FF18 750x150px PL NEUGIERIG

 

 budma750x200

  swiat szkla 750x100 2

 

lisec SS FastLAne

  

ERD480x100-en 

Ankieta

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
 
Fasady to złożone, inteligentne organizmy
Data dodania: 26.09.17

– Jeśli mamy rozwijać zrównoważoną przyszłość, budynki muszą stać się bardziej kreatywnymi organizmami niż reaktywnymi maszynami – wyjaśnia Omar Renteria z firmy EYP Architecture&Engineering z Nowego Jorku.

 

Omar Renteria jest jednym z ponad 220 uczestników na konferencji Advanced Building Skins (Nowoczesne fasady budynków), która odbędzie się w dniach 02-03 października 2017 r. w Centrum Kongresowym Kursaa w Bernie w Szwajcarii. 

 

Na konferencji w Bernie, Omar Renteria zwróci uwagę na wyzwania przyszłości i wyjaśni, jak inteligentne fasady dostosowują się do zmieniających się warunków zewnętrznego środowiska. Firma EYP jest biurem projektowym architektoniczno-inżynierskim, zatrudniającym ponad 700 pracowników w Ameryce Północnej i Europie.

 

Zgodnie z wizją EYP, fasada budynku powinna przekształcić się w spójny swoisty „układ nerwowy”. Centralny "mózg" analizuje wszystkie dane dotyczące wymagań użytkownika oraz kontroluje i uruchamia odpowiednie moduły elewacyjne.

 

– Nadążanie za tymi pojawiającymi się i zmieniającymi wyzwaniami wymagają konieczności zaprojektowania fasady nie tylko jako bariery ochronnej przed zewnętrznym środowiskiem, ale jako skomplikowanego, kreatywnego organizmu, zdolnego do skutecznego i efektywnego dostosowywania się do zmiennych warunków we wnętrzach i na zewnątrz – wyjaśnia Omar Renteria.

 

– Aby to zrobić, wszystkie składniki fasady – „skóry budynku” – muszą być ściśle połączone i powinny być zdolne do wzajemnej komunikacji, a każdy składnik z osobna zdolny do pochłaniania i analizowania, w czasie rzeczywistym, danych środowiskowych, społecznych i wytycznych programowych.

 

To nie tylko dynamicznie działająca fasada, ale powłoka dosłownie zdolna do uczenia się i samodzielnego dostosowywania się w czasie bieżącym do aktualnych warunków, poprzez analizę napływających danych ilościowych i jakościowych – przewiduje Omar Renteria.

 

W tegorocznej Konferencji Advanced Building Skins, uczestniczą przedstawiciele dwunastu najbardziej innowacyjnych amerykańskich firm architektoniczno-inżynierskich.

 

Uczestnicy pochodzą z firm architektonicznych i inżynierskich takich, jak np.: EYP Architecture & Engineering, Skidmore, Owings & Merrill, Chicago; HKS Architects, Houston; Walter P Moore, Los Angeles; Belzberg Architects, Santa Monica; Gehry Technologies, Los Angeles; Gensler, Chicago; Integral Group, Oakland; Amtech Solutions, Dallas; Roesling Nakamura Terada Architects, San Diego.

 

 

2017 9 4 1

Fondation Louis Vuitton

 

 

2017 9 4 2

Apple Store – West Lake

 

 

Wzrastające znaczenie szkła w architekturze

 

Podczas berneńskiej konferencji Europa będzie również reprezentowana przez wybitnych architektów i inżynierów. 

 

  • Matt King, dyrektor firmy inżynierskiej T/E/S/S z Paryża, który wraz z Frankiem Gehrym, projektował fasadę Fondation Louis Vuitton; nadzorował wykonanie konstrukcji olbrzymich szklanych żagli (patrz zdjęcie). Otrzymał za to uznaną nagrodę "Grand Prix National de L'Ingenierie".
  • James O'Callaghan, z londyńskiej firmy Eckersley O'Callaghan, przedstawi inspirującą architekturę z użyciem szklanej konstrukcji. O'Callaghan zastosował szkło jako element konstrukcyjny. Jest znany z opracowania konstrukcji sklepów firmowych firmy Apple w Tokio, Sydney, Szanghaju, Hong Kongu, Nowym Jorku i Londynie. Wprowadził innowacyjne rozwiązania szklanych elewacji i szklanych (patrz zdjęcie). W swoim wykładzie będzie omawiać innowacyjne rozwiązania zastosowane w Apple Stores i przedstawi swoją wizję szklanej architektury w przyszłości.
  • Z Niemiec przykładowo przyjedzie Thomas Winterstetter, dyrektor firmy Werner Sobek ze Stuttgartu. Zaprezentuje projekt nowoczesnej fasady wykonany za pomocą programów BIM i CAD. Jego wykład będzie się koncentrował przedstawieniu projektów dużych obiektów realizowanych na Bliskim Wschodzie, takich jak Narodowe Muzeum w Katarze i Muzeum Etihad w Dubaju.

 

 

Międzynarodowa platforma dla architektów, inżynierów, naukowców i specjalistów z branży budowlanej

 

Kilka instytutów badawczych, uniwersytetów i firm jest wspólnym gospodarzem konferencji i każda z nich będzie organizowała własną sesję na temat najnowszych osiągnięć w projektowaniu i technologii fasad. Należą do nich: 

 

  • University of Newcastle (Wielka Brytania) z sesją na temat inteligentnych materiałów do aktywnych fasad; 
  • Uniwersytet w Leuven (Belgia) z tematyką optymalizacji wykorzystania światła dziennego; 
  • Instytut Badawczy Tecnalia (Hiszpania) z tematyką realizowania budynków ze zintegrowanymi elementami fotowoltaicznymi; 
  • firma Smart Architecture (USA) z tematyką projektowania skomplikowanych fasad; 
  • Instytut Badawczy INES (Francja) z tematyką nowych fasad betonowych; 
  • Instytut Badawczy EMPA (Szwajcaria) z tematyką nowego wykorzystania aerożeli w elementach fasadowych; 
  • firma Vector Foiltec (Niemcy) z tematyką membran architektonicznych.

 

– Udostępniając różne sesje organizowane przez instytuty badawcze, uniwersytety, firmy architektoniczne i firmy z branży budowlanej, mamy nadzieje, na zintensyfikowanie wymiana wiedzy i doświadczeń między tymi grupami, aby pomóc przekształcić wiedzę naukową w praktykę – wyjaśnia Andreas Karweger.

 

W trakcie 38 sesji weźmie udział ponad 220 uczestników z 40 krajów. Wykłady będą głównie w języku angielskim, ale dwie sesje będą prowadzone w języku niemieckim.

 

Program konferencji i informacje dotyczące programu towarzyszącego, jak również formularz rejestracyjny zamieszczono na stronie: https://abs.green.

 

 

 

Andreas Karweger
Advanced Building Skins GmbH
www.abs.green

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 09/2017 
 

 

 

 

 

 

 

01 chik
01 chik