Aktualne wydanie

2019 05 okladka

 5/2019

wydanie dwujezyczne (pol-ang)

20190444Swiat-Szkla-V4B-BANNER-160x600-PLEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

heroal 2018 Banner C50VSZ 750x150 PL mit-Rahmen1

 

swiatszkla 750x240 1  

  

 LiSEC SS Konfig 480x120 

 

 gpd2019 480x100

 

 

AquaDom - największe akwarium cylindryczne
Data dodania: 01.01.10

Umieszczony w samym sercu Berlina kompleks hotelowo-handlowy AquaDom przylega do historycznego centrum z berlińską katedrą, wznoszącą się na brzegu Sprewy i zapewnia kontakt z licznymi muzeami znajdującymi się w sąsiedztwie. Kompleks, oprócz akwarium, obejmuje również: Hotel DomAquaree sieci Radisson SAS, obiekty handlowe, rekreacyjne, biurowe i mieszkalne.

Woda jest architektonicznym tematem przewodnim kompleksu, a cylindryczne akwarium AquaDom - 16 m głębokość i 11 m szerokość - doskonale akcentuje tę ideę.

Atrium, w którym umieszczono akwarium, otoczone jest pokojami hotelowym tak, że goście hotelowi z jednej strony mogą oglądać życie wodnych stworzeń (100 pokoi z widokiem na „ocean"), a z drugiej historyczną zabudowę.

Podstawa akwarium wznosi się na wąskim postumencie o wysokości 8,72 m powyżej poziomu podłogi, aby jeszcze bardziej zadziwić zwiedzających.

Umieszczone nad głowami spacerujących ludzi akwarium utrzymuje prawie 1 mln l słonej wody. Jest domem dla 2500 przedstawicieli 100 różnych gatunków tropikalnych ryb, które zostały specjalnie dobrane - w zależności od głębokości, na jakich żerują - aby całe akwarium było równomiernie zasiedlone przez morskie organizmy.

Odwiedzającym dano niepowtarzalną możliwość przemieszczenia się do samego serca akwarium: w specjalnej szklanej windzie jest możliwy przejazd przez sam środek kolumny wody. Widzowie mogą obserwować idealnie odtworzony, tajemniczy i fascynujący świat raf koralowych i ich mieszkańców. Po podróży goście stają na przezroczystym pokryciu akwarium i mogą podziwiać bez przeszkód wodny świat pod stopami. Dalszą obserwację umożliwiają przezroczyste pomosty, łączące akwarium z najwyższym piętrem hotelu. Należy też dodać, że przezroczysty dach nad atrium zapewnia dostęp naturalnego światła do akwarium.

Do wykonania akwarium użyto 150 ton żywicy akrylowej, z której wykonano 39 paneli - 24 panele tworzyło pierścień zewnętrzny, a 15 pierścień wewnętrzny, w którym porusza się winda. Panele sklejono ze sobą na miejscu budowy tak, aby miejsca łączeń były niewidoczne. Uzyskano w ten sposób efekt jednorodnego, idealnie przejrzystego cylindra. Panele wykonała firma Reynolds Polymer Technology (RPT) wykorzystując żywice dostarczone przez Lucite International. Użycie tych materiałów zapewniło najwyższe własności optyczne, a przede wszystkim doskonałą przejrzystość - co może docenić każdy, kto będzie oglądał pływające w AquaDom ryby. Goście bez przeszkód mogą podziwiać wielobarwny świat organizmów zaludniających akwarium, „zanurzyć się" w głąb oceanicznego świata oraz oglądać popisy prawdziwych nurków karmiących ryby.

Duża wysokość i ogromne ciśnienie wody sprawiło, że zarówno projekt, jak i wykonanie stanowiło wyzwanie inżynierskie. Innym problemem było utrzymanie wody wypełniającej akwarium w takim stanie, aby mogły w niej żyć różnorodne zwierzęta i rośliny morskie. W ciągu godziny cała zawartość akwarium - prawie 1 milion litrów - jest prze-filtrowana i zwrócona do obiegu. Dzięki temu utrzymywane jest środowisko odpowiednie dla życia umieszczonych

w nim mieszkańców, a jego przezroczystość umożliwia obserwowanie zwierząt i zapewnia niezapomniane wrażenia oglądającym gościom. Za projekt konstrukcji i montaż akwarium oraz projekt i wykonanie systemu filtracji wody, a także za cały skomputeryzowany system utrzymywania życia w akwarium - odpowiedzialna była firma ICM.

Ten ambitny projekt rozpoczęto w maju 2002 r., a już na początku grudnia 2003 r. mogli je podziwiać pierwsi zwiedzający. Ogólne koncepcje projektowe były opracowane w pracowni architektonicznej NPS Tchoban Voss, natomiast organizacją i finansowaniem budowy zajmowała się firma DIFA Deutsche Immobilien Fonds

Tadeusz Michałowski

na podstawie materiałów LUCITE INTERNATIONAL


AquaDom w skrócie

. największe i najgłębsze na świecie akwarium znajdujące się wewnątrz budynku,

. wysokość 16 m, średnica 11 m, grubość ścianek z syntetycznego szkła 16-22 cm,

. zawieszone na poziomie 8 m nad podłogą,

. złożone z 39 paneli akrylowych - łącznie 150 ton akrylu,

. 2500 ryb pływających w wodzie morskiej o objętości prawie 1 miliona litrów,

. 30-osobowa, dwupiętrowa, szklana winda poruszająca się przez środek akwarium.


więcej informacji: Świat Szkla 5/2005

LUCITE INTERNATIONAL jest producentem metakrylanów (MMA) czyli surowców do produkcji tworzyw akrylowych. Firma oferuje zarówno same metakrylany, jak również przetwarza je do postaci materiałów akrylowych (polimetakrylan metylu PMMA) i sprzedaje w postaci trzech grup produktowych: polimery i żywice specjalne, płyty akrylowe i granulat.

Są one wykorzystywane następnie przez klientów do produkcji szerokiej gamy wyrobów znajdujących zastosowanie w przemyśle, architekturze, reklamie, zastosowaniach high-tech i medycznych.

 

 

 

01 chik
01 chik