Metody napraw i nakładania produktów proponowane przez firmę Magneco/Metrel pozwalają skrócić okres wyłączenia pieca z eksploatacji i zmniejszyć zużycie materiałów. Dodatkowo, użycie tej technologii zapewnia oszczędności związane z łatwiejszym dostępem, krótszym okresem suszenia materiałów, możliwością szybkiego uruchomienia pieca po naprawie, możliwością dokonywania napraw na gorąco, doskonałymi właściwościami wiążącymi oraz znacznymi oszczędnościami energii (13-18%).

 

Jako alternatywę dla tradycyjnie stosowanych materiałów ogniotrwałych topionych, firma Magneco/ Metrel, Inc. (MMI) ze Stanów Zjednoczonych, oferuje szeroką gamę materiałów z krzemionki koloidalnej niezawierających składników cementowych, które znajdują zastosowanie zarówno w budowie, jak i remontach pieców szklarskich.

 

 

MMI opracowała całą rodzinę tego typu monolitycznych materiałów ogniotrwałych, które noszą zbiorczą nazwę Metpump.

 

Produkty te stanowią alternatywę dla bloków ogniotrwałych z materiałów topionych stosowanych powszechnie do budowy pieców szklarskich.

Materiały Metpump mają wiele różnorodnych zastosowań, w tym między innymi:
- jako podstawowy budulec pieców szklarskich,
- jako materiał dodatkowy do budowy struktur pieców szklarskich,
- jako materiał stosowany w remontach kapitalnych i średnich ścian z bloków ogniotrwałych,
- jako materiał stosowany w remontach małych i gorących bloków ogniotrwałych.

 

 

Ilustracja 1. Budowa pieca z częściowym użyciem materiałów Metpump.

 

 

Ilustracja 2. Zalecana przez MMI kilkuetapowa procedura remontu kapitalnego z użyciem materiałów Metpump.

 

 

  

Ilustracja 3: Naprawa pieca wannowego za pomocą Metpump AZS 20

 

 

  

Ilustracja 4: Strop regeneratora ciepła z monolitycznego materiału Met-Silcast

 

 

  

Ilustracja 5: Naprawa pieca do szkła płaskiego za pomocą Metpump AZS

 

 

Technologia materiałowa
Metpump to całkowicie monolityczne produkty ogniotrwałe, pozwalające na tworzenie wykładzin. Cząstki krzemionki koloidalnej o niewielkich rozmiarach znacznie zwiększają właściwości wiążące materiału, umożliwiając prostą naprawę istniejących bloków, cegieł ogniotrwałych czy wykładzin.

 

Produkty Metpump charakteryzują się wyjątkowo wysoką odpornością, zarówno mechaniczną jak i termiczną. Są one odporne na szok termiczny, pełzanie, erozję, ścieranie i substancje chemiczne.

 

Ogniotrwałe materiały oparte na krzemionce koloidalnej z rodziny Metpump posiadają obniżony do minimum okres suszenia. Okres potrzebny do suszenia i ponownego uruchomienia pieca w przypadku produktów firmy MMI wynosi zaledwie połowę czasu, który byłby potrzebny przy zastosowaniu tradycyjnych technologii, wykorzystujących elementy z materiałów ogniotrwałych topionych lub ogniotrwałych bloków cementowych. Produkty Metpump nie zawierają chemicznie związanej wody, a nawet śladowe ilości wody są odparowywane gdy piec osiąga temperaturę 100°C.

 

Technologia aplikacji
Produkty Metpump są dostarczane w formie dwuskładnikowej: proszku Metpump oraz płynnej krzemionki koloidalnej, pełniącej funkcję spoiwa. Obydwa składniki są mieszane na miejscu aplikacji. Materiały Metpump, poprzez podłączenie sprężonego powietrza oraz dodanie odpowiedniego przyspieszacza, mogą być również nakładane za pomocą shotcretingu.

