Według ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku dodatnia dynamika produkcji budowlanomontażowej po trzech kwartałach 2014 roku zwiastuje poprawę sytuacji w branży budowlanej w 2015 r. Skuteczna sprzedaż produktów i usług budowlanych wymaga jednak ciągłego monitoringu oraz kompleksowego podejścia do procesu produkcji i dystrybucji.

 

 

Mierniki budownictwa po trzech kwartałach 2014 r.

 

Największy wkład w kształtowanie produkcji budowlano-montażowej miały prace związane ze wznoszeniem obiektów inżynierii lądowej i wodnej. W całej strukturze po trzech kwartałach 2014 stanowiły one 52,3%. W przypadku budynków niemieszkalnych odsetek wyniósł 34,3% natomiast budynków mieszkalnych – 13,4%. Wskazane wartości procentowe nie odbiegają w znaczący sposób od tych opisujących trzy pierwsze kwartały roku ubiegłego. Udział budynków mieszkalnych w strukturze zmniejszył się o 0,8 pkt. procentowych, a budynków niemieszkalnych o 0,9 pkt. procentowych. Wszelkie zmiany zadziałały na korzyść obiektów inżynierii lądowej i wodnej, które w stosunku do struktury z roku ubiegłego wzrosły o 1,6 pkt. procentowych. 

 

W pierwszych trzech kwartałach 2014 r. produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie ok. 55,9 mld PLN. Była zatem o 4,4% wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Główną determinantą napędzającą wzrost produkcji były przede wszystkim obiekty inżynierii lądowej i wodnej, których produkcja wyniosła ok. 29,2 mld PLN, była zatem o 15,5% wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Pozytywnie na wartość produkcji budowlano-montażowej wpływ miało również budownictwo niemieszkalne. W okresie styczeń- wrzesień produkcja wyniosła tu ok. 19,2 mld PLN i była o 1,9% wyższa niż w analogicznych miesiącach poprzedniego roku. Spowalniający wpływ na produkcję budowlano-montażową miało zaś budownictwo mieszkaniowe, w którym produkcja była o 1,2% niższa niż w 2013 roku.

 

Wstępne dane publikowane przez GUS wskazują, że w pierwszych dziewięciu miesiącach 2014 r. oddano do użytku 100 138 mieszkań, a więc o 1,9% mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Chociaż eksperci ASM prognozują zakończenie 2014 r. z ujemną dynamiką -1,6% w stosunku do roku ubiegłego, to dwa główne wskaźniki aktywności na rynku mieszkaniowym w Polsce (liczba budów rozpoczętych oraz liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań) skłaniają do patrzenia z optymizmem na budownictwo mieszkaniowe w 2015 roku, który powinien zakończyć się dodatnią dynamiką.

 

16 1

 

(...)

16 2

 

 

 

Budownictwo niemieszkalne w 2013 r.

 

Najnowsze dostępne dane dotyczące budownictwa niemieszkalnego wskazują na ujemne dynamiki w liczbie przekazanych do użytku obiektów. Rok 2013 zakończył się spadkiem wartości wskaźnika w budownictwie kubaturowym, jest to pierwszy od 3 lat spadek w tym typie budownictwa. Na koniec ubiegłego roku wyniósł on -2,6%. Biorąc jednak pod uwagę rok 2011 jako bazowy obserwujemy wzrost na poziomie 5,1% (r/r). Spadek dynamiki w 2013 dotyczy także kubatury obiektów, która ukształtowała się na poziomie -9,0%. Warto zauważyć, iż łączna wartość kubatury w ubiegłym roku była wyższa od tej z 2011 i 2010 roku – odpowiednio o 2,4% oraz 10,2%.

 

Analizując strukturę budownictwa niemieszkalnego obserwujemy stałą dominacją budynków transportu i łączności (31,4%). Silnie w strukturze zaznaczaj się również obiekty sklasyfikowane jako pozostałe (wśród nich: budynki gospodarstw rolnych, budynki przeznaczone do sprawowania religijnego i czynności religijnych, obiekty budowlane wpisane do rejestru zabytków i inne). Warto zwrócić uwagę, iż bieżąca struktura niemal nie zmienia się od 6 lat. 

 

Rok 2013 przyniósł ponad 22 tysiące nowych obiektów niemieszkalnych. Blisko 2/3 z nich stanowiły dwa typy obiektów – transportu i łączności (charakteryzujące się małą kubaturą) oraz sklasyfikowane jako „pozostałe”. Kolejną dużą grupą obiektów są te o przeznaczeniu handlowo-usługowym oraz przemysłowo- magazynowym (łącznie 29,5%). Obiekty te odznaczają się wysoką kubaturą. Najmniej przekazano do użytkowania obiektów biurowych – łącznie 593. Stały monitoring rynku rozumiany poprzez eksperckie analizy, bazy danych oraz cykliczne i ciągłe opracowania staje się niezbędnym narzędziem do budowania strategii firmy. Więcej danych dotyczących aktualnej i przyszłej sytuacji w branży budowlanej znajdą Państwo w raporcie Monitoring Rynku Budowlanego.

 

Beata Tomczak 
ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o. 
www.asm-poland.com

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 11/2014

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.