W dniu 8 grudnia 2016 r., w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie, przy ul. Kawęczyńskiej 36, redakcja miesięcznika „Świat Szkła” zorganizowała swoją kolejną, XXIX Konferencję Techniczną, której tematem było „Szkło architektoniczne – właściwości, projektowanie, montaż”. 

 

 

2016 1 2 1

2016 1 2 2

2016 1 2 3

 

 

Wydarzenie to patronatem merytorycznym objął Instytut Techniki Budowlanej, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz Polska Platforma Techniczna Budownictwa. 

 

Szkło budowlane jest coraz powszechniej używanym materiałem budowlanym. Współczesna technologia umożliwia wykorzystywanie go już nie tylko, jako element okien, drzwi, czy wnętrz, ale także jako element elewacji, dachów, podłóg, schodów, czy wreszcie jako element konstrukcyjny, przenoszący obciążenia. Z powodu niepowtarzalnych walorów estetycznych chętnie po niego sięgają współcześni architekci i projektanci.

 

 

2016 1 2 4

2016 1 2 5

2016 1 2 6

 

 

Jednakże jest to „trudny” materiał, wymagający przy produkcji i montażu ostrych reżimów technologicznych i zachowania specjalnych warunków. Dlatego jego aplikacją mogą zajmować się przede wszystkim wyspecjalizowane firmy, z odpowiednim doświadczeniem i zapleczem. Zastrzeżenia te powodują, że szkło jest nadal drogim materiałem budowlanym. 

 

Dodatkowo, mimo faktu, że Polska jest jednym z głównych, europejskich graczy na rynku szkła budowlanego, nasze prawodawstwo w tym zakresie należy do najbardziej ułomnych w UE. Stwarza to dodatkowe komplikacje dla podmiotów zajmujących się szkłem, które często są zmuszone posiłkować się zapisami prawnymi z innych, niż polski, porządków prawnych.

 

 

2016 1 3 1

2016 1 3 2

2016 1 3 3

 

 

To ten aspekt rynku szkła jest główną inspiracją dla organizatora i uczestników Konferencji Technicznych „Świata Szkła”. Tak było i tym razem. Tematyka konferencji zgromadziła przeszło 100 uczestników spośród np. przedstawicieli firm zajmujących się produkcją, obróbką i montażem elementów szklanych, projektantów konstrukcji przeszklonych, architektów, wykonawców budowlanych. pracowników uczelni technicznych, ośrodków badawczych, instytutów, organów nadzoru budowlanego.

 

W trakcie konferencji zaprezentowano następujące referaty:

  • Bezpieczeństwo pożarowe budynków z fasadami dwupowłokowymi Zofia Laskowska
  • Czułe punkty szklanych konstrukcji. Połączenia, koncentracje naprężeń i modelowanieMarcin Kozłowski, Politechnika Śląska
  • Efektywność energetyczna okien i fasad przeszklonych – Jerzy Żurawski, Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska
  • Metodyka badań ciepłych ramek w szybach zespolonych – Sławomir Pabian, Joanna Rybicka-Łada, ICiMB
  • Izolacyjność akustyczna lekkich ścian osłonowych słupowo-ryglowych – wymagania, metody badań – Anna Iżewska, ITB
  • Balustrady szklane – nowe wymagania i badania – Ołeksij Kopyłow, ITB.

 

Każdy z wygłoszonych referatów kończył się serią pytań zadawanych przez uczestników. Szczególnym ich zainteresowaniem cieszyły się tezy zawarte w wystąpieniach M. Kozłowskiego, S. Pabiana i J. Rybickiej-Łada oraz O. Kopyłowa. Przyczyniła się do tego zarówno tematyka, jaką zajmowali się ci prelegenci, jak i szczególny brak polskich uregulowań prawnych w tych właśnie zakresach tematycznych.

 

 

2016 1 3 4

2016 1 3 5

2016 1 3 6

2016 1 3 7

 

 

W trakcie konferencji swoje produkty zaprezentowała także turecka firma SISECAM, jeden z największych producentów szkła w Europie i na świecie. W przerwach między referatami uczestnicy mogli porozmawiać z jej przedstawicielem i zapoznać się szczegółowo z ofertą firmy.

 

Spotkanie zakończyło się rozdaniem Certyfikatów Uczestnika i lunchem. 

 

Materiały zawarte w referatach są dostępne na stronie internetowej „Świata Szkła” (www.swiat-szkla.pl). Wśród nich jest też dodatkowa prezentacja, pt. Techniki mocowania szkła – dobór rozwiązań i zasady projektowania, Marzeny Jakimowicz z ITB, której autorka nie mogła osobiście wygłosić w trakcie konferencji.

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 01/2017  

 

 

wytyczne montazu

    Informacje na temat Wytycznych montażu mozna uzyskać bezpośrednio w redakcji miesięcznika Świat Szkła:

   - Agata Kostrzewa       Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

   - Agnieszka  Roguska   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


   oraz dziale dystrybucji

   - Iwona Markowska   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 więcej informacji też na stronie o Wytycznych do montaż okien i drzwi zewnętrznych tzw Instrukcja RAL

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.