Kolejną edycja cyklicznych spotkań dla branży stolarki odbyła się w eleganckim kompleksie hotelowym Hotel 500 nad Zalewem Zegrzyńskim pod koniec sierpnia. 

 

Spotkanie odbywało się pod hasłem: „Eksport Stolarki lokomotywą branży – korzyści i zagrożenia. Prawo, innowacja, marketing”, z udziałem niezależnych ekspertów- praktyków od eksportu, którzy specjalizują się w budowaniu strategii na rynkach europejskich.

 

Wśród prelegentów byli prawnicy, zajmujący się prawem międzynarodowym, a także ustawą konsumencką. Nie zapomniano również o specjalistach branżowych, jak Laboratorium Techniki Budowlanej, ITB, czy wielu praktycznych prezentacjach związanych z montażem i nie tylko. Głównym patronem tego wydarzenia była firma ROTO. 

 

ROTO jest obecne na wszystkich ważnych rynkach europejskich, dzięki czemu dysponuje fachową wiedzą o ich wymaganiach oraz trendach rynkowych. Z wiedzy tej korzystają partnerzy biznesowi firmy, zarówno wchodzący na nowe rynki europejskie, jak i już prowadzący tam działania eksportowe. Dobrą okazją do bezpośredniej wymiany wiedzy i doświadczeń na temat eksportu stolarki była wizyta eksperta z Belgii na X Konwencie Stolarki, kierownika ds. rynku i produktów Europy Zachodniej ROTO, Chrisa Cauwenberghsa. Ponad 100 uczestnikom Konwentu przedstawił on w Zegrzu:

  • normy i systemy certyfikacji stolarki w Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Skandynawii oraz
  • rozwój rynków stolarki i obowiązujących na nich trendów.

 

 

2015 09 8 1

Chris Cauwenberghs (Roto)

 

 

Rozwój rynków i trendy

 

 

Zdaniem eksperta ROTO zaobserwować można powolny wzrost rynku stolarki w Belgii. Coraz większą część działalności ROTO stanowi ślusarka aluminiowa. Na tej podstawie widać, że rynek rozwija się w kierunku produktów wysokiego segmentu. Użytkownicy oczekują rozwiązań bardziej komfortowych o doskonałym wyglądzie. W związku z tym na rynku pojawia się coraz więcej produktów o większych rozmiarach i bardziej funkcjonalnych. Ważnym aspektem jest również wysoki poziom serwisu, którego klienci oczekują w przypadku, gdy produkt nie działa. 

 

W oknach holenderskich mamy do czynienia z rynkiem odchodzącym od stolarki drewnianej w kierunku PVC. Segment drzwi pozostaje przy tradycyjnym materiale – drewnie. Również rynek aluminiowy rośnie, co spowodowane jest dobrą sytuacją gospodarczą. Ślusarka aluminiowa jest ściśle powiązana z konkretnymi projektami, a tych pojawia się więcej, gdy gospodarka się rozwija. Oczekiwania użytkowników są podobne, jak w Belgii: funkcjonalne produkty i wysoki poziom serwisu.

 

 

2015 09 8 2

Stoisko firmy Roto

 

 

Bardzo dobrze rozwija się rynek brytyjski (jeden z najsilniej rozwijających się rynków w Europie). Jest on ciągle mocno skoncentrowany na PVC (okna otwierane na zewnątrz) do budownictwa mieszkaniowego. Segment wysokiej jakości również rośnie, ale w tym obszarze obserwujemy duży import ze Skandynawii: systemy profili drewniano- -aluminiowych i systemy bardzo wąskich profili (umożliwiających zwiększenie powierzchni przeszklonej).

 

Rynek skandynawski jest również w dobrej kondycji, głównie wskutek eksportu wysokiej jakości rozwiązań i atrakcyjnego designu architektonicznego. Bardzo wąskie lecz głębokie profile okienne pozwalają wykonać przeszklenia o maksymalnie dużej powierzchni, które znajdują uznanie zarówno architektów, jak i użytkowników okien.

