Zwiększenie penetracji światła dziennego do wnętrza budynku oraz związane z nim ograniczenie użycia oświetlenia sztucznego to główne zalety stosowania szklanych przegród wewnętrznych. To nowoczesne rozwiązanie architektoniczne umożliwia dowolne kreowanie stopnia przezierności, prywatności oraz przepuszczalności dla dźwięków. Na rynku dostępne są też szklane przegrody wewnętrzne gwarantujące zwiększony poziom bezpieczeństwa (np. ochronę przed ogniem czy atakiem).

 

2014 7-8 18 1

Biuro firmy TRIANON, Praha BHLIKO

 

 

Zabudowa: pełna, szklana czy łączona?

 

Wyróżniamy zabudowy pełne, szklane oraz wykonane w układzie łączonym. Zabudowa pełna umożliwia wydzielenie pojedynczych, komfortowych stanowisk pracy lub przestrzeni przeznaczonych do indywidualnych spotkań. Rozwiązanie to – w przeciwieństwie do tradycyjnego, jakim są ścianki gipsowo- -kartonowe – gwarantuje dużą mobilność zabudowy. Głównie dlatego, że przegrody pełne można w dowolnym momencie demontować, a następnie ustawiać ponownie, w nowej konfiguracji. Ściany w zabudowie pełnej są zazwyczaj dwustronne, samonośne i wzmocnione, wykonane z aluminiowych profili i paneli PVC. 

 

2014 7-8 18 2

FRANZ NUSING

Dom Seniora, Bochen, Niemcy

 

 

Z kolei zabudowy szklane umożliwiają tworzenie bezpiecznych, doświetlonych, wyizolowanych akustycznie pomieszczeń. Niepodważalnym atutem takiego rozwiązania jest otrzymanie przestronnej, efektownej powierzchni, która wpisuje się w nowoczesny trend tworzenia tzw. „otwartych” przestrzeni.

 

Ostatni typ zabudowy to łączona – składająca się jednocześnie ze ścian szklanych i pełnych. Łączenia są możliwe do wykonania zarówno w pionie, jak i w poziomie. Tego typu zabudowę uzupełnia się o drzwi: pełne, szklane, łączone, ramowe, bez ramowe, otwierane lub przesuwne. Zastosowanie zabudowy łączonej to świetny sposób na urozmaicenie wnętrza oraz nadanie mu indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru. 

 

 

 (...)

Ściana pustakiem (luksferem) malowana 

 

Szklaną przegrodę można zaprojektować również z pustaków szklanych. Jest to bardzo powszechne rozwiązanie. Ich zaletą jest wysoki poziom odporności na uderzenia oraz nadmierne działanie sił mechanicznych. 

 

Na rynku istnieje wiele odmian pustaków. Standardowy rozmiar pojedynczej „kostki” wynosi 19x19x8cm. Może być ona zarówno matowa, jak i transparentna. Wiele firm oferuje pustaki satynowe, bezbarwne czy kolorowe, które różnią się między sobą nie tylko estetyką, ale również poziomem przezierności. Co ciekawe, przegrody wewnętrzne wykonane ze szklanych kształtek mogą równie dobrze przebiegać wzdłuż linii prostej albo po łuku. 

 

2014 7-8 19 1

LINDREN

Pustaki szklane mogą być barwione powierzchniowo

 

lub w masie

Montaż ściany z pustaków szklanych odbywa się współcześnie wg kilku różnych technologii. Najstarszą jest umocowanie kształtek w zbrojonej konstrukcji betonowej, wykańczanej przy użyciu mas do fugowania. Inną jest łączenie bezklejowe, opierające się na wykorzystaniu precyzyjnie dopasowanego do kształtek systemu listew i wzmocnień systemowych wykonanych z tworzywa sztucznego lub drewna. Budując ściankę z pustaków szklanych należy wykorzystywać tylko materiały systemowe lub przeznaczone do łączenia szkła.

 

W podobny sposób, jak pustaki, można wykorzystywać innego typu kształtki szklane, tj. luksfery. Jest to kształtka wykonana z jednego elementu szklanego, nie zawierająca w sobie warstwy izolacyjnej powietrza. Zatem można je zastosować wszędzie tam, gdzie izolacyjność cieplna ścianki z nich zbudowanej nie jest istotna.

 

Ściany do zadań specjalnych

 

Szklana ściana działowa może też zostać przeznaczona do zadań specjalnych. I nie chodzi tu wyłącznie o szyby, dzięki którym można regulować poziom nasłonecznienia, termoizolacji czy dźwiękoszczelności. Niekiedy istnieje konieczność postawienia przegrody, która będzie spełniała wymagania przepisów przeciwpożarowych, a co za tym idzie – w razie wybuchu pożaru – będzie stanowiła bezpieczną barierę przed rozprzestrzeniającym się ogniem oraz umożliwi sprawną ewakuację wszystkich użytkowników budynku.

 

Takie właściwości posiada szkło ognioodporne, które najczęściej składa się z kilku warstw tafli float połączonych masą żelową. Masa ta zwiększa objętość pod wpływem działania wysokiej temperatury, co gwarantuje tworzenie twardej, solidnej powłoki, mającej stanowić czasową barierę przed rozprzestrzenianiem ognia, dymu, gazów oraz gorącego powietrza. 

