Parametry oddymiających okien fasadowych |
Data dodania: 19.08.11 | |
W ostatnich latach wykorzystywanie okien fasadowych do odprowadzenia gorących i trujących gazów w przypadku pożaru stało się coraz bardziej popularne.
Ma to miejsce zarówno w nowych, przeszklonych pasażach handlowych, nowoczesnych biurowcach, na portach lotniczych i dworcach, ale także w modernizowanych obiektach, gdzie nie ma możliwości zastosowania standardowych klap dymowych w stropie dachu.
Niewłaściwy dobór urządzeń systemu oddymiania może mieć wręcz odwrotne działanie od zamierzonego i przyczyniać się do rozprzestrzeniania się dymu w obiekcie i rozwoju pożaru.
Na dzień dzisiejszy w większości przypadków projektanci, dobierając systemy oddymiania w obiektach, wciąż powołują się na starą normę PN-B 02877-4, zgodnie z którą przyjmują współczynnik przepływu przez okno Cv=0,6. Jest to uogólniony sposób liczenia powierzchni czynnej okna i w chwili obecnej błędny.
Sposób obliczania został zaaprobowany przez VdS, jest zgodny z nową normą europejską EN i wymagany w Polsce.
Należy zwrócić uwagę również na to, iż pojedynczy napęd może być zastosowany do powyższych wymiarów okna tylko w przypadku montażu w oknie rygla elektrycznego (np. typ FRA), współpracującego z siłownikiem.
Jest to bardzo istotny szczegół, który pokazuje, że przy doborze odpowiedniego napędu do okna oddymiającego, oprócz wszystkich kryteriów wynikających z normy PN-EN 12101-2, brane jest pod uwagę także prawidłowe zamknięcie (dociśniecie) skrzydła okiennego, co jest podstawą zapewnienia szczelności okna (nieprzeciekania).
Okno o takich samych wymiarach skrzydła, ale o innym sposobie otwierania, będzie miało inny współczynnik przepływu, a stąd inną czynną powierzchnię oddymiania.
Oprócz prawidłowego doboru okna oddymiającego z napędem równie ważny jest dobór sterowania systemem oddymiania, tj. centrali sterującej wyposażonej w akumulatory, a także urządzeń zapewniających ręczne i automatyczne wyzwolenie alarmu w przypadku pożaru.
Nie należy zapominać o montażu wszystkich urządzeń przez wykwalifikowany w tym celu personel producenta lub autoryzowanego przedstawiciela, co daje gwarancję na niezawodne zadziałanie systemu.
patrz też: - Specjalność: oddymianie , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 4/2010 - Wymagania dla okien oddymiających , Magdalena Mazur D+H, Świat Szkła 4/2010 - Okna w oddymianiu grawitacyjnym, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 1/2010 - Nowoczesne rozwiązania przeciwpożarowe w obiektach, Magdalena Mazur D+H, Świat Szkła 6/2009 - Przekrycia dachowe i naświetla z tworzyw sztucznych , Andrzej Kolbrecki, Bartłomiej Papis, Kamil Perzyna, Świat Szkła 4/2009 - Atria i pasaże handlowe a ochrona przeciwpożarowa. Część 2, Paweł Królikowski, Świat Szkła 10/2008 - Atria i pasaże handlowe a ochrona przeciwpożarowa. Część 1, Paweł Królikowski, Świat Szkła 9/2008 - Okno oddymiające Euro-SHEV wg nowej normy EN 12101-2, D+H, Świat Szkła 5/2008 - Okna żaluzjowe – idealna wentylacja i oddymianie, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 4/2008 - Automatyka do okien żaluzjowych, D+H, Świat Szkła 4/2008 - Zastosowanie świetlików dachowych i okien fasadowych jako urządzeń oddymiających, Piotr Głąbski, Świat Szkła 6/2007 - Parametry oddymiających okien fasadowych, D+H, Świat Szkła 6/2007 - Okno oddymiającew Euro-SHEV wg nowej normy EN 12101-2, Magdalena Mazur D+H, Świat Szkła 12/2006 - Nowe reguły w ochronie przeciwpożarowej, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 11/2006 - Wymagania stawiane urządzeniom do usuwania dymu oraz zapobiegającym zadymieniu, Paweł Królikowski, Świat Szkła 12/2005 - Mechanizm automatycznego otwierania świetlików dachowych i klap dymowych, Zbigniew Czajka, Świat Szkła 11/2005 - Napędy systemów oddymiania i naturalnej wentylacji, Magdalena Mazur D+H, Świat Szkła 11/2005
więcej informacji: Świat Szkła 6/2007
inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
|