W 2014 roku wartość produkcji budowlano- montażowej ukształtowała się na poziomie 85,1 mld PLN, a więc o 2,6% więcej niż w roku poprzednim. W I kw. 2015 roku kontynuowana była dynamika wzrostowa (+3,3% więcej niż w analogicznym kwartale 2014 roku). Tyle tylko, że główną determinantą wzrostu produkcji budowlano-montażowej w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku były obiekty inżynierii lądowej i wodnej. Zanotowano w tym segmencie wzrost o 7,6%, podczas gdy w budownictwie mieszkaniowym, które ma kluczowe znaczenie dla branży stolarki otworowej, w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku nastąpił spadek o 10,6%.

 

Jaki będzie zatem rok 2015 dla krajowej branży budowlanej? Nie należy niestety podchodzić zbyt optymistycznie do pojawiających się informacji o bardzo wysokim wzroście produkcji budowlano- montażowej w pierwszych miesiącach roku. Bez wątpienia dynamika osiągnie poziom dodatni, jednak wartościowy wolumen sprzedaży z 2011 roku nie pojawi się w tym roku. Główną determinantą wzrostu branży budowlanej będzie budownictwo inżynieryjne, które jest wrażliwe na dopływ środków unijnych.

 

 

2015 07-08 10 1

 

2015 07-08 10 2

 

 

Producenci okien i drzwi szansy na wzrosty szukać powinni zatem po raz kolejny na rynkach zagranicznych, co z resztą czynią z powodzeniem już od dłuższego czasu. Na przestrzeni lat 2009-2014 dynamika eksportu stolarki otworowej utrzymuje się na dodatnim poziomie. W 2014 roku wyeksportowano produkty stolarki otworowej za ponad 5,2 mld PLN, a więc o 8,2% więcej niż w roku poprzednim. Przyjmując jednak rok 2009 jako bazowy, dynamika eksportu w 2014 roku kształtuje się na poziomie 72,1%. Warto dodać, iż niezmiennie najbardziej chłonnym rynkiem są Niemcy, które zazwyczaj odpowiadały za ¼ polskiego eksportu branży. Miniony rok był jednak szczególny, gdyż do naszych zachodnich sąsiadów trafiło aż 33,0% eksportu. Dwoma kolejnymi rynkami zbytu były Wielka Brytania i Francja, do których sprzedano produkty stolarki otworowej za 1073,2 mln PLN, co w łącznej strukturze wartościowego eksportu stanowiło 20,6%.

 

Trzy najpopularniejsze kierunki zagranicznej sprzedaży odpowiadały tym samym w 2014 roku za ponad połowę wartości eksportu polskich okien i drzwi. Przy czym łącznie polscy producenci trafiają z wyrobami na około sto rynków. Widać, że możliwości wzrostu sprzedaży za granicą są zatem bardzo duże. 

 

 

Beata Tomczak

Główny Analityk Rynku

ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku

 

 

Artykuł powstał na bazie raportów dotyczących rynku stolarki otworowej: „Rynek stolarki okiennej w Polsce 2015” i „Rynek stolarki drzwiowej w Polsce 2015”. 

Opracowania, powstałe na zlecenie Związku POiD i przygotowane przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, zawierają profesjonalne i rzetelne dane przygotowane przez zespół ekspertów specjalizujących się w złożonych analizach branży budowlanej.

Więcej informacji na stronie: www.asm-poland.com.pl 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła  07-08/2015  
    

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.