lisec SS FastLAne

 

 windoor tech550x120

 

Mir stekla 2019 480x105 stat eng 

 

baner euroasia pancere550x120

 

 

Laminat o grubości 50 cm by Finnglass otwiera nowe możliwości architektury i wzornictwa w targowej prezentacji
Data dodania: 18.11.18

2018 11 2 1a— Jest piękniejszy, niż się spodziewałem! — powiedział profesor Matti Rautiola z fińskiego stowarzyszenia architektów, gdy po raz pierwszy zobaczył egzemplarz grubego laminatu.

 


Ta nowość w branży szklarskiej powstała m.in. dla zaspokojenia oczekiwań profesora Matti Rautiola, aby umożliwić bardziej ambitne wykorzystanie szkła w architekturze. Końcowym rezultatem jest wielowarstwowy laminat, który pozwala na przenikanie światła, przez który widoczne są cienie i ruchome kształty, a jednocześnie może być stosowany jako struktura nośna.

 

To, co zaczęło się od architektów i projektantów, zaowocowało opracowaniem laminatu o grubości 50 cm, składającego się z 31 warstw hartowanego, bardzo przejrzystego szkła Pilkington Optiwhite. Każda z tafli zastosowanego szkła ma grubość 15 mm.

 

2018 11 6 6


Po złożeniu szklanych warstw z przekładkami z polimerowej folii laminującej, wytrzymałość powstałego laminatu może stanowić wyzwanie dla betonu.

 

Gruby laminat daje architektom i projektantom nowe możliwości realizacji swoich artystycznych wizji bez uszczerbku dla piękna i prostoty szkła, a wytrzymałości porównywalnej z konstrukcjami betonowymi lub stalowymi.


— Podjęliśmy się tego zadania, widząc rosnący potencjał zastosowania szkła strukturalnego w branży budowlanej — mówi Timo Saukko, dyrektor generalny Finnglass.


— Wykorzystaliśmy nasze doświadczenie w zakresie obróbki szkła i modeli wymiany ciepła, aby rozwiązać problemy, takie jak nagrzewanie do masywnej struktury laminatu podczas procesu produkcyjnego.


Aby zastosować to rozwiązanie w praktyce, konieczne było połączenie technicznego rozwiązywania problemów i praktycznych doświadczeń. Prezentowany na targach GLASSTEC egzemplarz grubego laminatu jest tylko przykładem tego, co można osiągnąć w tej dziedzinie.


— W przyszłości Finnglass będzie optymalizować procesy produkcyjne i wykorzystywać możliwości wykazania wartości grubego laminatu w budowaniu arcydzieł architektury, wraz z dalszym ich rozwojem.


www.finnglass.com

 

 Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 11/2018
 

 

 

 

01 chik
01 chik