Firma TCME została założona w 1976 r. Obecnie jest znana pod nazwą TCME COOLTEMPER albo po prostu COOLTEMPER. 80% produkcji firmy jest związanej z przemysłem szklarskim. Najlepiej sprzedającym się produktem są zaawansowane technologicznie piece do hartowania szkła płaskiego. Ciekawostką jest fakt, że COOLTEMPER nie patentuje swoich pomysłów, aby nie zostały skopiowane przez konkurencję.

 

Produkcja odbywa się w 3 zakładach, rozmieszczonych na terytorium Tajwanu oraz Chin, o łącznej powierzchni 24 000 m2. Firma zatrudnia ok. 140 wysoko wykwalifikowanych inżynierów oraz 170 specjalistów. Swoje produkty eksportuje do 34 krajów świata.

COOLTEMPER inwestuje w nowe technologie i udoskonala swoje produkty. W konstrukcji pieców wykorzystuje podzespoły wybranych firm, które są postrzegane jako wiodące w swojej dziedzinie.

Obecnie oferowane piece to dojrzałe konstrukcje, uwzględniające doświadczenia z eksploatacji produktów firmy na całym świecie.

 

2014-05-54-1

Jetstream RT

 

Jetstream RT

Piec stanowi technologiczne rozwinięcie flagowego produktu, wprowadzonego na rynek w 2002 r. pod nazwą Jetstream, a później Jetstream Plus. Urządzenie jest wyposażone w system górnej i dolnej konwekcji, wytwarzanej przez powietrze nadmuchiwane za pomocą kompresora. Podczas projektowania pieca uwzględniono wymagania architektów dotyczące rozmiarów szkła, jego jakości oraz coraz niższej emisyjności. Konstrukcja została wykonana przy ścisłej, wieloletniej współpracy z jednym z wiodących na świecie producentów szkła powlekanego. O jej unikalności stanowi ustawienie bloków grzałek oraz konwekcji w systemie matrix. Odpowiednio rozwiązany system konwekcji zezwala na przemysłową, ciągłą produkcję nawet największych tafli szkła o emisyjności 0,01.

 

2014-05-54-2a

FireJet, FireJet Plus

 

FireJet i Firejet Plus

Urządzenia są efektem doświadczeń powstałych podczas użytkowania pieców pierwszej generacji, która weszła na rynek w 2007 r. W piecu FireJet system górnej konwekcji pracuje w obiegu zamkniętym, natomiast dolnej w obiegu otwartym. Unikalnym rozwiązaniem, w skali światowej, jest zastosowanie do wytworzenia dolnej konwekcji wentylatorów, a nie kompresora. W piecu FireJet Plus zarówno górny, jak i dolny system konwekcji pracuje w obiegu zamkniętym. W konstrukcji systemu konwekcji zminimalizowano udział elementów ze stali nierdzewnej typu SS316, co znacznie zmniejsza koszty napraw podczas wieloletniej eksploatacji. Można bezpiecznie schładzać piec do 450oC w trybie standby, co zdecydowanie redukuje zużycie energii podczas np. weekendów. Jedną z istotnych zalet pieców serii FireJet jest ich łatwość obsługi. Operator musi tylko wybrać odpowiedni typ szkła, a urządzenie wykona za niego całą resztę. Piece typu FireJet i FireJet Plus są o 25-30% szybsze od pieców typu Jetstream RT i oczywiście zezwalają na przemysłową, ciągłą produkcję nawet największych tafli szkła o emisyjności 0,01.

 

2014-05-56-1

Blade

 

Blade

Jest to wyjątkowe, pierwsze w świecie urządzenie przeznaczone do hartowania szkła o grubości poniżej 2 mm. W szkle o grubości 1,8 mm uzyskuje się naprężenie 100 mPa, co pozwala na otrzymanie ok. 25 odłamków szkła w kwadracie 50x50 mm. Maksymalna wielkość formatki szkła o grubości 2 mm wynosi 1000x1650 mm. Piec zahartuje szkło z dowolną powłoką Low-E.

 

Linie do laminowania szkła

Oferowane są klasyczne urządzenia do produkcji szkła laminowanego z folią PVB, przeznaczone do współpracy z autoklawem. Kompletna linia technologiczna składa się z myjko-suszarki, pomieszczenia do laminowania z manipulatorem podciśnieniowym, magazynu na rolki z folią PVB, dwóch modułów grzewczych, dwóch pras walcowych oraz kompletu transporterów. Do wygrzania folii służą grzałki na podczerwień. COOLTEMPER nie produkuje własnych autoklawów.

 

2014-05-56-3

Piec HST

 

Piece do testów Heat Soak

Piece te zalicza się do najlepszych urządzeń dostępnych na rynku. Na uwagę zasługuje fakt, że komplet receptur dla rynku niemieckiego, francuskiego, lub angielskiego znajduje się w cenie urządzenia podstawowego. Wnętrze pieca jest wyścielone blachą ze stali galwanizowanej, dzięki czemu na szkło nie pada pył z tlenków żelaza, jak to bywa zwykle w przypadku konstrukcji innych producentów.

 

2014-05-56-2

Linia chemiczna

 

Linie do chemicznego hartowania szkła

Hartowanie chemiczne polega na podgrzewaniu szkła w kąpieli jonowej i następnie jego schłodzeniu. Obecnie linie tego typu produkcji COOLTEMPER pracują tylko w Azji, USA oraz Kanadzie. Dobór urządzeń odbywa się dopiero po dokładnym rozeznaniu potrzeb klienta pod kątem rozmiaru i grubości szkła, a przede wszystkim wydajności. Firma ma rozwiązania spełniające surowe wymagania ochrony środowiska.

 

Leszek Wąsik

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym  I elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacj: Świat Szkła 05/2014

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.