Czytaj także -

Aktualne wydanie

ss 11 2018 okladka

Swiat-Szkla-V1B-BANNER-160x600-PL-BAUEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 2018 banner

konferencja 12 kwietnia 2018 1a

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 RODO

 

konferencja 2018 banner

 

 lisec SS FastLAne

 

 windoor tech550x120

 

 

Skaner anizotropii (fasady i nowe podejście Viprotron)
Data dodania: 20.09.18

Przez długi czas było słychać wołanie architektów i projektantów elewacji, że należy opracować technologię pozwalające całkowicie uniknąć występowania anizotropii i zamgleń – zjawisk optycznych zakłócających przejrzysty wygląd szkła. Oczywiście oba zjawiska wiążą się z procesem produkcji i, w zależności od technologii stosowanej w piecu do hartowania szkła, nie zawsze można ich uniknąć. 

 

 

Anizotropia i zamglenia na fasadach

 

Anizotropia wynika z nierównomiernego rozłożenia naprężeń wewnątrz szkła. Dlatego można je znaleźć głównie w szkle hartowanym. Większość producentów postrzega anizotropię jako zjawisko nieodłączne z procesem hartowania szkla, które jest nieuniknione podczas termicznego hartowania i, jak do tej pory, nie było dostępnych systemów pomiarowych online (mierzących naprężenia w szkle na lini produkcyjnej) w czasie hartowania).

 

 

2018 9 54 1

 

 

Białe zamglenia w szkle pojawiają się, gdy szkło wygina się w piecu do hartowania, a cały jego ciężar naciska na środek albo na krawędzie walców, co uszkadza szklaną powierzchnię w tych obszarach.

 

Bez systemu online (działającego w czasie rzeczywistym w piecu do hartowania szkła) producenci szkła nie mają szansy na kontrolowanie procesu i reagowanie na czas. Systemy offline potrzebują zbyt dużo czasu, aby poinformować w rozsądnym tempie o konieczności dostosowania sekcji grzewczej lub chłodzącej pieca, aby uniknąć wystąpienia anizotropii lub zamglenia.

 

 

2018 9 54 2

 

 

Skaner anizotropii

 

Umieszczony bezpośrednio na wylocie z pieca, skaner anizotropii Viprotron kontroluje wychodzące szkło i zapewnia przekazywanie natychmiast obrazu anizotropii występującej w szkle dla ładunku wychodzącego z pieca. Jednocześnie odbywa się lokalizacja miejsc intensyfikacji zjawiska i kalibrowany jest pomiar intensywności anizotropii.

 

Pomaga to zoptymalizować parametry pieca, a tym samym poprawić jakość dostarczanego końcowego produktu – szkła hartowanego – ponieważ wiele narzędzi analitycznych zapewnia dodatkowe informacje i możliwość dopasowania struktury pieca do wyników skanowania.

 

 

2018 9 54 3 

 

 

Skaner zamgleń

 

Podczas przechodzenia przez skaner, efekt zamglenia jest wyświetlany w tym samym czasie. Zapewniając zdjęcia obszarów zamglonych, operatorzy mogą znaleźć i wypolerować te obszary tuż po piecu. Zatem tylko dobre szkło zostanie przekazane na następny etap produkcji (np. do produkcji szyb zespolonych).

 

 

2018 9 54 4

 

 

2018 9 55 1 

 

 

(...)

 

Wyniki

 

W wielu wiodących firmach zajmujących się obróbką szkła, skaner anizotropii firmy Viprotron stał się ważnym narzędziem, które pozwala maksymalnie uwzględnić wymagania wobec jakości szkła, i rzeczywiste zdolności pieca hartowniczego.

 

Z wyprzedzeniem projektanci, architekci, konstruktorzy fasad itp. mogą być informowani o możliwościach urządzeń do hartowania za pomocą próbek lub makiet (mockup) postawionych w miejscu budowy. Następnie zostanie zdefiniowany akceptowalny poziom wymagań wobec szkła. Podczas produkcji poziom ten jest stale sprawdzany i można go zapisać i udokumentować w optymalny sposób za pomocą skanera anizotropii firmy Viprotron. Dzięki temu wszystkie kłopotliwe dyskusje lub kosztochłonne roszczenia przejdą do przeszłości, ponieważ w razie wątpliwości dokumentacja zapewnia klarowne informacje.

 

 

Nagrody przyznane za skanery

 

Będąc pierwszym na rynku producentem tego typu urządzeń skanujących firma Viprotron zdobyła trzy nagrody w 2017 roku: 

 

  • German Enterprise Awards "Najlepsza firma z urządzeniami kontrolnymi /skanującymi 2017" 
  • NGA / Glass Magazine (US) "Najbardziej innowacyjne maszyny i urządzenia 2017" 
  • U.S. Glass, Metal & Glazing "Nagroda czytelników – Najlepszy z Najlepszych”

 

 

2018 9 55 2

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 09/2018

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik