W wielu kulturach, szczególnie w Azji południowo-wschodniej, roślina ta jest silnie nacechowana symbolicznie i ma ogromne znaczenie kulturowe. Kojarzy się z drewnem dającym energię do życia, jest symbolem cnoty, dobrego charakteru, wierności, ale także silnego i odpornego charakteru. Podobno przynosi szczęście. W Feng Shui używany jest jako uzdrawiający lek.

Tradycja bambusem pisana

Dla wielu Azjatów, bambusy są najważniejszym materiałem codziennego życia. Dodajmy, że materiałem wytrzymałym, a jednocześnie lekkim i elastycznym, o różnorodnym zastosowaniu. Od wieków wykorzystywany jest do budowy domów, ogrodzeń, mostów czy mebli, ale także mniejszych artykułów – tyczek, instrumentów muzycznych czy łuków. Miąższ włókien bambusowych stosowany jest do produkcji papieru, natomiast jadalne pędy i nasiona chętnie wykorzystywane są w kuchni. Rozłupany bambus wykorzystywany jest do tkania sieci, kapeluszy, koszy czy parasoli.

Ta egzotyczna roślina coraz odważniej wchodzi do wnętrz europejskich mieszkań. I nie chodzi tu o popularne zielone pędy, zwane „Lucky bamboo”, sprzedawane w kwiaciarniach czy hipermarketach. Wbrew przeświadczeniu wielu osób roślina ta nie ma nic wspólnego z bambusem – to tylko przypominająca go, produkowana na masową skalę na Tajwanie, dracena sandera.

Image 

Trochę egzotyki w domu

Niesamowity klimat wnętrzu nada bambusowa roleta. To pomysł prosty i stosunkowo niedrogi, za to bardzo efektowny. – Bambusowe rolety marki Lotari wykonane są z gęsto plecionych słomek połączonych z cienkimi listewkami z bambusa – wyjaśnia Kamila Prałat, kierownik marketingu firmy Franc Gardiner – Takie ekologiczne modele dyskretnie wpuszczają do pomieszczenia światło, nadając wnętrzu przytulny nastrój i intymny klimat.
Jednak aby aranżacja była spójna i idealna, a roleta nie sprawiała wrażenia niedopasowanego elementu – cały wystrój lub chociażby kolorystyka powinny być utrzymane w podobnym stylu.

Osoby ceniące rozwiązania niestandardowe, a jednocześnie lubiące „naturalny” charakter pomieszczeń, mogą pójść o krok dalej, urządzając niemal całe wnętrze w bambusie. Na rynku pojawia się coraz więcej bambusowych mebli – od małych półek, komód, ram, zestawów wypoczynkowych po ogromne bambusowe łoża czy piękne, kobiece toaletki. Odpowiednie skomponowanie ich z drobnymi, nienarzucającymi się dodatkami i ciepłymi odcieniami ścian przeniesie nas w niesamowity klimat egzotycznych krajów. 

Na powietrzu

Bambusowe cuda znaleźć można również w ogrodzie. Oryginalne latarnie, hamaki czy parasole ogrodowe stworzą niesamowitą atmosferę. Warto pochylić się też nad tym pomysłem podczas projektowania ogrodzenia – bambusowe płoty, rzetelnie wykonane, wyglądają stylowo, nie tracąc jednocześnie praktycznych właściwości. Tyczki bambusowe idealnie sprawdzą się do podtrzymywania wysokich roślin, a drabinki estetycznie wyznaczą drogę pnączom.

Naturalny styl urządzania pomieszczeń wciąż nie traci na popularności. Bambus może być ciekawą alternatywą dla stosowanych do tej pory drewnianych elementów. Jednak i w tym wypadku aranżujmy z wyczuciem – brak umiaru w „ekologii” może bowiem razić tak samo jak morze złotych zdobień.

więcej informacji: www.francgardiner.pl

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.