Efektywna ochrona przeciwsłoneczna
      Słońce jest najważniejszym źródłem światła i ciepła. Projekt kształtu oraz kontrola urządzeń przeciwsłonecznych czasami bywa skomplikowana i dość trudna. Osłony przeciwsłoneczne powinny być opracowane z myślą o redukcji bezpośredniego ciepła pochodzącego od słońca w okresie letnim, a akceptacją części jego ciepła wewnątrz budynku w trakcie zimy. Oczywiście, oprócz ciepła i kontroli światła słonecznego, ważną rolę przy wyborze odpowiedniej osłony przeciwsłonecznej, jest również sposób zacienienia, uzyskanie komfortowego oświetlenia, a także efektywność takiej osłony przeciwsłonecznej. Właściwy dobór rozwiązań technicznych i użycie systemów przeciwsłonecznych pozwala uzyskać komfortowe warunki w pomieszczeniach, a także stanowi ekonomicznie uzasadnioną alternatywę dla zakupu i eksploatacji klimatyzacji.
       Zgodnie ze standardami zawartymi w protokole z Kyoto, wiele krajów europejskich dostosowało prawo budowlane do zaleceń zawartych w tym dokumencie i dąży do wprowadzenia w życie idei „greenhouse“ („ekologiczny dom“), czyli takiego domu, którego konstrukcja nakierowana jest na oszczędne zużywanie energii. Najważniejszym czynnikiem konsumującym energię jest chłodzenie budynku.
      Nawiązując do rezultatów wykorzystania osłon przeciwsłonecznych, możemy za ich pomocą zredukować znane wszystkim koszty związane z eksploatacją klimatyzacji, a co za tym idzie, także istotnie zmniejszyć zużycie energii. Żaluzje zewnętrzne, w odróżnieniu od wewnętrznych, stanowią zdecydowanie skuteczniejszą formę ochrony przeciwsłonecznej, gdyż kompleksowo chronią przed nagrzewaniem się wnętrza obiektu i nie oddają ciepła do wnętrza budynku, jak te drugie.
      Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie rozwiązania tekstylnych osłon przeciwsłonecznych były przyjazne użytkowaniu. Barierę przy ich wyborze stanowiły: trzepotanie tkaniny, brak funkcji ochrony przed insektami, niedostateczne wymiary powierzchni przesłanianej. Chcąc spełnić te wymagania firma RENSON zaprojektowała: FIXSCREEN®, TOPFIX®, SCREENVENT mistral® i LOGGIA SCREEN®, wprowadzając tym samym na rynek wyższy poziom technologiczny tekstylnych osłon przeciwsłonecznych.
      RENSON FIXSCREEN® to nowy rodzaj tekstylnej przesłony chroniącej przed słońcem. Dzięki swej budowie, jest doskonałym rozwiązaniem dla budynków prywatnych i obiektów użyteczności publicznej zarówno nowo budowanych jak i modernizowanych obiektów. Specjalny system prowadzenia szyny bocznej zapewnia  stabilność tkaniny, zapobiegając jej rozdarciu lub trzepotaniu, a to daje możliwość wykonania elementów o powierzchni do 18 m2. Zastosowanie osłony FIXSCREEN® umożliwia naturalne wietrzenie pomieszczeń, przy jednoczesnym zachowaniu ochrony przed owadami i wiatrem. Elastyczne wykończenie listwy dolnej zapewnia idealne przyleganie do parapetu. Odpowiedni FIXSCREEN®, stosowany wewnątrz lub na zewnątrz budynków, zapewni zaciemnienie pomieszczeń do prezentacji, laboratoriów, sypialni...
      Nowością firmy RENSON jest rozwiązanie SCREENVENT ministral®. To tekstylna roleta zewnętrzna w systemie FIXSCREEN®, w połączeniu z nawiewnikiem, stanowiąca doskonałe rozwiązanie dla każdego rodzaju budownictwa. Pozwala na utrzymanie fizycznego (przepływ 48 mł/h/m przy różnicy ciśnień 10 Pa), termicznego i wizualnego komfortu pomieszczeń poprzez kontrolę światła, ochronę przeciwsłoneczną oraz wbudowany system kontroli przepływającego powietrza przez komorę nawiewną.
      Bogatą ofertę osłon przeciwsłonecznych firmy RENSON uzupełnia produkt o nazwie TOPFIX®. To poziomo lub pochyło leżąca, połaciowa osłona przeciwsłoneczna. Przeznaczona jest dla okien dachowych, świetlików i naświetli oraz przesłon zadaszeń ogrodów zimowych.
      Może być montowana pod różnym kątem nachylenia i, dzięki nowoczesnej technologii napinania tkaniny, system TOPFIX® pozwala na przesłonięcie dużych powierzchni przeszklonych, zachowując niezmienny wygląd nawet przy prędkości wiatru do 120 km/h. Jest to doskonałerozwiązanie zarówno dla nowobudowanych jak i modernizowanych obiektów mieszkaniowych, komercyjnych oraz przemysłowych.
      Wśród aluminiowych zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych możemy wyróżnić żaluzje, tzw. „łamacze światła”, składające się:
● z lekkich ekstrudowanych (tłoczonych) profili aluminiowych (np. RENSON SUNCLIPS®), które mogą być rozmieszczone na lub pod konstrukcją nośną, jak i między jej elementami. System ten można montować w płaszczyznach: pionowej, poziomej, pod kątem (do 30°) tak, aby uzyskać oczekiwany poziom zacienienia.
● z pełnych ekstrudowanych (tłoczonych) profili aluminiowych w kształcie eliptycznym ICARUS® lub prostokątnym PLANO®, który doskonale nadaje się do obudowy fasad budynków, jak i ochrony przed słońcem fasad szklanych. Lamele różnej szerokości mogą być ustawiane poziomo lub pionowo, jako element stały lub ruchomy.

