Aktualne wydanie

2019 05 okladka

 5/2019

wydanie dwujezyczne (pol-ang)

20190444Swiat-Szkla-V4B-BANNER-160x600-PLEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

gpd2019 480x100  

 LiSEC SS Konfig 480x120

PlotComplex baner

 

 

Efektywne koncepcje przepływu materiałów zwiększają produktywność
Data dodania: 18.12.18

Nowoczesne systemy do cięcia laserowego są wydajne i niewiarygodnie szybkie.

 

Niestety, mimo to ich największym problemem jest przestój. Brzmi paradoksalnie, a jednak w wielu halach produkcyjnych to bardzo kosztowna rzeczywistość.

 

Ekspert ds. intralogistyki, firma Remmert, zna to z doświadczenia: firmy planujące zakup nowej maszyny do cięcia laserowego traktują tą inwestycje jako rozwiązanie stand-alone.

 

Tym, czego brakuje, jest bez wątpienia zintegrowana koncepcja przepływu materiałów i automatyzacji. Zwrot z tego typu inwestycji następuje tylko wtedy, gdy system cięcia laserowego jest w pełni wykorzystany.

 

W związku z tym firma Remmert zwraca szczególną uwagę na to, aby firmy zajmujące się przetwarzaniem blachy już przed dokonaniem zakupu maszyny przemyślały efektywny i niezawodny przepływ materiałów.

 

Faktem jest, że prędkość cięcia laserowego wzrosła ponad dwukrotnie. To spowodowło, że firmy zajmujące się obróbką blachy zamiast produkować coraz więcej w krótszym czasie, napotykają nieoczekiwany  problem – otóż kosztowne maszyny do cięcia laserowego nie są w pełni eksploatowane.


— Zasadniczym powodem jest to, że pracownicy nie są w stanie wystarczająco szybko załadować i rozładować stół lasera — wyjaśnia Michael Göbel, kierownik działu sprzedaży strategicznej w firmie Remmert.

 

— Jeśli każda paleta jest przesuwana do przodu indywidualnie, a następnie każdy arkusz musi być ułożony ręcznie na wymiennym stole lasera, stopień wykorzystania maszyny wynosi około 25%.


Kosztowna inwestycja w system cięcia laserowego przy takim funkcjonowaniu nigdy się nie zwróci. — Każda sekunda postoju lasera kosztuje — podsumowuje Göbel.

 

— Jeśli jednak systemy cięcia laserowego zostaną zintegrowane w ramach skoordynowanej koncepcji przepływu materiałów, wykorzystanie maszyny można zwiększyć do ponad 80%. Każdy, kto chce zakupić laser powinien zabezpieczyć inwestycję i zasięgnąć porady niezależnego specjalisty w zakresie przepływu materiałów przed dokonaniem zakupu.

 

 2018 12 50 1

Z LaserFLEX laserowe systemy cięcia mogą być wykorzystywane efektywnie

 


Niezależność producenta i modułowość jako kryteria inwestycyjne
Wybór właściwej automatyzacji jest kluczowym elementem dla bezpiecznego i niezawodnego przebiegu procesów produkcyjnych w przyszłości.

 

— Okres użytkowania laserów jest krótki i trwa średnio do 6 lat — wyjaśnia dr Thomas Peitz, kierownik techniczny w firmie Remmert. — Z drugiej strony, przyłączona do nich automatyka ma znacznie dłuższą żywotność.


Dr Peitz zaleca zatem taki system automatyzacji, który jest niezależny i może być elastycznie przyłączony do maszyn, bez względu na rok ich produkcji i producenta: — System załadunku i rozładunku, który jest kompatybilny z każdym laserem, jak LaserFLEX Remmerta, zapewnia maksymalne bezpieczeństwo inwestycji. Dlatego też wybór odpowiedniego rozwiązania automatyzacji powinien być zawsze priorytetem.


Innym kryterium bezpieczeństwa inwestycji w zautomatyzowane rozwiązania w zakresie przepływu materiałów jest ich modułowość.

 

— Nasze portfolio składa się z elastycznie rozszerzalnego systemu modułowego. Oznacza to, że klient otrzymuje system dostosowany do jego wymagań, który w każdej chwili można szybko rozbudować o nowe komponenty — mówi kierownik sprzedaży Michael Göbel, podkreślając zalety rozwiązań modułowych.

 

— Jeśli klient zwiększył swoją produktywność i konkurencyjność dzięki początkowym procesom automatyzacji, może elastycznie zwiększyć stopień automatyzacji i rozszerzyć swoją produkcję przykładowo o moduły takie jak system magazynowania BASIC Tower.

 

 2018 12 51 1

Ekspert intralogistyki Remmert analizuje cały przepływ materiału przed integracją systemu.

 


Kluczowe znaczenie ma cały proces – „we make material flow“
Remmert od lat wdraża indywidualne rozwiązania w zakresie przepływu materiałów u międzynarodowych klientów. — Zawsze bierzemy pod uwagę cały proces, a nie tylko wykorzystanie systemu cięcia laserowego — mówi Michael Göbel przedstawiając teorię Remmerta.

 

— Eksperci ds. intralogistyki najpierw analizują dotychczasowy plan zagospodarowania przestrzeni oraz wymagania produkcyjne klienta. Pewną rolę odgrywają tu również inne czynniki. Jaki poziom wydajności chce osiągnąć klient? Jaki materiał ma on do obróbki i w jakiej ilości?