 

Taki sposób nakładania eliminuje konieczność montażu szalunków. Materiały Metpump doskonale nadają się do przesyłu za pomocą pompy, nie tracąc swychwłaściwości. Prędkość nakładania produktu, które zapewnia zachowanie najwyższej jakości to 5 ton/h w przypadku shotcretingu oraz 10 ton/h w przypadku wylewania za pomocą pompy. Szybsze wysychanie/wygrzewanie pozwala na zaoszczędzenie energii i znaczne skrócenie czasu postoju pieca w porównaniu do innych metod naprawy.

 

Budowa pieca
Budowa pieca od podstaw przy użyciu materiałów z krzemionki koloidalnej stanowi zarówno techniczną, jak i ekonomiczną alternatywę dla materiałów ogniotrwałych topionych. Materiały Metpump są dostarczane w formie monolitycznej, dlatego okres zamówienia i dostawy jest o wiele krótszy niż w przypadku prefabrykowanych bloków ogniotrwałych.

 

Użycie Metpump jako materiału dodatkowego
Produkty firmy MMI mogą być używane jako materiał dodatkowy do budowy pieca oraz regeneratora (ilustracja 1). Ta technika pozwala na zaoszczędzenie czasu i materiałów konstrukcyjnych oraz zmniejszenie kosztu przywrócenia starego pieca do stanu używalności.

 

Naprawy główne
W przypadku remontów kapitalnych i średnich fi rma MMI zaleca stosowanie następujących procedur i metod nakładania materiałów, tak jak pokazano na ilustracji 2:
1) Usunąć z pieca gruz i resztki stopionego szkła.
2) Usunąć górne rzędy bloków ogniotrwałych ze ścian bocznych.
3) Wykonać szalunki pod 100-150-milimetrową warstwę Metpump AZS lub AZS 20 w dolnej części pieca.
4) Wywiercić otwory lub usunąć niektóre cegły z górnej części ścian nadbudowy. Otwory posłużą do zamocowania kotew wzmacniających warstwę nowego materiału.
5) Za pomocą shotcretingu nałożyć 75-100-milimetrową warstwę Metpump C-190 G na powierzchnię wewnętrzną ściany.
6) Za pomocą shotcretingu lub tradycyjnie, za pomocą wylewki pokryć inne części ściany, takie jak porty czy obudowy palników.
7) Wykonać wylewkę podłogową o grubości 100-150 mm z materiału Metpump AZS lub Metpump AZS 20.
8) Po osiągnięciu przez piec temperatury roboczej, zewnętrzną stronę stropu pokryć 100-milimetrową warstwą Met-Silcast.

 

Remonty małe i gorące
Produkty Metpump mogą być wykorzystywane do wykonywania drobnych napraw określonych części pieca i regeneratora, w tym:
1) Stropu pieca
   - Pokrycie zewnętrznej strony stropu 100-milimetrową warstwą Met-Silcast, poprzez wyłożenie ręczne, pompą lub za pomocą shotcretingu.
   - Wykonanie na gorąco lub na zimno łat lub miejscowych napraw stropu poprzez nałożenie 100-milimetrowej warstwy Met-Silcast za pomocą pompy lub shotcretingu.
   - Wykonanie nowej struktury stropu poprzez nałożenie 200-milimetrowej lub grubszej warstwy Met-Silcast za pomocą pompy lub shotcretingu, a następnie usunięcie ceglanego stropu.
2) Wanny pieca i innych jego elementów – naprawy na zimno i na gorąco.

 

Produkty Metpump nadają się do wykonywania napraw na zimno wewnętrznych struktur pieca oraz napraw na gorąco struktur zewnętrznych. W obydwu przypadkach produkt może być nakładany pompą lub za pomocą shotcretingu. Produkty Metpump zostały wykorzystane do remontów kapitalnych i drobnych napraw pieców szklarskich, a także jako podstawowy lub dodatkowy materiał do ich budowy przez 125 firm w 36 krajach  świata.

 

Madjid Soofi – wiceprezes amerykańskiej firmy Magneco/ Metrel, Inc., odpowiedzialny za marketing, inżynierię i technologię. www.magneco-metrel.com

 

Źródło: The Refractories Engineer, september 2010
zdjęcia: Magneco/Metrel
„Piece Przemysłowe & Kotły” 1/2011

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 5/2012

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.