heroal 2018 Banner C50VSZ 750x150 PL mit-Rahmen1

 

swiatszkla 750x240 1  

  

 LiSEC SS Konfig 480x120 

 

 gpd2019 480x100

 

 

Dotyk nieba w „Stolicy mody”
Data dodania: 26.02.18

Międzynarodowe Biuro Architektoniczne CallisonRTKL UK-Ltd z siedzibą w Londynie we współpracy z Biurem Architektonicznym z Melbourne: Buchan Group oraz z biurem inżynierskim Atelier One i oraz specjalistami w zakresie fasad z firmy SEELE wykonali zapierającą dech w piersiach kopułę o niezwykłym kształcie, o podwójnej krzywiźnie, skonstruowaną ze stali i szkła w budynku „The Fashion Capital” („Stolica mody”) Chadstone’a w australijskim Melbourne. 

 

 

2018 02 18 1

Ekspresyjny, wyróżniający się szklaną konstrukcją dach jest główną atrakcją centrum handlowego Chadstone Shopping Center

 

 

Każdy element jest unikalny Lekko wygięty dach wydaje się spoczywać na budynku niczym delikatny szal. W rzeczywistości stalowa konstrukcja kopuły i sklepienia, które łukowato rozpościera się nad dwukondygnacyjnymi korytarzami tego, co operatorzy nazywają „wyjątkowym miejscem zakupów w Australii i najważniejszym miejscem zakupów w kraju”, waży 500 ton.

 

Firma SCHOLLGLAS dostarczyła około 2670 szyb zespolonych GEWE-therm 4SG, wyposażonych w zewnętrzną powłokę przeciwsłoneczną, która reguluje ilość naturalnego światła wpadającego do budynku oraz zapewnia izolację termiczną i ochronę przed słońcem. Każda szyba ma inny kształt i wymiary – żadne dwie szyby trapezowe lub trójkątne nie są takie same, nawet pod względem kształtu. Szyby o rozmiarach od 1,2 do prawie 8 m2 zostały wygięte tak, aby pasowały do krzywizny konstrukcji.

 

Aby dach powstał, doświadczony zespół montujący fasady wykonywał proces gięcia na miejscu. Elementy szklane, początkowo były wykonane jako płaskie elementy. Następnie wyginano ja na zakrzywionych profilach, zapewniając w ten sposób giętemu „na zimno” szkłu dokładnie sferyczną geometrię, dopasowaną do każdej ramy.

 

Było to możliwe, ponieważ pomimo ogólnego kształtu konstrukcji dachu naśladującego falę, każda pojedyncza szyba ma tylko minimalną krzywiznę. Taka metoda budowy jest już wyzwaniem przy stosowaniu monolitycznych elementów szklanych, a w tym przypadku montowane były jednokomorowe szyby zespolone, składające się z jednej szyby ze szkła hartowanego i z drugiej ze szkła laminowanego wykonanego z dwóch tafli szkła float. I taki pakiet musiał być gięty. Wraz z komorą wypełnioną argonem szyby zespolone miały grubość około 39 mm.

 

 

2018 02 18 2

Każda szyba ma inny kształt i wymiary. Nie ma dwóch takich samych szyb trapezowych lub trójkątnych, nawet pod względem kształtu powierzchni (©seele)

 

 

Centrum Handlowe Chadstona, Melbourne, Australia

 

Architekt: CallisonRTKL UK Ltd. i The Buchan Group

Klient: Gandel Group i Viciness Centers, AUS

Generalny wykonawca: Probuild

Montaż fasady: se-austria GmbH & Co. KG, grupa seele, Schörfling, Austria

Dostawca szkła: Schollglas Sachsen GmbH, Nossen, Heynitz district, Niemcy

Rodzaj szkła: GEWE-therm® sun z ramką dystansową 4SG

 

 

4SG optymalizuje funkcjonalność i design

 

Firma SCHOLLGLAS, aby zapewnić zarówno ochronę przeciwsłoneczną, jak i ochronę termoizolacyjną, zastosowała szyby GEWE-therm z termoplastyczną ramką dystansową 4SG, specjalnie zaprojektowaną do szklenia strukturalnego fasad. Giętka i prawie bez naprężeń, formowana przekładka zapewnia paroszczelnie i gazoszczelne uszczelnienie krawędzi szyby, które zapewnia zarówno fizyczne, jak i chemiczne przyleganie, a tym samym optymalne połączenie między szkłem a silikonowym uszczelnieniem wtórnym. Połączenie za pomocą ramki dystansowej 4SG zapewnia, że krawędzie są trwale uszczelnione i „ciepłe” pod względem energetycznym, a jej elastyczność jest szczególnie ważna w przypadku zastosowań bardziej wymagających, ze skomplikowaną geometrią szyby, lub gdy szyba ma ulec odkształceniu.

 

 

(...)

 

2018 02 19 1

 Centrum Handlowe Chadstona, „The Fashion Capital” w Melbourne: delikatnie zakrzywiony dach wydaje się spoczywać na budynku niczym delikatny szal (©seele)

 

 

Precyzyjnie zaplanowana dostawa i montaż

 

Skomplikowana logistyka projektu stawiała zaangażowane firmy przed dużym wyzwaniem. Po skompletowaniu elementów, każda faza budowy wymagała przeszkleń. Praca postępowała etapami, w oparciu o precyzyjnie zaplanowany łańcuch produkcji i dostaw. Szyby okienne, wyprodukowane w Niemczech w specjalnych kształtach i wymiarach, zostały wysłane w kontenerach do Australii. W tym celu zostały one bardzo starannie zapakowane w wykonane z litego drewna, zdatne do żeglugi pojemniki, z indywidualnym zabezpieczeniem szyb i urządzeniami zabezpieczającymi przed wstrząsami.

 

Ekspresyjna, wyróżniająca się szklana konstrukcja jest główną atrakcją budynku „The Fashion Capital”, nie tylko pod względem urbanistyki i architektury. Izolacja cieplna dachu, w połączeniu z dużą ilością naturalnego światła docierającą do wnętrza budynku, a także z ochroną przed przegrzaniem, zapewnia również imponującą ekologiczną wartość dodaną.

 

Emisja gazów cieplarnianych jest zmniejszona o 61% w stosunku do innych centrów handlowych. Zostało to nagrodzone, między innymi, pięciogwiazdkowym rankingiem zrównoważonego rozwoju przyznawanym przez australijską Radę ds. Zielonych Budynków (Green Building Council).

 

 

 

 Schollglas Sachsen GmbH

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 02/2018

 

 

 

 

 

01 chik
01 chik