Szkło doskonale komponuje się z taflą wody i refleksami światła. Nic więc dziwnego, że ten nowoczesny materiał coraz częściej pojawia się w łazienkach i toaletach. Architekci i projektanci cenią nie tylko oryginalność i ciekawą kolorystykę, ale również funkcjonalność szklanych luster, mebli, podług, kinkietów, kabin prysznicowych, a ostatnio również umywalek.

 

 

Szkło jest niezwykle wartościowym materiałem. Nie tylko przez wzgląd na wysoki poziom funkcjonalności, ale również nietuzinkową i miłą dla oka powierzchowność. Tworzywo to, w przeciwieństwie do drewna, stali czy kamienia, idealnie komponuje się ze światłem (zarówno sztucznym, jak i naturalnym). Światło może przenikać przez szkło lub odbijać się od niego, tworząc przy tym niesamowite efekty wizualne, np. w postaci bajecznych refleksów.

 

 

2015 10 41 1

KRZEMIEŃ

 

2015 10 41 2

KRZEMIEŃ

 

 

Dodatkowym atutem szkła jest naturalny połysk widoczny na jego – gładkiej lub fakturowanej – powierzchni. Wszystko to sprawia, że materiał ten jest nie tylko stylowy, ale również bardzo elegancki. Fakt, że można zestawiać go z każdym typem aranżacji (od nowoczesnej, poprzez eklektyczną aż do tradycyjnej), czyni go jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów architektonicznych.

 

 

Nie do zdarcia

 

 

Szkło jest materiałem, który kojarzy się z kruchością i delikatnością. Chyba każdemu z nas zdarzyło się stłuc żarówkę, słoik czy zastawę stołową. Pamiętajmy jednak, że w dobie, gdy szkło zyskało na popularności, a co za tym idzie – zaczęto tworzyć z niego już nie tylko szklanki czy talerze, ale również solidne elementy budowlane, jak ściany, schody czy podłogi – opracowano też skuteczne metody wzmacniania tego, z natury delikatnego, materiału. Jedną z takich metod jest hartowanie – proces polegający na zmianie budowy wewnętrznej szkła. Zmiana ta, jest efektem podgrzania tafli do bardzo wysokiej temperatury, a następnie gwałtownego jej ostudzenia. Podczas hartowania w szkle tworzą się naprężenia – zewnętrzne czyli rozrywające oraz wewnętrzne – ściskające. Na późniejszym etapie procesu dochodzi do odwrócenia naprężeń – szkło zlokalizowane w wewnętrznej warstwie tafli w dalszym ciągu stygnie, z tą różnicą, że z powodu twardej, zewnętrznej skorupy, nie kurczy się w sposób prawidłowy. W efekcie, w warstwie zewnętrznej zahartowanego przedmiotu tworzy się naprężenie ściskające, w wewnętrznej zaś rozrywające. Warto przy tym wiedzieć, że pod wpływem tego procesu, objętość zahartowanego przedmiotu nie ulega zmianie.

 

 

2015 10 41 3

Szklane umywalki nablatowe firm PPHU ASTRA (1 i 2 z lewej) oraz METAL-HURT

 

 

Z hartowanego właśnie, jednowarstwowego szkła bezpiecznego (odpornego na urazy mechaniczne) wykonuje się m.in. umywalki. Zatem ryzyko uszkodzenia szklanej umywalki jest takie samo, jak w przypadku umywalki ceramicznej. Ponieważ zahartowanych przedmiotów nie można poddawać dodatkowej obróbce (szlifowanie lub przycinanie może uszkodzić jego strukturę), wytwarza się je na zamówienie, w postaci elementów gotowych do montażu.

 

 

2015 10 42 1

Model Tulip firmy KRZEMIEŃlewej) oraz METAL-HURT

 

 

Szklane umywalki produkuje się także z solidnego szkła dwuwarstwowego o gr. od 12 do 19 mm. Materiał ten jest w 100 procentach poddawany recyklingowi. Takie szkło wykazuje wzmożoną odporność na stłuczenia, urazy mechaniczne czy zarysowania. To zasługa specjalnej powłoki, którą aplikuje się na wierzchnich warstwach szklanych elementów, a która ma chronić je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

 

 

2015 10 42 2

VILLA GLASS STUDIO

 

 

Powłoka posiada też właściwości hydrofobowe czyli odpychające wodę. Dzięki temu, szklane umywalki łatwo utrzymać w czystości. Nie tworzą się na nich nieestetyczne zacieki, będące efektem nagromadzenia osadu, kamienia czy resztek wody.

