Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 09 okladka1

Świat Szkła 09/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 9 grunia 2021

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Atrium z przeszklonym zadaszeniem – innowacyjna forma przestrzeni miejskiej
Data dodania: 29.05.18

Firma LAMILUX zdecydowała się na zastosowanie ramki dystansowej SWISSPACER ULTIMATE na potrzeby wykonania szklanej konstrukcji dachowej w nowym budynku POST Luxembourg, posiadającym platynowy certyfikat DGNB. 

 

 

2018 05 10 1

Nowy budynek usługowo-administracyjny POST Luxembourg posiada platynowy certyfikat przyznany przez DGNB (©LAMILUX) 

 

 

Budynek MERCIER, stanowiący główną siedzibę POST Luxembourg, otrzymał najwyższe, platynowe wyróżnienie przyznawane w ramach certyfikacji Niemieckiego Stowarzyszenia Budownictwa Zrównoważonego (DGNB). Nowy budynek usługowo-administracyjny, w którym pracuje do 900 osób, znajduje się w samym sercu Luksemburga niedaleko dworca kolejowego.

 

Na generalnego projektanta wybrano luksemburskie biuro ROMAIN SCHMIZ, architectes & urbanistes, które zajęło się realizacją inwestycji począwszy od jej zaplanowania w 2013 roku, przez wzniesienie budynku, aż po uzyskanie certyfikacji DGNB w 2017 roku. Centralnym punktem nowego obiektu o powierzchni użytkowej 23 500 m² jest atrium o wielkości 625 m².

 

Oferuje ono wysoki komfort pobytu w przestrzeni, która – mimo że znajduje się wewnątrz budynku – ma zarazem zaskakująco miejski, otwarty charakter. Szklany dach wykonany przez LAMILUX posiada certyfikat budynku pasywnego. Jego konstrukcja, sięgająca 27 m wysokości, odsłania niebo i wypełnia atrium naturalnym światłem.

 

– Wysokie drzewa, stoliki, rzeźbione białe schody, które pną się w kierunku atrium, panoramiczne windy, dyskretne oświetlenie w godzinach wieczornych i duży szklany dwuspadowy dach LAMILUX określają klimat tej „wewnętrzno-zewnętrznej przestrzeni” – opisuje kierownik budowy, Ralf Junges.

 

 

2018 05 10 2

Dyskretne podświetlenie i widok na niebo: atrium w budynku MERCIER nocą (©LAMILUX)

 

 

Atrium pełni funkcję strefy wejściowej i komunikacyjnej, a także miejsca spotkań. Na parterze znajdują się ogólnodostępne stanowiska obsługi pocztowej oraz punkt pocztowo-telekomunikacyjny z ofertą handlową.

 

Z kolei na pierwszym piętrze wydzielono częściowo publiczny obszar przed stołówką oraz pomieszczeniami konferencyjnymi i przeznaczonymi do organizacji różnego rodzaju eventów.

 

– Szczególnym celem podczas budowy atrium było osiągnięcie pełnej niezależności od warunków klimatycznych panujących na zewnątrz przez cały rok, a więc zagwarantowanie w budynku temperatury od 18°C do 24°C – podkreśla Junges.

 

 

2018 05 10 3

Atrium w budynku MERCIER stwarza wrażenie przebywania w przestrzeni miejskiej (©LAMILUX)

 

 

 

Obiekt: MERCIER, budynek usługowo-administracyjny dla POST Luxembourg, Luksemburg

 

Inwestor i użytkownik: Entreprise des P&T Luxembourg, (POST Luxembourg), Luksemburg

 

Projektant generalny: ROMAIN SCHMIZ Architectes & Urbanistes

 

System światła dziennego: LAMILUX PR60energysave

 

Ramka dystansowa: SWISSPACER ULTIMATE

 

 

 

Ponadto udało się sprostać wysokim wymaganiom w zakresie efektywności energetycznej budynku i samego systemu, który ze względu na standard niskoenergetyczny zapewnił pozytywny wynik testu szczelności budynku „blower door test”. Firma LAMILUX przystąpiła do przetargu, w którym jednym z kryteriów było osiągnięcie standardu domu pasywnego, i wygrała go dzięki zastosowaniu swojego systemu szkła architektonicznego CI PR60energysave.

