Zaskakując nas projektami swych niezwykłych krzeseł, lamp czy flakonów perfum, przekształca przestrzeń codziennego funkcjonowania w dzieło sztuki.   Mimo tego, że często balansuje na granicy kiczu, jest jednym z najbardziej  znanych artystów sztuki użytkowej na świecie.

Karim Rashid, bo o nim mowa, był gościem specjalnym gali Domoteka Design Night, która 6 października b.r. odbyła się w Warszawie.

Image
Podczas gali Domoteka Design Night Warszawa zamieniła się w centrum światowego wzornictwa przemysłowego. Gościem specjalnym wieczoru był projektant wielkiego formatu – Karim Rashid, który otworzył uroczyście, po raz pierwszy w Polsce, swoją wystawę: ”From 15 Minutes into the Future”. Podczas gali zostały zaprezentowane również najnowsze trendy we wzornictwie przemysłowym, panujące na czołowych salonach design’u - tak w Europie jak i za oceanem. Karim Rashid w swojej twórczości kieruje się zasadą, że jak najwięcej ludzi powinno mieć dostęp do wysokiej jakości projektów. Dlatego też wśród zaprezentowanych przez niego prac znalazły się krzesła, solniczki, stojak na płyty CD czy świnka skarbonka. Wszystko wykonane z materiałów najwyższej jakości sprowadzanych m.in. z USA, Włoch, Brazylii i Indii. Przedmioty sygnowane nazwiskiem Karima Rashida są ukłonem w stronę przyszłości. Artysta, projektując odżegnuje się od nostalgii za tradycją, starymi rytuałami i brakiem znaczenia.
 
Image
„Gdzie jest człowiek tam jest sztuka” – mawiał Stanisław Witkiewicz. Wraz ze wzrostem stopnia zamożności społeczeństwa, rośnie tempo życia. Zmęczeni natłokiem wykonywanych zadań szukamy ukojenia, które przynieść może właśnie sztuka, szczególnie ta użytkowa. Stąd pomysł organizacji Domoteka Design Night, wydarzenia, która zgromadziło wszystkich wielbicieli estetycznych doznań, czujących potrzebę otaczania się pięknem na co dzień.”  – powiedział Tomas Rask, Dyrektor Zarządzający Inter Ikea Centre Polska S.A., właściciela Domoteki.

Bezpośrednią inspiracją do organizacji Domoteka Design NIght były tegoroczne targi wnętrzarskie w Paryżu Maison & Object. Jak tłumaczy Urszula Łatka, kierownik Centrum Wyposażenia Wnętrz

Image
Domoteka: „Postanowiliśmy nawiązać swoisty dialog z tym wydarzeniem i zaprezentować współczesne style w sztuce użytkowej, które z jednej strony byłyby zgodne ze światowymi trendami, a z drugiej nawiązywałyby do dynamicznie rozwijającego się rynku wzornictwa w Polsce. ”

Prezentację najnowszych trendów w wzornictwie przemysłowym podczas Domoteka Design Night uświetnił występ grupy tanecznej Art Color Ballet.

Image
Po gali Domoteka Design Night można było obejrzeć wystawę prac: „Karim Rashid: From 15 minutes into the future”, która będzie czynna w Domotece do 30 października b.r. , w dniach: od pn – do sb: w godzinach: od 10.00 do 21.00 (niedziela: 10.00 – 19.00), adres: Warszawa, ul. Malborska 41.

ImageLata 50-te, Natura i Kolor - najnowsze trendy w wzornictwie przemysłowym

W nadchodzącym sezonie jesień-zima 2008/2009 projektanci współczesnej sztuki użytkowej powracają do lat 50-tych, czerpiąc inspiracje z amerykańskiego modernizmu, oddają hołd Matce Naturze oraz podkreślają funkcję koloru w nadawaniu wnętrzom charakteru.

Lata 50-te
Podczas, gdy w szarej rzeczywistości PRL’u królowały fornirowane kredensy „grzmoty” zajmujące pół pokoju i okrągłe stoły na topornych nogach,  za oceanem wnętrza były lekkie, eleganckie oraz ozdobione  niewielką ilością sprzętów . Dziś  moda na meble o prostych formach  i charakterystycznych cienkich nóżkach powraca, zyskując coraz większe rzesze zwolenników na całym świecie.  Wzornictwo przemysłowe w stylu lat 50-tych sprawdza się w każdym wnętrzu – zarówno w nowoczesnym apartamencie, jak i w starej kamienicy.

