Ramki Super Spacer® wspomagają trwałość elewacji szklanych |
Data dodania: 19.11.18 |
Wielofunkcyjna powłoka miedziana budynku Maersk Tower w Kopenhadze jest majstersztykiem duńskich „gwiazd”architektury: C.F. Møller Architects, wykonanym przez wiedeńskich techników stali i szkła Waagner-Biro.
Gięte szkło dla elewacji szklanej z ciepłymi ramkami dystansowymi Super Spacer® TriSealTM Premium Plus firmy Edgetech dostarczyła wytwórnia szkła giętego Döring z Berlina.
Ochrona klimatu jest dla Danii sprawą kluczową dla ich przetrwania
Jednak, gdy w wielu innych miejscach odczekuje się na zasadzie „głowy strusia w piasku”, taki scenariusz klimatyczny był dla Danii i jej stolicy Kopenhagi już przed wielu laty powodem, aby rozpocząć zmianę toku myślenia.
Do roku 2050 ma nastąpić całkowita rezygnacja z użytkowania węgla, oleju i gazu. To małe, skandynawskie państwo rozwija się coraz bardziej na prekursora zrównoważonego budownictwa.
Nowe duńskie sztandarowe projekty architektoniczne zwabiają miłośników formy i urbanistów miast z całego świata.
– Jak to pokazuje Maersk Tower w Kopenhadze, trwałość i zrównoważony charakter to akurat więcej aniżeli efektywność energetyczna i gospodarowanie zasobami.
Ta składająca się z trzech skrzydeł, łagodnie pofalowana wieża, będąca częścią Instytutu Panum Uniwersytetu Kopenhaskiego, w którym mieści się Wydział Zdrowia i Nauk Medycznych, jest najbardziej efektywnym energetycznie budynkiem laboratoryjnym Danii.
Przyczyniają się do tego gromadzenie wody deszczowej dla spłukiwania toalet i nawadniania powierzchni zielonych, zautomatyzowane oświetlenie LED, podłączenie do sieci systemów chłodzących, wiele zazielenionych terenów i powierzchni dachów, a przede wszystkim niepowtarzalne rozwiązanie zacienienia.
Przed przejrzystą elewacją z elementów aluminiowych, z segmentami z potrójnego szkła izolacyjnego na wysokość całego piętra, zainstalowana została konstrukcja w rodzaju reliefu z poziomych elementów z betonu z włóknami szklanymi, jak również 3000 pionowych płyt pokrytych miedzią. Pełnią one w równym stopniu funkcję ochrony przed słońcem i wiatrem.
Miedź, jako materiał nie został wybrany przypadkowo, lecz jako uznanie dla otaczającej architektury z tradycyjnymi fasadami z cegły.
Szyby dwukomorowe są dzisiaj standardem w większości przypadków, gdy celem jest stworzenie energooszczędnej powłoki budynku. Również ciepła ramka dystansowa, która znacząco redukuje mostki cieplne na krawędzi połączeń szyb i tym samym straty ciepła, jest stosunkowo młodym produktem.
– Proces gięcia szkła wymaga czasochłonnej produkcji manualnej, dlatego dokładna co do milimetra i szybka aplikacja ramek dystansowych odwijanych ze zwoju jest zarówno zagadnieniem efektywności produkcyjnej, jak i poziomu jakości.
System ramek dystansowych Super Spacer® pozwala na precyzyjne, absolutnie równoległe nałożenie ramki dystansowej, jak i wykonanie narożników o dokładnych kątach 90°.
Gięte, dwukomorowe szyby termoizolacyjne berlińskiej firmy osiągają wartości współczynnika U (współczynnika przenikania ciepła) do 0,5 W/m2K, niemniej jednak dla wieloletniego ich niezawodnego funkcjonowania połączenia wszystkich krawędzi muszą one oprzeć się i wytrzymać wszelkie obciążenia.
Według firmy Döring ogólna zasada mówi, że im mniejszy promień gięcia i im mniejszy wymiar, tym większa jest sztywność wygięcia.
Wskutek czego połączenie krawędzi posiada mniej zdolności do „pompowania”, a tym samym poddane jest silniejszym naprężeniom i obciążeniom.
Elastyczne ramki dystansowe z uwagi na zmiany pogodowe biorą udział w ruchach „pompowania” w szybach zespolonych i stale powracają do swojej pozycji wyjściowej. Przyczynia się to pozytywnie do minimalizowana napięcia na krawędzi szyb w szczególności na krawędziach uszczelnień.
Wybrany dla Maersk Tower czarny Super Spacer® nie posiada żadnych perforacji czy też powierzchni odbijających światło.
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym |