Projektanci nowoczesnych centrów handlowych coraz częściej decydują o zastosowaniu dużej ilości przeszkleń na elewacjach, otwierając budynki na otaczające miasto i mieszkańców. W nowej Galerii Siedlce odpowiednio dobrane szkło i inteligentne rozwiązania, takie jak zintegrowane żaluzje międzyszybowe, pozwoliły wykreować komfortowe wnętrza, ograniczając zużycie energii i zmniejszając koszty eksploatacji.

 

 

2015 11 28 1

 

 

Otwarta w ubiegłym roku Galeria Siedlce to pierwsze i największe w regionie nowoczesne centrum handlowo-rekreacyjne, mieszczące ok. 140 sklepów, liczne restauracje i kawiarnie, a także 5-salowe kino i klub fitness. Obiekt położony w centrum Siedlec powstał w wyniku dobudowania nowej części do istniejącej dotychczas galerii handlowej i zintegrowania z zabytkowym budynkiem banku. Architekci już na etapie projektowania zadbali o rozwiązania, dzięki którym nowy obiekt spełnia najwyższe wymagania stawiane zrównoważonej architekturze, przyjaznej użytkownikom i środowisku. Na elewacjach obiektu zastosowano odpowiednio dobrane energooszczędne przeszklenia i chroniące przed nagrzewaniem wnętrz zintegrowane żaluzje międzyszybowe. Takie rozwiązanie zapewniło odwiedzającym dostęp do światła dziennego i komfortową temperaturę, jednocześnie zmniejszając energochłonność obiektu i ograniczając emisję szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery.

 

 

2015 11 28 2

 

 

Inteligentne żaluzje chroniące przed słońcem

 

Główną fasadę Galerii zaprojektowano z myślą o korzystnym bilansie cieplnym. Z uwagi na jej położenie od nasłonecznionej, południowo-zachodniej strony, architekci zdecydowali o zastosowaniu innowacyjnej osłony przeciwsłonecznej w postaci 500 m2 szyb zespolonych Pilkington Insulight™ Sun z żaluzjami ScreenLine®. Żaluzje zostały hermetycznie zamknięte pomiędzy dwiema taflami szkła, a ich elektrycznym sterowaniem zarządza komputer połączony z czujnikiem natężenia oświetlenia. Odpowiednie ustawienie listewek w okresie największego nasłonecznienia, pozwala uzyskać całkowite lub częściowe zasłonięcie przeszklenia, ograniczające przepuszczalność energii słonecznej. Zimą odpowiednie ułożenie żaluzji pozwala zwiększyć przepuszczalność energii słonecznej, która zostanie wykorzystana do ogrzania wnętrza. Możliwość elastycznego dopasowywania osłony przeciwsłonecznej do warunków panujących na zewnątrz to kolejny krok w kierunku mniejszego zużycia energii i lepszego samopoczucia klientów, którzy mogą cieszyć się komfortową temperaturą, nawet w okresie największych upałów. Dodatkową zaletą umieszczenia żaluzji wewnątrz pakietu szklanego jest ich ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, co eliminuje potrzebę czyszczenia i konserwacji.

 

 

2015 11 28 3

 

(...)

 

Korzystny bilans termiczny latem i zimą

 

Architekturę całej Galerii Siedlce charakteryzuje efektowne połączenie drewna i licznych przeszkleń tworzących fasady, okna i świetliki. To dzięki nim pasaże handlowe zyskały dostęp do naturalnego światła dziennego oraz komfortowe wnętrza. Aby uzyskać jak największą efektywność energetyczną w pozostałych przeszkleniach wykorzystano ok. 970 m2 przeciwsłonecznych szyb zespolonych Pilkington Insulight™ Sun. Wykonano je z wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego Pilkington Suncool™ 66/33 T, co pozwoliło osiągnąć wysoką przepuszczalność światła do wnętrz, a jednocześnie niską przepuszczalność energii słonecznej − współczynnik przepuszczalności energii słonecznej g na poziomie 35%. Oznacza to, że znajdujące się za szkłem pomieszczenia nie będą się nadmiernie przegrzewać. Jednocześnie niskoemisyjne właściwości powłoki pokrywającej szkło, zapewniają wysoką izolacyjność cieplną − współczynnik Ug wynosi 1,0 W/m2K − zatrzymując zimą ciepło we wnętrzach. W rezultacie niższe zużycie energii przez systemy klimatyzacji przekłada się na niższe koszty eksploatacji budynku w trakcie jego funkcjonowania.

 

 

2015 11 29 1

 

 

Bezpieczne i ciche pasaże

 

Energooszczędne przeszklenia Galerii Siedlce zapewniają użytkownikom również bezpieczeństwo. W szybach zespolonych Pilkington Insulight™ Sun zastosowano przeciwsłoneczne szkło w wersji hartowanej, o wyższej wytrzymałości mechanicznej i odporności na wysokie różnice temperatur. W celu maksymalnej ochrony połączono je ze szkłem laminowanym Pilkington Optilam™ Clear o grubości 8,8 mm. Szkło laminowane składa się dwóch tafli szkła i umieszczonej pomiędzy nimi folii PVB. W przypadku rozbicia folia utrzymuje szklane kawałki w miejscu ograniczając ryzyko zranienia. Użycie szkła laminowanego w Galerii Siedlce pozwoliło też uzyskać lepszą izolację akustyczną. Rozwiązanie podyktowane było usytuowaniem kompleksu przy skrzyżowaniu dwóch najbardziej ruchliwych ulic, w pobliżu dworców PKP i PKS oraz przystanków komunikacji miejskiej. Dzięki szybom laminowanym, hałas uliczny docierający do wnętrz budynku zostaje zredukowany. 

 

 

2015 11 29 2

 

 

Duża ilość przeszkleń w architekturze nowoczesnych obiektów handlowych to znak, że projektanci doceniają możliwości nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących szkło, dzięki którym mogą kreować atrakcyjne wizualnie bryły – komfortowe, bezpieczne i ciche, a jednocześnie efektywne w eksploatacji – mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę w NSG Group.

 

Nowa Galeria Siedlce jest dziś nie tylko wizytówką dynamicznie rozwijającego się miasta, ale również miejscem spotkań lokalnej społeczności, przyjaznym dla odwiedzających i środowiska.

 

 

2015 11 29 3

 

 

Na podstawie materiałów PILKINGTON POLSKA Sp. z o.o.

 

www.pilkington.pl

 


Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 11/2015

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.