Wykonanie projektu budynku, w którym będzie się uczyło 850 dzieci, jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem. W przypadku szkoły Rome International School pojawiły się dodatkowe wyzwania związane z położeniem kompleksu na stromym wzniesieniu oraz ciepły klimat środkowych Włoch. Zostało to uwzględnione przez architektów bi -st udio , którzy przygotowali projekt budynku szkoły harmonizujący optycznie i funkcjonalnie z bezpośrednim jego otoczeniem. Centralnym punktem jest słoneczna aula, która dzięki zastosowaniu szkła ochrony przeciwsłonecznej zapewnia optymalną temperaturę wewnątrz oraz spektakularny widok.

 

Wysokie wymagania: przestrzeń i topografia

 

Rzym – antyczne miasto położone na przysłowiowych 7 wzgórzach – to dzisiaj światowa metropolia, rozprzestrzeniająca się na kilkanaście dalszych wzniesień. Na najwyższym z nich znajduje się Monte Mario, z którego wśród zieleni można oglądać panoramę centrum miasta. Wybór nowej lokalizacji dla Rome International School padł na duży kompleks parkowy.

 

Istniejąca od ponad 25 lat anglojęzyczna prywatna szkoła kształci podopiecznych od przedszkola do matury. Aby sprostać wysokim wymaganiom i zapewnić wszystkim uczniom optymalne warunki nauki, przygotowano projekt 34 sal lekcyjnych oraz innych pomieszczeń do nauki języków obcych, przedmiotów ścisłych i w-f. Teren budynku był ograniczony do znajdującego się tam wcześniej obiektu oraz ściśle określony w warunkach zagospodarowania przestrzennego. Architekci bi-studio podjęli się ambitnego zadania połączenia wytycznych prawnych i swoich pomysłów. Tak powstał prosty, geometryczny obiekt z centralnie położoną aulą, klatką schodową oraz dwoma korytarzami bocznymi, w których znajdują się sale lekcyjne. Forma budynku oraz jego fasada są zaprojektowane liniowo, jednocześnie podkreślając historyczny charakter miejsca. Boczne korytarze położone wokół wzgórza sprawiają wrażenie, jakby je „obejmowały”. Wejścia zostały również dopasowane do ukształtowania terenu: znajdują się zarówno w najwyższym, jak i najniższym punkcie.

 

2014-10-24-2

Szklana fasada Rome International School. Światło wewnątrz, upał na zewnątrz – dzięki zastosowaniu Silverstar Superselekt 60/27 T firmy EUROGLAS (fot: EUROGLAS)

 

Otwarta szkoła z dużą panoramą

 

Centralnym elementem budynku jest aula wraz ze schodami i windami, przez którą prowadzą wszystkie drogi do pozostałych części budynku. Jej wygląd był jednym z ważniejszych elementów prac architektów. Celem było połączenie tego pomieszczenia z otoczeniem tak, aby zapewnić widok na Rzym oraz wkomponować zieleń otaczającego budynek parku. Taką możliwość dawało zastosowanie szklanej elewacji we frontowej części obiektu. Dzięki temu rozwiązaniu aula jest jasna, przezroczysta, elegancka i komponuje się z otoczeniem.

 

Realizacja ambitnych planów architektonicznych napotkała jeszcze dodatkowe wyzwania. Krzywa temperatury dla Rzymu pokazuje w lipcu nawet 30°C przy 11 h nasłonecznienia w ciągu dnia. Wymagania w stosunku do ochrony przeciwsłonecznej i cieplnej były ponadto wysokie, ponieważ teren działki oraz aula są skierowane na południe. Równocześnie projektantom zależało na dużej ilości światła wewnątrz budynku, co mogłoby zostać ograniczone przez zastosowanie przyciemnionego szkła lub elementów przeciwsłonecznych. Aby sprostać oczekiwaniom należało zaprojektować takie rozwiązanie elewacji szklanej, aby spełniała ona wszystkie oczekiwane funkcje.

 

Światło wewnątrz, upał na zewnątrz

 

Architekci zdecydowali się wybrać jednokomorowe szkło zespolone Silverstar Superselekt 60/27 T firmy EUROGLAS. Szkło ochrony przeciwsłonecznej charakteryzuje wysoka przepuszczalność światła przy jednocześnie niskim współczynniku przepuszczalności energii (wartość g): przez szyby przenika 60% światła dziennego, ale tylko 27% energii. Stosunek transmisji światła i wartości g daje wysoki wskaźnik selektywności (S) na poziomie 2,22.

 

W praktyce oznacza to dużą ilość światła dziennego w pomieszczeniu, przy jednoczesnej ochronie przed nadmiarem ciepła w dni o wysokich temperaturach. Takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów przebywających nie tylko w auli, lecz również w salach lekcyjnych, gdzie także zastosowano szkło o wysokiej selektywności. Dzięki temu obniżono koszty klimatyzacji pomieszczeń oraz nakłady na sztuczne oświetlenie stosując rozwiązanie przyjazne środowisku.

 

Zastosowanie trzech powłok srebra na stronie wewnętrznej szyby zewnętrznej (pozycja 2 w zespoleniu) pozwoliło uzyskać w całym zespoleniu współczynnik przenikania ciepła (wartość Ug) na poziomie 1,0 W/m2K, co spełnia najwyższe wymagania ochrony cieplnej także podczas dni zimowych i w nocy. Ponadto litera „T“ w nazwie produktu oznacza „powłokę hartowalną“. W praktyce skraca to znacznie czas dostawy: gdy zamawiamy u sprzedawcy szkło docięte pod konkretne wymiary, możemy od razu zdecydować się na szkło powlekane, które następnie zostanie poddane procesowi hartowania.

 

2014-10-25-1

Neutralne kolory powłoki Silverstar gwarantują jasny i przejrzysty widok (fot: EUROGLAS)

 

Funkcja i forma jako spójna całość

 

Właściwości zastosowanego szkła są również przekonywujące: neutralne ubarwienie powłoki o wysoki parametrach odwzorowania kolorów na poziomie Ra=90 gwarantuje uczniom i nauczycielom niezakłócony widok na pobliski park i miasto. Silverstar Superselekt 60/27 T posiada także optymalny odcień. Niski współczynnik odbicia światła wynoszący ok. 13% zapewnia neutralny kolor oraz prostą formę szkła. Dzięki temu szkło delikatnie harmonizuje z tynkiem i wykończeniem, które architekci opracowali wspólnie wraz z konserwatorem zabytków. Ruchome elementy zacieniające wokół okien uzupełniają ochronę przeciwsłoneczną wysoko selektywnego szkła. Aula jest niezacieniona i została jedynie podzielona poziomo przez 3 wąskie pasy Brise Soleil.

 

Badania pokazują, że naturalne światło zwiększa przede wszystkim u dzieci zdolność koncentracji i efektywność pracy. Ma ono także wpływ na psychiczne i fizyczne samopoczucie. Może się okazać, że słoneczna aula, przyjemna temperatura w niej panująca oraz wspaniały widok staną się ulubionym miejscem wielu uczniów i nauczycieli.

 

Marcin Gąsiński
Euroglas Polska Sp. z o.o.

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym  I elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 10/2014 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.