 

Generalnie wszystkie rynki oczekują stolarki większych rozmiarów, bardziej komfortowych, lepiej wyposażonych i – co prawdopodobnie stanowi największe wyzwanie dla rynku – doskonałego serwisu (montażu, naprawy, konserwacji). Ważne jest przy tym, że użytkownicy okien są gotowi zapłacić za dodatkowy serwis, by uniknąć jakichkolwiek problemów związanych ze stolarką.

 

 

Certyfikacja i wymogi odnośnie stolarki antywłamaniowej 

 

 

SKG – Holandia

 

SKG posiada ogromne doświadczenie w dziedzinie badań zabezpieczeń antywyważeniowych i jest postrzegany w Europie jako czołowy instytut tego typu. Pozytywnym aspektem badań SKG jest fakt, że systemy profili i systemy okuć oceniane są oddzielnie. Jeśli obydwa komponenty uzyskają certyfikaty, każdy producent może z nich zgodnie z prawem korzystać. Ważne jest przy tym, że producenci są zobowiązani do przestrzegania instrukcji dostarczonych zarówno przez dostawcę systemu profili, jak i okucia. Okucie jest badane razem z profilem referencyjnym – jest nim najsłabszy profil na rynku (spełniający minimum wymogów) i wykonuje się na nim manualną próbę włamania. Jeśli element wytrzyma próbę włamania przez 3 minuty (włamanie nie powiedzie się), okucie uzyskuje certyfikat. Wprowadza to dużą elastyczność na rynku, obniża ogólne koszty producentów i wymaga od nich minimalnej ilości badań.

 

 

I3 – Belgia

 

Ideą znaku I3 jest prewencja: lepiej zabezpieczone okna i drzwi są w stanie zapobiegać włamaniom. Znak I3 nie jest jeszcze aktywny na rynku, ale pracuje nad jego wdrożeniem zespół składający się z przedstawicieli rządu (Ministerstwo Gospodarki), przemysłu i sektora ubezpieczeń. Dlaczego sektora ubezpieczeń? Znak I3 nie będzie prawnie obowiązujący, stąd ważna rola sektora ubezpieczeń, który ma być stymulatorem zachęcającym do zakupu okien i drzwi oznakowanych I3. Posiadanie domu wyposażonego w stolarkę I3 będzie upoważniało do zniżki na ubezpieczenie. Produkty ze znakiem I3 będą zatem wieloletnią inwestycją, która zwróci się w postaci zniżek na składki ubezpieczeniowe. I3 będzie prawdopodobnie uznawał certyfikat SKG, PAS24 oraz certyfikaty innych instytucji, ich liczba będzie ograniczona. Nie chodzi o to, by tworzyć dodatkowe koszty dla branży.

 

 

PAS24: Wielka Brytania

 

Największą różnicę w porównaniu do Belgii i Holandii stanowią metody badań. Jedną z dużych różnic jest użycie przyrządów hydraulicznych i obciążenie statyczne przykładane poziomo na skrzydło. Jest to certyfikacja gotowego elementu (profilu, okucia i szyby). Jeśli element przejdzie test, certyfikat jest przyznawany tylko tej jednej konkretnej firmie. Oznacza to, że każdy producent musi wykonać taki test, nawet jeśli kombinacja tych samych komponentów została już przebadana przez innego producenta (podobnie jak w badaniu RC2). To sprawia, że proces jest nieefektywny i drogi.

 

W Wielkiej Brytanii trwają prace nad nowym systemem, zwanym Dokumentem Q, który działałby podobnie do systemu certyfikatów SKG. Profile i okucie będą przechodzić badania i jeśli wynik testu danego zestawu okaże się pomyślny, będzie on mógł być wykorzystywany przez wszystkich producentów stosujących dany zestaw profilu i okucia. 

 

 

Skandynawia

 

Liczba włamań w Skandynawii rośnie każdego roku. Obecnie rząd podejmuje działania zapobiegawcze, ale jeszcze nie ma decyzji co do sposobu certyfikacji. Wszystko wskazuje na to, że będzie to RC2.

 

 Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła  09/2015  

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.