 

 (...)

 

Do wyboru, do koloru

 

 

Szkło to materiał o nieograniczonych możliwościach kreowania przestrzeni. Nie ma drugiego takiego materiału, który mógłby osiągać – ograniczone jedynie wyobraźnią twórcy – kształty, faktury czy kolory. Ze szkłem wszystko jest możliwe. Dlatego prócz standardowych form szklanych umywalek – kół, owali, kwadratów i prostokątów, coraz częściej spotkać można również fantazyjne misy w kształcie dekoracyjnych, niesymetrycznych pater, blatów, a nawet rozłożystych kwiatów. Niektórzy producenci oferują umywalki zdobione specjalnie uformowanym szkłem, które wyglądem przypomina morskie fale lub elegancki obrus. 

 

Co ciekawe, okazuje się, że umywalka może pełnić nie jedną, a kilka funkcji. Nietypowym i wciąż rzadko spotykanym rozwiązaniem jest umieszczenie w łazience umywalki, która jednocześnie pełni rolę... akwarium. Zbiornik w kształcie umywalki osadzony jest na stojaku wykonanym z chromowanego mosiądzu. Dostęp do pływających we wnętrzu rybek gwarantują otwierane wgłębienia w szkle, które są równocześnie miejscem na mydło.

 

 

2015 10 42 3

Umywalka wpuszczona w blat (KRZEMIEŃ)

 

 

Najpopularniejsze są szklane umywalki nablatowe oraz wpuszczane w blat (podblatowe). Nablatowe stoją na blacie, wpuszczane zaś osadzane są w blacie w ten sposób że opierają się o niego górną krawędzią. Umywalki podblatowe często obudowuje się szafą, której celem jest ukrycie armatury. Szafa z kolei stanowi dodatkowe miejsce na przechowywanie akcesoriów łazienkowych (np. ręczników lub kosmetyków).Przestrzeń wokół misy warto zaś zagospodarować podręcznymi środkami higieny (np. kostką mydła, aplikatorem do mydła lub kubeczkiem na szczoteczki do zębów).

 

 

2015 10 42 4

Umywalka Storm firmy KRZEMIEŃ

 

 

Mimo, że największą popularnością cieszą się umywalki jednokomorowe, częstym rozwiązaniem jest stosowanie umywalek dwu i więcej stanowiskowych. Na rynku nie brakuje też umywalek połączonych z blatem, tj. tworzących z nim jedną, spójną całość. Plusem tego typu umywalek jest stosunkowo łatwy montaż poprzez zawieszenie lub wsparcie na specjalnych stelażach. Umywalki ze szklanym, rozłożystym blatem posiadają gotowe wgłębienie na mydło oraz podniesienie na baterie. Sama bateria może być wykonana ze stali, choć na rynku znajdziemy również innowacyjne baterie z elementami ze szkła. Wówczas ze szkła wykonany jest dysk, a korpus np. z mosiądzu pokrytego powłoką chromu. Zastosowane do produkcji dysku szkło powinno być hartowane, o minimalnej grubości 11 mm. Przy czym brzegi dysku muszą być dokładnie oszlifowane. Niektóre dostępne na rynku baterie z domieszką szkła posiadają dodatkową właściwość – imitują szum i wygląd wodospadu.

 

 

Proces powstawania

 

 

Większość szklanych umywalek wykonuje się ze szkła jednowarstwowego lub dwuwarstwowego. W pierwszym przypadku stosuje się szkło hartowane, zdobione od spodniej strony (farbą lub nadrukiem). Konieczność tworzenia umywalek dwuwarstwowychwynika z potrzeby zabezpieczenia dekoracji (kolejną warstwą szkła) przed zdarciem lub wyszczerbieniem. Metoda ta pozwala uzyskać niczym nieograniczone wzory i kolory szklanych umywalek.

 

Proces produkcyjny szklanej umywalki rozpoczyna się od wypalenia misy w specjalnym piecu, a konkretniew przeznaczonej do tego celu formie. Po wypaleniu następuje wiercenie otworu, który jest niezbędny do montażu umywalki. Kolejny krok to polerowanie. Powoduje ono, że misa jest idealnie gładka i pozbawiona ostrych krawędzi. Wypolerowane umywalki poddawane są procesowi hartowania, po którym trafiają do dekoracji.

 

Umywalki można dekorować np. poprzez ręczne naniesienie na ich powierzchnię farby lub wcześniej przygotowanego wydruku. Ekskluzywną wersją zdobienia jest pokrycie szkła metalicznym materiałem, co w połączeniu z nieregularną fakturą misy daje niesamowity efekt trójwymiarowego koloru. Pamiętajmy jednak, że fakturowane wykończenie zewnętrznej warstwy umywalki jest znacznie trudniejsze niż uzyskanie gładkiej powierzchni. 

