Prawidłowy montaż stolarki okiennej zapewnia utrzymanie jej parametrów przez cały okres użytkowania. We współczesnym budownictwie można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje instalacji okien: montaż bezpośrednio w otworze oraz montaż z wysunięciem wyrobu poza otwór, w warstwę ocieplenia. Jakie rozwiązania stosowane są w przypadku tej drugiej metody?

 

2019 06 21 1

 

Okna dostępne na rynku kilkadziesiąt lat temu, w porównaniu ze współczesnymi wyrobami to zupełnie inne produkty. Wraz ze zmianami, jakie zachodziły w zakresie konstrukcji i parametrów stolarki okiennej, zmieniały się także techniki jej montażu.

 

Dawniej okna były niemal pozbawione izolacji cieplnej, a ich instalacja sprowadzała się praktycznie tylko do osadzenia stolarki w murze.

 

Dziś, nowoczesne rozwiązania montażowe zapewniają skuteczne ograniczenie mostków termicznych, a jednocześnie łatwe wykonanie pracy. Najnowocześniejszą metodą instalacji okien jest montaż z wysunięciem w warstwę izolacji, który pierwotnie wykorzystywany był w budynkach pasywnych, a następnie, jako dobra praktyka „przeniknął” również do budownictwa standardowego. Czym się charakteryzuje?

 

2019 06 21 2

 


Straty ciepła ograniczone do minimum
Przy montażu w warstwie izolacji stolarka okienna wysunięta jest poza lico muru i osadzona w warstwie ocieplenia budynku. Dzięki temu, następuje przesunięcie izoterm niskich temperatur poza obrys muru.

 

Efekt dobrze przeprowadzonej instalacji to ograniczenie niekontrolowanej infiltracji powietrza, zabezpieczenie przed zawilgoceniem i izolacja akustyczna.

 

Okno obudowane jest ramą z „ciepłych” materiałów, co tworzy szczelne połączenie, do minimum neutralizujące występowanie mostków termicznych, zapobiegające przemarzaniu ściany w okolicy stolarki, a także dające możliwość jej późniejszej wymiany bez naruszania elewacji. Jednocześnie inwestor uzyskuje dużą przestrzeń użytkową na parapecie wewnętrznym.

 

Dla stabilnego i wytrzymałego zamocowania okna przy montażu w warstwie izolacji, niezbędne jest wykorzystanie elementów dobrze przenoszących duże obciążenia, wywołane m.in. parciem wiatru, a także ciężarem samego wyrobu.

 

Powinny być one zarazem wykonane z materiałów nieprzewodzących ciepła. Pierwotnie stosowane w tej metodzie instalacji metalowe konsole, które mogą generować straty energii termicznej, zastępowane są więc przez systemy zaprojektowane tak, by ilość zastosowanej stali lub aluminium była możliwie najmniejsza.

 

Podobnie, jak i w przypadku montażu warstwowego, tak i przy instalacji z wysunięciem w warstwę ocieplenia, używa się taśm: paroszczelnej i paroprzepuszczalnej, których zadaniem jest ochrona izolacji termicznej przed degradacją oraz zapewnienie, by wypełnienie szczeliny dylatacyjnej pozostało suche.

 

Zamiast tych dwóch taśm i piany montażowej można również zastosować wielofunkcyjną taśmę rozprężną, która spełnia wymagania stawianie dla prawidłowego i szczelnego montażu okien.

 

2019 06 21 3

 


Bezproblemowy montaż
Zarówno dla montera, jak i inwestora ważne jest to, aby montaż okna przebiegł sprawnie i bez problemów. Ryzyko popełnienia przez wykonawcę ewentualnych błędów skutecznie ogranicza jak najmniejsza ilość elementów, które trzeba wykorzystać przy instalacji stolarki okiennej w warstwie izolacji.

 

Na te oczekiwania odpowiadają producenci systemów montażowych, oferując wyroby łatwe w zastosowaniu, a jednocześnie zapewniające uzyskanie wymaganych parametrów w zakresie energooszczędności.

 

W porównaniu z technikami opartymi na konsolach, których odpowiednie rozmieszczenie i przykręcenie zajmuje sporo czasu, rozwiązania oparte na profilach do minimum ograniczają niezbędne czynności montera.

 

W przypadku kompletnego systemu SIMPLEX BASIC AIB, stabilne i ciepłe poszerzenie ościeża umożliwiającego wysunięcie okna poza lico muru zapewniają systemowe profile, które szybko przytwierdza się do ściany za pomocą kleju montażowego oraz wkrętów.

 

— Przy użyciu SIMPLEX BASIC nie ma konieczności tynkowania ościeża, co zdecydowanie upraszcza montaż i pozwala na szczelne zamknięcie otworu okiennego w krótkim czasie. System daje możliwość łatwego zamocowania okna w warstwie izolacji z wysunięciem 90 mm poza lico muru — mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, producenta wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych.

 

Zastosowanie montażu stolarki okiennej w warstwie ocieplenia daje realne oszczędności energii cieplnej i bardzo dobrze wpisuje się w najnowsze wytyczne w zakresie poprawy efektywności energetycznej budownictwa.

 

Dla sprawnego przeprowadzenia prac i uzyskania pożądanego efektu w postaci „ciepłego” okna, kluczowy jest wybór rozwiązań montażowych dopasowanych do specyfiki inwestycji, wygodnych w użyciu i do minimum ograniczających ryzyko wystąpienia mostków termicznych. 

 

Izabela Oko
Paweł Zdybał

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 6/2019
 

 

 

wytyczne montazu

    Informacje na temat Wytycznych montażu mozna uzyskać bezpośrednio w redakcji miesięcznika Świat Szkła:

   - Agata Kostrzewa   aTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

   - Agnieszka  Roguska    aTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 


   oraz dziale dystrybucji

   - Iwona Markowska   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 więcej informacji też na stronie o Wytycznych do montaż okien i drzwi zewnętrznych tzw Instrukcja RAL

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.