Stół do rozkroju szkła nabrał zupełnie nowego wymiaru i funkcjonalności dzięki Genius 37LM. To kolejny model sterowanej numerycznie obrabiarki z oferty włoskiej firmy INTERMAC do cięcia szyb laminowanych i monolitycznych. Podczas minionej edycji poznańskich targów GLASS&STONE można było go na żywo przetestować na stoisku firmy MEKANIKA, która jest generalnym przedstawicielem włoskiego lidera technologii obróbki szkła. 

 

 

2017 12 47 1

 

 

Kontrola numeryczna stołów do rozkroju szkła, oparta na konsoli numerycznej INWC to rozwiązanie które już sprawdziło się w modelu Genius CT-A do cięcia prostoliniowego i profilowego monolitycznych arkuszy szkła. CT-A to najbardziej zaawansowany model stołów do rozkroju oferowanych przez firmę INTERMAC. Jego zaletą jest nie tylko wysoka wydajność i precyzja, ale także technologia nestingu, która optymalizuje zużycie materiału poprzez odpowiednie rozmieszczenie wycinanych formatek na arkuszu szkła tak, aby zminimalizować straty materiałowe. Zalety tego modelu docenia Tomasz Kocoń z firmy DIAMENT, która zakupiła Genius CT-A w 2016 roku:

 

– Precyzja, jaką zapewnia sterowane numerycznie urządzenie odczytujące dane z wprowadzonych z komputera plików typu CAD/CAM, tworzy niezwykłe możliwości obróbcze. Przykładem niech będzie możliwości wycinania skomplikowanych kształtów mozaikowych ze szkła lakierowanego, czy też elementów witrażowych do okien kościołów.

 

Technologia rozkroju w Genius 37LM, stołu prezentowanego na targach GLASS&STONE w Poznaniu, również oparta jest na pracy trzech osi kontrolowanych numerycznie, sterowanych przy pomocy komputera PC z systemem Windows. Zainstalowane w nim oprogramowanie zawiera graficzny edytor tabel rozkroju, oprogramowanie optymalizujące OTD czy wyświetlanie diagramu postępu cięcia.

 

 

Budowa maszyny

 

Tak jak w wielu sprawdzonych konstrukcjach marki INTERMAC, tak i w modelu Genius LM7 możemy oczekiwać wytrzymałego, spawanego elektrycznie stalowego korpusu maszyny. Stół maszyny pokryty jest filcem o wysokiej odporności mechanicznej. Maszyna wyposażona jest w urządzenia załadunkowe i wyładunkowe, a cztery ramiona aktywowane są pneumatycznie.

 

 

Ergonomiczna konstrukcja

 

Niewątpliwą zaletą maszyny jest jej ergonomia. Producent – opierając się na sprawdzonych rozwiązaniach zapewniających wydajność i wysoką jakość cięcia – w modelu LM37 zdecydowanie dopracował kwestię łatwości obsługi i sterowania maszyny, co przejawia się m.in. w jej nowatorskiej konstrukcji.

 

– Stół od frontu jest całkowicie odkryty, dzięki czemu operator może zobaczyć wszystkie fazy cyklu roboczego w czasie rzeczywistym – mówi Paweł Szczepanik z firmy MEKANIKA. – Wszystkie funkcje, takie jak cięcie, łamanie, oddzielanie i pozycjonowanie diagonalne są dla operatora widoczne.

 

 

Automatyzacja

 

Oczywiście chodzi tylko o „podgląd na żywo”, bo sam operator nie musi wykonywać tu żadnej czynności. Wszystko odbywa się automatycznie: pozycjonowanie belki w celu wykonania pomiaru, cięcie, przełamania i wspomniane oddzielenia.

 

Jedynie ustawianie arkuszy na punktach odbywa się ręcznie, ale już same punkty są pozycjonowane automatycznie. Automatyczne punkty bazujące zamontowane są na belce, która przemieszcza się poniżej stołu tak, aby nie ingerować w przestrzeń na stole roboczym. Belka napędzana jest przez silnik bezszczotkowy (brushless), za pośrednictwem mechanizmu zębatego.

 

 

Belka robocza

 

Belce roboczej warto poświęcić więcej miejsca, ponieważ już sama jej konstrukcja, wykonana ze stali i spawana elektrycznie, gwarantuje długą żywotność i sztywność, która przekłada się na precyzję cięcia. Wózek zespołu tnącego przemieszcza się po po precyzyjnych prowadnicach i łożyskach kulkowych. Na górnym wózku zespołu tnącego zamontowana jest bakelitowa, jałowa rolka do przełamywania dolnego arkusza. Natomiast do przełamywania górnego arkusza służy belka przełamująca aktywowana elektropneumatycznie. Jej precyzyjny ruch zapewniają prowadnice i łożyska kulkowe. Belka wykonuje prostopadły ruch i w pionie, poniżej linii cięcia. W zależności od grubości szyby, mogą być programowane dwie wysokości wysunięcia. Belka przełamująca dostępna jest w standardzie z wkładką do wyrównania arkusza w trakcie cięć z nachyleniem.

 

 

2017 12 48 1

 

2017 12 48 2

 

 

Górna belka zespołu tnącego przemieszcza się w pionie, co ma zastosowanie przy przełamywaniu górnym i blokowaniu arkusza szkła na jednej stronie w trakcie cięcia i odrywania folii PVB. Naciąg jest realizowany w dolnej części arkusza szkła. Dzięki temu siła oddzielająca nie jest wywierana tylko na jedną część, a maszyna po stronie operatora może być całkowicie odkryta, o czym wspomniano na początku artykułu.

 

 

2017 12 48 3

 

 

Testy na szkle

 

44,1 mm Na stole roboczym Genius LM37 przetestowano rozkrój arkusza szkła o grubości 44,1 mm. Maszyna pracowała z maksymalną prędkością 100 m/min. Czas cyklu na arkuszu 44.2x3210 mm wyniósł 42 sekundy, przy temperaturze otoczenia 18°C. Zasadniczo stół jest w stanie obrabiać arkusze szkła o grubości od 33,1 do 88,12 mm, ale opcjonalnie można ten parametr zwiększyć do 1010, 4 mm. Dokładność cięcia szacowana jest tu na +/- 0,5 mm.

 

 

2017 12 48 4 

 

 

 

Masz pytanie dotyczące artykułu, napisz:


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 12/2017

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.