Jednym z najważniejszych wyznaczników stylu lat 50 -tych są drewniane meble – lekkie i fornirowane oraz tapicerka kanap i foteli - o prostych lub lekko zaokrąglonych kształtach. Materiałem używanym do tapicerowania  jest tkanina lub skóra najlepiej w neutralnym kolorze. Zastosowanie bardziej śmiałej barwy, typu słodki błękit również nie zaburza harmonii tego stylu.

Nawiązanie do złotych czasów rock’n’rolla przejawia się również w zamiowaniu do błyszczących powierzchni, przede wszystkim podłogi.  Można ją zrobić na przykład z kolorowej żywicy, czy po prostu przykryć winylową wykładziną. Kolejnym pomysłem na uzyskanie efektu szklistej powierzchni jest pomalowanie dębowego parkietu bardzo grubą warstwą lakieru. Jeśli ktoś jednak woli bardziej przytulne wnętrza może zdecydować się na wełnianą wykładzinę, koniecznie najlepszego gatunku.

Styl lat 50-tych wieńczą starannie dobrane dodatki, w postaci lampy, zarówno tych stojących, jak i lamp typu grzybki, które można postawić na meblach dodając wnętrzu blasku.  Materiał lamp jest dowolny, oprócz szkła może nim być również plastik. Ważna jest forma lamp – im bardziej zdecydowana tym lepiej.  Finalny wystrój wnętrza uzupełni też kilka drobiazgów: wazony, misy z kolorowego szkła lub przezroczyste szklanki z charakterystycznym grubym dnem.

Natura
Kolejnym wiodącym trendem  współczesnego design’u jest  odwołanie się do świata natury. Projektanci chętnie wykorzystują organiczne motywy korzeni, drzew, kory, gałęzi czy kwiatostanów, które pojawiają się we wszystkich możliwych przedmiotach wyposażenia wnętrz: od parawanu przez doniczki po meble oświetleniowe.

Widoczne jest również zainteresowanie materiałem typu – filc, który znalazł szerokie zastosowanie w projektach abażurów, dywanów, okładzin ściennych, stołków, poduszek oraz  szeregu małych przedmiotów codziennego użytkowania – miskach, talerzykach, ale także obrazach.
W projektach, które są swoistym hołdem złożonym Matce Naturze, dominuje surowe drewno w jasnych odcieniach oraz inne naturalne materiały typu len, bawełna, czy wiklina. Ze wszystkich materiałów zwolennicy natury najwyżej cenią jednak drewno, które, ze względu na swą szlachetność i różnorodność, niezależnie od gatunku, znalazło szerokie  zastosowanie przy produkcji mebli.
Charakterystyczna dla tego stylu jest neutralna kolorystyka (tzw. kolory ziemi: biele, ciepłe szarości, brązy, beże). Uzupełniającymi dodatkami są przedmioty, również pochodzenia naturalnego, na przykład: bambusowe parawany, trzcinowe dywany, wiklinowe koszyki i rattanowe meble. W przypadku ceramiki do natury nawiązuje ponownie barwa, dlatego jej przedmioty mienią się kolorami wody, piasku i gliny.

Kolor:
Niezależnie od inspiracji czerpanych z lat 50-tych czy natury, we współczesnym wzornictwie przemysłowym niezwykle ważną rolę odgrywa kolor.  Oprócz wspomnianych barw ziemi, modne są również bardziej stanowcze i wyraziste kolory, które przypadną do gustu przede wszystkim tym, którzy szukają bardziej innowacyjnych projektów aranżacji wnętrz. Kolor stanowi silny akcent każdego wnętrza, zachęca do zabawy. Zdecydowana barwa podkreśla także formę przedmiotów i dodaje im charakteru. Dobór kolorów we wnętrzu jest niezwykle istotnym etapem kreowania jego charakteru. Za pomocą odpowiednich barw można optycznie modyfikować proporcje wnętrza, ukrywać jego mankamenty, czy też wyznaczać strefy funkcjonalne. Kolory, które nas otaczają, w znaczący sposób wpływają także na naszą psychikę, dlatego współcześni projektanci sztuki użytkowej przypisują im aż tak ważną rolę.

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.