 

2014 7-8 19 2

MERCOR

Drzwi przeciwpożarowe obłożone szkłem. Olivia Gate, Gdańsk

 

 

Proces produkcji szkła o właściwościach ognioodpornych jest skomplikowany oraz wymaga zachowania szczególnego rygoru produkcyjnego. Podczas wytwarzania tafli najbardziej popularnego rodzaju szkła ognioodpornego konieczne jest bowiem zabezpieczenie jej krawędzi (przy pomocy specjalnej folii aluminiowej) przed kontaktem z żelem znajdującym się w zestawie ognioodpornym. Okazuje się też, że bezpośrednia styczność z substancjami o charakterze agresywnym (pochodzącymi z wody lub powietrza) może skutkować utratą właściwości ognioodpornych. Szczególną ostrożność należy zachować również w momencie montowania szyb zespolonych w ramy okienne. W przeciwnym razie może dojść do przerwania warstwy zabezpieczającej krawędzie, a co za tym idzie – zniszczenia osłony i utraty właściwości ognioodpornych. 

 

Ognioodporne szklane przegrody wewnętrzne cechują się dużą przepuszczalnością dla światła oraz wysokim poziomem przezroczystości. Mogą one przybrać formę szyby pojedynczej lub zespolonej. Ściany montowane na zewnątrz budynku muszą być wyposażone w dodatkowy filtr UV, który zabezpieczy masę żelową przed niepożądanym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Przegrody wykonane ze szkła ognioodpornego znajdują zastosowanie w szpitalach, laboratoriach, szkołach, biurach, bankach, muzeach, hotelach, restauracjach, stacjach metra oraz centrach handlowych.

 

Z żaluzjami czy bez?

 

Dodatkową zaletą przegród wewnętrznych wykonanych ze szkła zespolonego jest możliwość zamontowania żaluzji międzyszybowych. Zintegrowane żaluzje – np. weneckie, plisowane lub rolowane – umieszcza się w komorze, która powstaje podczas łączenia dwóch tafli szkła. Steruje się nimi ręcznie lub mechanicznie. Mechanizm zasłaniania i odsłaniania nie wpływa w żaden sposób na parametry izolacji cieplnej danej szyby. Dzięki zastosowaniu przegród szklanych wyposażonych w zintegrowane żaluzje możliwe jest dowolne sterowanie poziomem prywatności danego pomieszczenia. Umiejscowienie żaluzji między szybami gwarantuje trwałą ochronę przed brudem, kurzem oraz czynnikami atmosferycznymi. Dzięki temu unikamy problematycznego czyszczenia żaluzji.

 

2014 7-8 19 3

PIKLINGTON

Szkło Pilkington Insulight™ z żaluzjami międzyszybowymi ScreenLine® może stanowić wypełnienie przegród wewnętrznych

 

 

Ściany pojedyncze vs. ściany podwójnie szklone

 

Szklane ściany wewnętrzne możemy też podzielić ze względu na ich budowę. Na rynku znajdziemy bowiem zarówno szklane ściany pojedyncze, jak i ściany podwójnie szklone. Czym różnią się jedne od drugich? Przegrody złożone z pojedynczej tafli maksymalizują przepływ światła w pomieszczeniu. Dzięki temu wnętrze zyskuje na estetyce i przestronności. Pojedynczo szklone moduły montuje się do podłogi lub sufitu. Skomponowanie ich z subtelnymi, aluminiowymi profilami sprawia, że konstrukcja staje się lekka i niewymuszona, a co za tym idzie – pasuje do każdej, nawet najbardziej wymagającej aranżacji.

 

2014 7-8 20 1

BHS

 

 

Z kolei ściany podwójnie szklone mogą składać się z modułów o szerokości 90 oraz 120 cm. Wysokość tego typu elementów dopasowuje się do indywidualnych uwarunkowań konkretnego wnętrza. Szklane moduły montuje się na galwanizowanym, stalowym szkielecie, który złożony jest z kilku pionowych słupków (również stalowych). Podobnie, jak ściany szkoln pojedynczo, podwójne również montuje się do sufitu lub podłogi. Po zewnętrznych stronach szkieletu umiejscowione są tafle hartowane, wykonane ze szkła bezpiecznego. Tafle te, mają od 4 do 6 mm grubości. Istnieje też możliwość zainstalowania szyby o grubości 12 mm, laminowanej albo dźwiękoszczelnej. Podwójne szklenia z powodzeniem mogą być montowane w pomieszczeniach, które wymagają zastosowania nietypowych rozwiązań, takich jak zaokrąglone narożniki czy łączenia pod niestandardowym kątem (np. 90 lub 135o).

 

Podwójnie szklone moduły można montować w pionie lub poziomie. Jeśli konieczne jest poprowadzenie kabli, umieszcza się je we wnętrzu aluminiowych profili. Wiązki okablowania są wówczas nie tylko chronione, ale również praktycznie niewidoczne, co dodatkowo podnosi poziom estetyki pomieszczenia. Standardowe ramy są białe albo metaliczne, ale w razie potrzeby można zamówić je w każdym innym kolorze.

 

2014 7-8 20 2

BHS

 

 

Szkło we wnętrzu

 

Szklane ściany są nie tylko funkcjonale, ale i bardzo estetyczne. Mnogość rozwiązań, jakie można otrzymać przy ich zastosowaniu jest naprawdę imponująca. Tym większa, jeśli zdecydujemy się na przegrody przesuwne, które posiadają nieocenioną możliwość uwalniania zamkniętej dotąd przestrzeni. Tego typu zabudowy są uniwersalne i kompleksowe, bowiem ich konstrukcję z łatwością dostosujemy do indywidualnych uwarunkowań oraz specyfiki konkretnego pomieszczenia. Co więcej, szklane ściany gwarantują nam niepowtarzalny i oryginalny wystrój wnętrza. Wszystko za sprawą szerokiej gamy zdobień, którą znajdziemy w ofercie większości producentów szklanych przegród.

 

2014 7-8 20 3

BARAŃSKA

 

 

Magdalena Prokop-Duchnowska

 


Całość artykułu w wydaniu drukowanym elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 7-8/2014

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.