Ile osób pracuje na produkcji? Jak można zorganizować maszyny z najwyższą możliwą wydajnością? Na tej podstawie powstaje koncepcja efektywnego przepływu materiałów, w której Remmert efektywnie planuje integrację swoich modułowych systemów automatyzacji, niezależnych od producenta maszyn.

 

Naszym celem jest zapewnienie nieprzerwanego procesu przepływu arkuszy blach – od towarów przychodzących przez wszystkie stacje przetwarzania do towarów wychodzących. Wszystko zgodnie z naszym mottem „we make material flow“. Rezultatem jest wysoce wydajna Smart Factory.

 


Jeśli chcesz dojść daleko, idź z kimś – większa produktywność z automatyzacją
Ekspert intralogistyki wdraża koncepcje automatyzacji dla efektywnego przepływu materiałów. Zakres rozwiązań sięga od prostej do w pełni zautomatyzowanej obsługi.


Głównym elementem jest system załadunku i rozładunku blach LaserFLEX, który może obsługiwać nawet do czterech laserów różnych producentów jednocześnie i w pełni automatycznie.

 

LaserFLEX potrzebuje zaledwie 60 s na dostarczenie arkusza blachy na stół lasera, co czyni go najszybszym rozwiązaniem na rynku.


— W ten sposób lasery tnące z dużą prędkością maksymalnie wydłużają swój rzeczywisty czas pracy — mówi kierownik techniczny dr Thomas Peitz, opisując zalety automatyzacji.


W połączeniu z systemem magazynowym BASIC Tower na blachy można zrealizować w pełni zautomatyzowaną produkcję. Rozwiązanie tego typu nadaje się zarówno do przechowywania arkuszy blach do wycięcia, jak również dla już gotowych, wyciętych elementów.

 

W każdej chwili LaserFLEX ma dostęp do arkuszy blach w magazynie BASIC Tower, a w razie potrzeby oddaje do systemu wycięte elementy.

 

— Jeśli gotowe części zostają w nocy zmagazynowane, a następnego ranka sortowane przez pracowników, maszyny laserowe mogą produkować przez całą dobę.


Zwrot z inwestycji rośnie — mówi dr Peitz. Jeśli przenośnik taśmowy BeltFlex jest podłączony do LaserFLEX, wówczas gotowe elementy można łatwo, szybko i ergonomicznie sortować ręcznie po procesie cięcia lub po wyjęciu z wieży BASIC Tower.

 

Ten kolejny moduł z rodziny Remmert-FLEX umożliwia pracownikowi utrzymanie ergonomicznej postawy i sortowanie materiału w sposób, który jest wygodny dla postawy ciała. Regularny czas pracy taśmy w systemie zapewnia operatorowi łatwą i wydajną obsługę. Przepływ materiału przyspiesza.

 


Wszystko na pierwszy rzut oka – intuicyjna kontrola przepływu materiałów
Funkcjonujący proces przepływu materiałów charakteryzuje się tym, że wszystkie procesy są kontrolowane i obsługiwane centralnie, w sposób prosty i przejrzysty, tzn. intuicyjny.


— Najlepsza automatyzacja jest mało przydatna, jeśli informacje niezbędne do sprawnego i efektywnego przepływu materiałów nie są dostępne lub nie są wykorzystywane prawidłowo — wyjaśnia Michael Göbel.


Remmert oferuje tutaj prawdziwy atut dla pracy z terminalem obsługowym. SMART Control jest prostym i intuicyjnym oprogramowaniem i systemem sterowania dla całego procesu produkcji i może być łatwo zintegrowany z istniejącymi systemami.

 

Dzięki przejrzystym, zrozumiałym na całym świecie piktogramom i krótkiemu tekstowi, podłączone komponenty Remmert, takie jak LaserFLEX i BASIC Tower, mogą być obsługiwane szybko i łatwo.


Dodatkowo pojawiające się sytuacje niebezpieczne są wizualizowane bezpośrednio przez oprogramowanie. Ponadto, oprogramowanie oferuje administrację użytkownikami, a tym samym zapewnia bezpieczne zarządzanie uprawnieniami.

 

Jako system zarządzania towarami, rejestruje on główne dane dotyczące zarządzania materiałami oraz umożliwia użytkownikowi przejrzyste zarządzanie stanami magazynowymi.

 

 2018 12 50 2

Michael Göbel zaleca, aby firmy zajmujące się obróbką blach planowały cały przepływ materiałów przed zakupem nowego laserowego systemu cięcia

 

Wnioski
Automatyzacja obróbki blach posiada ogromny potencjał. Warunkiem tego jest przepływ materiałów dostosowany do indywidualnych procesów produkcyjnych. Umożliwia to efektywne funkcjonowanie produkcji.


— Użytkownicy powinni polegać na systemach, które są niezależne od producenta maszyn, mogą być modułowo rozbudowywane, a tym samym zapewniają bezpieczeństwo inwestycji w przyszłości.

 

W przypadku wymiany systemu cięcia laserowego w ciągu kilku lat, nasze rozwiązania automatyzacji mogą być szybko i łatwo zintegrowane.

 

Klient pozostaje zatem elastyczny, nawet jeśli wybierze innego producenta systemów do cięcia laserowego — podsumowuje Michael Göbel. 


Ekspert intralogistyki Remmert analizuje cały przepływ materiału przed integracją systemu.Catja Haverkamp
Remmert GmbH

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 12/2018

 

 

 

01 chik
01 chik