 

Ozdobione umywalki poddawane są procesowi mającemu na celu wyeliminowanie wszelkich nierówności czy anomalii powstałych na powierzchni na skutek nakładania farby lub nadruku. W przypadku umywalek dwuwarstwowych na tym etapie nakłada się kolejną warstwę szkła, która następnie trafia do polerowania.

 

 

Szklane dzieła sztuki

 

 

Umywalki tworzące spójną całość z blatem można uzyskać za pomocą techniki fusingu. Wykonuje się je ze szkła o grubości 15 mm. Fusing technologią obróbki cieplnej i polega na kontrolowanym topieniu szkła umieszczonego w specjalistycznym piecu wielkoformatowym. W piecu dochodzi do łączenia (poddanych działaniu wysokiej temperatury) elementów szkła o zróżnicowanych kształtach, kolorach oraz gatunkach. W efekcie powstają zjawiskowe elementy wyposażenia wnętrz – w tym również umywalki – które cechuje nie tylko unikatowość, ale również niebanalny styl i artystyczny charakter. Bogata kolorystyka i wzornictwo to zasługa dekoracyjnych posypek, granulatów, pręcików, minerałów, szkliwa, tlenków metali aż wreszcie różnobarwnego szkła i matryc gipsowych, które to stosuje się przy produkcji fusingowych „dzieł sztuki”.

 

 

2015 10 43 1

Umywalka nablatowa ze stanowiskiem ze szkła fusingowego (VILLA GLASS STUDIO)

 

 

Szkło, z którego wykonuje się umywalki można poddać procesowi wybarwienia. Oznacza to, że może mieć ono dowolną kolorystykę. Proces koloryzacji umywalki uzależniony jest od jej typu. Misy można barwić wewnętrznie – poprzez dodanie do szkła masy barwiącej lub zewnętrznie – nakładając barwnik bezpośrednio na powierzchnię szkła. Należy jednak pamiętać, by substancję koloryzującą aplikować na spodnią część umywalki. W przeciwnym razie strona użytkowa szybko ulegnie zniszczeniu poprzez wytarcie lub zarysowanie.

 

Szklane umywalki dostępne są w kilkudziesięciu kolorach. W zależności od potrzeb i typu aranżacji można zamówić misę przeźroczystą, półprzezroczystą lub pełno-kryjącą. Przejrzystą umywalkę wykonuje się ze szkła bezbarwnego lub – kolorową – poprzez naniesienie na szkło transparentnego barwnika. Efekt zmatowienia uzyskuje się w drodze piaskowania lub malowania farbą imitującą piaskowanie. Podczas piaskowania szkło poddawane jest mechanicznemu procesowi matowienia za pośrednictwem oddziaływania strumienia piasku aplikowanego pod wysokim ciśnieniem. Tym sposobem, z użyciem szablonu, można na szkle tworzyć fantazyjne wzory lub motywy. Farba imituje piaskowanie działając na powierzchnię szkła związkami chemicznymi, powodującymi trawienie szklanej powierzchni.

 

 

2015 10 43 2

Malowanie odlanej umywalki farbami ceramicznymi (METAL-HURT)

 

 

Często stosowanym przez producentów efektem dekoracyjnym jest imitacja wzorów, które podczas siarczystego mrozu powstają na oszronionych szybach. Między dwoma warstwami szkła zatapia się również emalie z motywem kwiatów lub abstrakcyjnych malowideł. Niektórzy producenci szklanych umywalek oferują przygotowanie umywalki na żądany wymiar. Dzięki temu szklane elementy wyposażenia wnętrza idealnie harmonizują z gustem oraz potrzebami klienta czy konkretnej aranżacji. Na rynku istnieją również umywalki meblowe, które kształtem i rozmiarem pasują do łazienkowych komód czy szafek. Tego typu umywalki można kupić w komplecie czyli w gotowym zestawieniu z meblami.

 

Obecne na rynku szklane umywalki najczęściej odróżniają się nieskazitelnie gładką i lśniącą powierzchnią. Możliwe jest jednak otrzymanie nieregularnej, chropowatej faktury lub efektu zatopionych w szkle pęcherzyków powietrza. Stosowane do produkcji umywalek szkło można też grawerować, matowić albo szlifować, co czyni się przed hartowaniem.