Estetyka oraz funkcjonalność systemów osłonowych

      System osłonowych ścian lamelowych LINIUS® zapewnia estetyczną ochronę przed warunkami atmosferycznymi, zapewniając jednocześnie dopływ powietrza do zabudowanej przestrzeni.
       Szczególnym rozwiązaniem jest ściana lamelowa wykonana z lameli akustycznych (RENSON L150AC), która zapewnia doskonałą ochronę przed hałasem emitowanym przez obudowane urządzenia oraz umożliwia właściwą wymianę powietrza. Takie rozwiązanie stanowi element ozdobny, podnoszący walory estetyczne elewacji lub umożliwiający osłonięcie nieestetycznych urządzeń przed wzrokiem użytkowników budynku.
      Żaluzje elewacyjne LINIUS® mogą stanowić eleganckie i efektowne wykończenie dekoracyjne także dla ścian wewnętrznych budynku. Lamele LINIUS@ produkowane są z aluminiowych profili ekstrudowanych o różnej wielkości (33-150 mm), przeznaczonych zarówno do lekkich, jak i ciężkich obciążeń, z różnymi odstępami między lamelami. Każda z nich posiada zróżnicowaną przepuszczalność powietrza (max. do 76%), co umożliwia ich dostosowanie do każdych warunków, dla budynków przemysłowych, komercyjnych jak i mieszkalnych.
      Wielofunkcyjność systemów lamelowych pozwala również na wykorzystywanie ich jako skutecznych i estetycznych osłon przeciwsłonecznych w formie przesuwnych paneli, wykonanych z żaluzji elewacyjnych RENSON LOGGIA®, opartych o kilka typów ram aluminiowych i wypełnień (żaluzje lub materiał LOGGIA SCREEN®).

Grzegorz Jaworski
RENSON

 

wiecej informacji: Świat Szkła 7-8/2009

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.