

Wszystkie funkcje i ustawienia są regulowane z poziomu ekranu komputera, z możliwością łatwego programowania z podglądem na ekranie, z diagnostyką wyświetlanych błędów. Ma możliwość wyboru programu obróbki profili z uszczelkami lub bez.

Czyszczarka posiada również centralny układ smarowania sterowany z programu, co w tego typu urządzeniach jest bardzo ważne. Mocowanie suportu głównego za pomocą prowadnicy szynowej, automatyczne zdmuchiwanie wiórów z powierzchni pracy, automatyczne centrowanie naroża wraz z dociskiem. W pełni automatyczny cykl pracy obróbki naroży.

Standartowo maszyna wyposażona jest w frez tarczowy, 2 głowice rowka uszczelki, noże do ścinania wypływki na górnej i dolnej powierzchni profilu, nóż do czyszczenia powierzchni skośnych lub krzywych, nóż do ścinania powierzchni owalnych i łukowatych. Istnieje możliwość doposażenia maszyny w inne agregaty obróbcze.

PREZ-MET

Pozioma zgrzewarka czterogłowicowa TYP ZGP420
Zgrzewarka może współpracować w linii zgrzewająco-czyszczącej lub być urządzeniem pracującym oddzielnie. Sterowanie maszyną, podobnie jak innymi tego typu urządzeniami, odbywa się za pomocą podzespołów firmy BECKHOFF.

Przesuwanie głowic następuje po prowadnicy szynowej, z możliwością indywidualnej regulacji. Pomiar zgrzewanych profili odbywa się bezpośrednio z listwy pomiarowej. Automatyczne dopasowanie czasu i temperatury do różnych przekrojów profili z automatycznym systemie korekty długości ciętych elementów.

Pozycjonowanie głowic odbywa się w cyklu on-line, bezpośrednio z programu do produkcji okien, z możliwością pozycjonowania głowic w oparciu o czytnik kodów kreskowych.

Pełen podgląd procesu zgrzewania z diagnostyką błędów na ekranie komputera. Możliwość różnicowania ciśnienia roboczego w fazie topienia i łączenia profili, jak również elektronicznej regulacji temperatury lustra grzewczego z możliwością odczytu.

Prosty załadunek poprzez dojazd głowic do operatora, z odprowadzeniem zgrzanego elementu do dalszej obróbki czy to na centrum obróbczym, czy też bezpośrednio do oczyszczarki naroży. Opcjonalnie zgrzewarka może być wyposażona w automatyczną regulację wypływki od 0,2 do 2,00 mm z programu; Posiada formater uszczelki.

PREZ-MET

Janusz Pacuda
PREZ-MET