 

 

 

2015 10 43 3

Umywalka ze szkła fusingowego (VILLA GLASS STUDIO)

 

 

Jak montować umywalki nablatowe?

 

 

Umywalkę nablatową można montować na blacie kamiennym, marmurowym, drewnianym lub na powierzchni mebla łazienkowego. W przypadku montażu na drewnianej lub meblowej podstawie zalecane jest wcześniejsze podfrezowanie blatu. Dzięki temu umywalka zostanie osadzona głębiej, a więc i stabilniej. Między blatem a umywalką należy umieścić stabilizującą podkładkę dostosowaną do kształtu misy (np. okrągły pierścień). Podkładka może być wykonana z gumy, plastiku lub z EPDM. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku umywalek o średnicy do 40 cm stosowanie podkładki stabilizującej nie jest konieczne (bez względu na materiał, z którego wykonano blat). W szklanej misie umieszcza się odpływ umywalkowy, a konkretnie jego górną część. Dolna bowiem, wraz z syfonem ma miejsce bezpośrednio pod blatem.

 

Podczas montowania umywalek nablatowych – w szczególności tych wykonanych ze szkła fusingowego – należy zwrócić uwagę, by powierzchnia szkła nie stykała się bezpośrednio z blatem, podestem lub klejem silikonowym. Jeśli nie zastosujemy specjalnej uszczelki separującej musimy liczyć się ze zmatowieniem szkła lub powstaniem na nim rys czy ubytków farby. Defekty w szkle mogą powstać również na skutek styku powierzchni szkła z ostrymi przedmiotami lub krawędziami.

 

Większość umywalek nablatowych wykonuje się ze szkła dwuwarstwowego. Średnia grubość ścianki misy wynosi 17 mm. Najczęściej ich średnica to 420 mm a wysokość 140 mm. Można zamontować je np. na nierdzewnym stelażu. Odpływ, którym przytwierdza się umywalkę, dobiera się oddzielnie.

 

 

Pielęgnacja i konserwacja

 

 

Szklane umywalki kojarzą się z interesującym desingiem oraz ciekawą, unikatową formą. Pamiętajmy jednak, że fantazyjne misy – zwłaszcza wykonane ręcznie – są bardzo delikatne, a co za tym idzie, wymagają zarówno szczególnego traktowania, jak i właściwej pielęgnacji.

 

Przede wszystkim, barwionych umywalek nie myjemy środkami czyszczącymi, które w składzie zawierają silne środki żrące. Podobnie proszki i płyny o granulowanej konsystencji, służące do szorowania, nie nadają się do tego typu powierzchni.

 

Umywalkę najlepiej jest czyścić za pomocą wilgotnej ściereczki z dodatkiem mydła. Dzięki temu powierzchnia szkła nie będzie narażona na zmatowienie, zarysowania i odpryski koloru, a we wnętrzu misy nie będzie odkładał się nieestetyczny osad.

 

Niestety, jedną z wad szklanych umywalek jest duża widoczność zacieków i pozostałości po mydle czy płynie. Szpecące zabrudzenia widoczne są w szczególności na ciemnym (np. granatowym i czarnym) szkle. Dlatego w przypadku, gdy osad zdążył się już nawarstwić, zaleca się usunięcie go przy użyciu soku z cytryny lub preparatu do czyszczenia powierzchni szklanych.

 

 

Szklana umywalka w aranżacji

 

 

Szklane umywalki świetnie prezentują się w każdej aranżacji – od nowoczesnej po tradycyjną. Architekci często zestawiają szkło z innymi materiałami. Świetnie łączy się ono zarówno z drewnem, jak i metalem czy kamieniem. Coraz częstszym rozwiązaniem jest tworzenie łazienkowych kompozycji opartych na bazie szklanej umywalki, która w aranżacji tego pomieszczenia wysuwa się na pierwszy plan. Wówczas warto, by pozostałe elementy aranżacji – lustra, półki, szafki czy kabina prysznicowa – nawiązywały stylem do motywu przewodniego, jakim jest szklana umywalka.

 

 

2015 10 44 1

VILLA GLASS STUDIO

 

 

Ceny szklanych umywalek wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od preferencji klienta. Najdroższe są umywalki wykonywane na indywidualne zamówienie, najtańsze zaś umywalki nablatowe, które produkuje się taśmowo, na standardowych formach.

 

 

2015 10 44 2

KRZEMIEŃ

 

 

Magdalena Prokop-Duchnowska

 

 

* Materiały i ilustracje: KRZEMIEŃ, METAL-HURT, PPHU ASTRA, VILLA GLASS STUDIO

 

 Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 10/2015  

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.