8 października 2018 r. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu opublikował sprawozdanie specjalne w sprawie globalnego ocieplenia. Według raportu ograniczenie globalnego ocieplenia wymagałoby „szybkich i dalekosiężnych” zmian w ziemi, energetyce, przemyśle, budynkach, transporcie i miastach.

 

Od czasu opublikowania raportu dyskusja była dość aktywna i wytyczała różne ścieżki rozwiązywania problemów związanych ze zmianami klimatu. Zastanawiano się też, które sektory gospodarki powinny wnieść największy wkład w to przedsięwzięcie, gdyż niektóre z nich zużywają więcej energii i emitują więcej CO2 niż inne.

 

2019 10 12 1

 

Sektor budowlany odpowiada za 36% globalnego zużycia energii końcowej i prawie 40% całkowitej bezpośredniej i pośredniej emisji CO2 związanej z energią. To więcej, niż jakikolwiek inny.

 

Z powodu urbanizacji i uprzemysłowienia, coraz lepszego dostępu do energii na potrzeby ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia, szczególnie w krajach rozwijających się, zapotrzebowanie budynków i konstrukcji budowlanych na energię wciąż rośnie.

 

Szklane okna – problem i rozwiązanie
Szacuje się, że szklane okna odpowiadają za prawie 25% zapotrzebowania na ogrzewanie w UE i za prawie 10% zapotrzebowania na chłodzenie. Ogólnie patrząc, wygląda na to, że szkło stanowi dużą część problemu, a liczby mówią, że prawdopodobnie można by stwierdzić, że jest tak też dziś.

 

Jednak – biorąc pod uwagę obecnie opracowywane nowe inteligentne technologie szklane – szkło ma znacznie większy potencjał niż inne materiały budowlane jako rozwiązanie problemów wydajności energetycznej i globalnego ocieplenia, z którymi mamy dziś do czynienia.

 

Nowe technologie szklane i produkty ze szkła o wartości dodanej, takie jak szkło inteligentne, szybko wkraczają na rynek. Inteligentne szkło ma zdolność kontrolowania ilości ciepła i światła przechodzącego przez okno, a tym samym znacznie zmniejsza zużycie energii. Jednak nie chodzi tylko o to, jak okna utrzymują ciepło w środku lub na zewnątrz. Inteligentne szkło może przekształcić światło słoneczne w energię.

 

Nie trzeba dodawać, że częściowo lub całkowicie samowystarczalne energetycznie budynki odegrałyby potężną rolę w poprawie efektywności energetycznej sektora. W rezultacie potencjał inteligentnego szkła jest duży i oczekuje się, że rynek szkła odnotuje dwucyfrowy wzrost w nadchodzących latach.

 


Nowe technologie w przemyśle przyspieszają rozwój inteligentnych technologii szkła

Inteligentne szkło nie jest jedyną nową propozycją branży szklarskiej opracowywaną jako odpowiedź na bieżące problemy związane ze zużyciem energii i wydajnością.

 

Jako lider technologii w branży przetwórstwa szkła, GLASTON stara się rozpowszechniać i przyśpieszać nowe technologie na rynku szkła. W ten sposób firma łączy cele komercyjne z potrzebami społecznymi.

 

Na początku 2017 r. utworzono oddział GLASTON EMERGING TECHNOLOGIES. Jednostka świadczy usługi doradcze i inżynieryjne w zakresie produkcji inteligentnych szyb i okien szklanych, a także zastosowań energii słonecznej.

 

Sprzedaje i dostarcza również wymagane linie produkcyjne. Potencjalnymi obszarami są rozwiązania w zakresie energii słonecznej, inteligentne szkło oraz różne produkty z branży lotniczej i motoryzacyjnej.

 

Obecnie GLASTON prowadzi rozmowy z kilkoma firmami na temat rozwoju i praktycznego zastosowania nowych technologii szklanych. Zazwyczaj są to pionierskie firmy w swoich dziedzinach, działające na rynku globalnym.

 

Dzięki swojej wiedzy technologicznej i rozległej sieci kontaktów GLASTON w krótkim czasie osiągnął status aktywnego, niezawodnego partnera dla firm opracowujących i komercjalizujących wynalazki z zakresu inteligentnego szkła.

 

Joséphine Mickwitz
GLASTON

 2019 09 22 5

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 10/2019
  

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.