Aktualne wydanie

2019 12 okladka

       Świat Szkła 12/2019

 

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

20190820-BANNIERE-HALIO-750x100-1D-PL

 

wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019

 LiSEC SS Konfig 480x120

 

budma 2020 - 480x120

 

eurasia glass 480x100

 

 konferencja ICG 1c

* VENTALIS, systemowe rozwiązanie wentylacyjne
Data dodania: 10.07.10

W 2009 roku firma Reynaers Polska wprowadziła do swojej oferty jedyne na rynku systemowe rozwiązanie wentylacyjne. VENTALIS jest w pełni kompatybilny z istniejącymi systemami okiennymi i drzwiowymi Reynaers.

Wentylacja grawitacyjna opiera się na różnym ciśnieniu wewnątrz oraz na zewnątrz budynku, a także na przemieszczaniu się ogrzanego powietrza ku górze.

Przy zastosowaniu standardowych rozwiązań wentylacyjnych (rozszczelnienie okien, nawietrzaki) przepływ powietrza może być regulowany przez użytkownika tylko poprzez mechaniczną zmianę przekroju otworu, przez który przedostaje się powietrze.

System proponowany przez firmę Reynaers zawiera zespoły samoregulujące, instalowane pomiędzy profilem bazowym (ościeżnicy okiennej) a dodatkowym profilem specjalnej „poprzeczki” systemu VENTALIS. Ilość zespołów dobierana jest odpowiednio do wymaganej wielkości przepływu powietrza. System wentylacyjny może być umieszczony na górze lub po bokach konstrukcji, w zależności od preferencji estetycznych użytkownika.

Reynaers

Jak działa VENTALIS?

Opatentowane zespoły samoregulujące wyposażone są w membranę zwiększającą lub zmniejszającą wielkość otworu, przez który przepływa powietrze zależnie od wzrostu lub spadku ciśnienia na zewnątrz budynku, przez co ilość powietrza trafiającego do wnętrza budynku jest stała. Dodatkowo, wielkość przepływu powietrza może być regulowana przez użytkownika w zależności od ustawienia jednej z pięciu pozycji klapki zasłaniającej otwór wentylacyjny.

Kratka w korpusie zespołu samoregulującego zapobiega przedostawaniu się do wewnątrz budynku insektów, zaś zastosowanie od strony zewnętrznej dodatkowego profilu osłaniającego zwiększa szczelność na wodę opadową i znacznie poprawia jego estetykę.

Przy projektowaniu VENTALISu zwrócono również uwagę na aspekt związany z zapewnieniem odpowiedniej izolacyjności termicznej. Elementy izolacyjne na elemencie dystansowym oraz uszczelka osłaniająca zamontowana na klapce pozwalają na ograniczenie, w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami na rynku, ryzyka wystąpienia kondensacji.

VENTALIS - charakterystyka techniczna elementu z automatyczna regulacją

Wszechstronność

Jedną z najbardziej atrakcyjnych cech systemu jest uproszczona instalacja rozwiązania. Zespoły samoregulujące można łatwo umieścić pomiędzy profilem wentylacyjnym a ramą okna lub drzwi przesuwnych. Wymagana ilość przepływającego powietrza determinuję liczbę jednostek wentylacyjnych potrzebnych do montażu. To nie tylko ułatwia montaż elementów, ale także umożliwia bezproblemowe czyszczenie.

W przeciwieństwie do ograniczeń, jakie dotyczą standardowych nawietrzaków, które – z małymi wyjątkami – mogą być stosowane tylko w górnej części konstrukcji okiennych, VENTALIS może być montowany w dowolnym położeniu konstrukcji. Możliwe jest to dzięki budowie systemu, którego profil bazowy, łączony do konstrukcji głównej za pomocą specjalnych aluminiowych łączników, tworzy integralną całość z profilem ramy, w której jest montowany.

Rozwiązanie wentylacyjne VENTALIS w chwili obecnej dostępne jest w systemach ECO, CS 68, CS 77 oraz CP 130. Zastosowanie go w większości artykułów uniwersalnych (zespół samoregulujący, łączniki aluminiowe, elementy wypełniające…) znacznie ogranicza gospodarkę magazynową producenta.

Korzyści dla każdego

Zalety nowego systemu Reynaers docenią na pewno producenci: zamówienie na systemy okienno-drzwiowe ze zintegrowanym system VENTALIS składa się u jednego dostawcy, instalacja jest łatwa a kotwienie ramy konstrukcji w murze identyczne jak w przypadku konstrukcji standardowej. Stosowanie VENTALISa nie ogranicza także grubości wypełnienia, jakie może być zastosowane w konstrukcji.

Innowacyjność systemu VENTALIS będzie też atutem dla architektów. System daje duże możliwości konfiguracji (położenie w konstrukcji), a wymiary profilu nawietrzającego mogą być inne od wymiarów okna (brak ograniczeń co do wymiarów szkła), istnieje także możliwość dowolnego wyboru szerokości profilu ramy. Konstrukcje mogą być częściowo schowane za zewnętrzną warstwą elewacji, natomiast strumień powietrza jest zdefiniowany przez ilość modułów (a nie długość profilu nawietrzającego).

Użytkownikom pomieszczeń, w których zamontowany jest VENTALIS, rozwiązanie to oferuje estetyczną, pozbawioną kratek konstrukcję i jej znacznie większą transparentność, poprzez ograniczenie szerokości widocznego elementu napowietrzającego. System podlega automatycznej regulacji, co przyczynia się do uzyskania przyjaznego dla zdrowia, energooszczędnego budynku. Dla prywatnego inwestora nie do przecenienia jest także atrakcyjny koszt końcowy instalacji.

Karolina Szymańska-Migut

PUBLINK

Artykuł dostępny też w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

więcej informacji: Świat Szkła 6/2010

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 

 

 

 

01 chik
01 chik