 

– Dużą zaletą było zaoferowanie przez LAMILUX produktu certyfikowanego i tym samym gwarantującego bezpieczne zaplanowanie inwestycji – mówi Mikael Dueholm, kierownik projektu z ramienia biura ROMAIN SCHMIZ Architectes & Urbanistes.

 

 

(...)

Jako system zastosowany w budynku pasywnym, pochyły dach szklany musi mieć współczynnik przenikania ciepła poniżej 1,0 W/(m²K). System CI PR60energysave firmy LAMILUX dzięki ramce dystansowej SWISSPACER ULTIMATE osiąga wartość Ucwi wynoszącą jedynie 0,81 W/(m²K). W celu zapewnienia odpowiednich warunków komfortu termicznego i higieny, a więc uniknięcia powstania zjawiska kondensacji lub pleśni, wymagane jest uzyskanie wartości fRsi na poziomie co najmniej 0,7 oraz minimalnej temperatury od wewnątrz szyby zewnętrznej wynoszącej 12,8°C: system światła dziennego w budynku MERCIER oferuje zakres temperatury od 14,3 do 17,1°C oraz współczynnik fRsi o wartości 0,78 lub większej.

 

 

 

2018 05 11 1

System światła dziennego LAMILUX o powierzchni około 625 m², zainstalowany na budynku MERCIER wraz z ramką dystansową SWISSPACER ULTIMATE, pozwala osiągnąć najlepsze wartości współczynników U i fRsi (©LAMILUX)

 

 

 

– Wartości te osiągamy jedynie dzięki specjalnej budowie naszego systemu CI i profilowi uszczelniającemu oraz ramce dystansowej SWISSPACER ULTIMATE – podkreśla Manuel Sörgel, kierownik projektu ds. szkła architektonicznego w LAMILUX. I dodaje: – Podczas wznoszenia domów pasywnych wykorzystujemy wyłącznie ramkę SWISSPACER ULTIMATE, dzięki której uzyskujemy lepsze wartości niż w przypadku wszystkich innych ciepłych ramek dostępnych na rynku.

 

Manuel Sörgel zawdzięcza te pozytywne wyniki przede wszystkim bardzo dobrym wartościom współczynnika Psi i szczególnej stabilności ramki dystansowej SWISSPACER, a wyjaśnia to w następujący sposób:

 

– W przypadku dachów poziomych lub pochyłych mamy do czynienia z innymi wymaganiami niż te, które obowiązują w stosunku do elewacji pionowych. SWISSPACER ULTIMATE niezawodnie przyjmuje obciążenia występujące w ramach realizowanego przez nas projektu.

 

W ciągu zaledwie trzech miesięcy LAMILUX wykonał dach dwuspadowy o wymiarach 24x26 m, pod którym pionowa elewacja szklana o wysokości 2,50 m stanowi niejako system podporowy. Do wzniesienia dachu o wysokości aż 27 m wykorzystano specjalne siatki zabezpieczające z możliwością przemieszczania się po nich. Z zachowaniem niewielkiego odstępu wokół pionowej elewacji szklanej, wykonano na zewnątrz na dachu pomieszczenie techniczne, którego elewacyjne profile faliste w kolorze aluminium odbijają dodatkowo światło dzienne, kierując je do wnętrza atrium. Dach szklany o nachyleniu połaci wynoszącym 5% oraz jego aluminiowy system słupowo-ryglowy ważą łącznie 50 ton. Konstrukcja ta, patrząc od dołu, dzięki szerokości szyby wynoszącej 60 mm sprawia wrażenie lekkiej i filigranowej. Ze względu na dużą rozpiętość, dach zamontowany jest na stalowej konstrukcji dźwigarowej o smukłym, łukowatym kształcie. Zastosowano przeciwsłoneczne szkło izolacyjne 60/30 firmy FLACHGLAS Wernberg GmbH. Podczas projektowania dachu uwzględniono również możliwość przemieszczania się po nim na potrzeby przeprowadzania prac związanych z czyszczeniem i konserwacją. Klapy do odprowadzania dymu i ciepła LAMILUX, wykonane z prawdziwego szkła, zapewniają po obu stronach szczytowych dachu odpowiednie odprowadzanie dymu oraz codzienną wentylację, przyczyniając się tym samym do podniesienia komfortu przebywania w atrium budynku MERCIER.

 

 

 

Janina Brielmann
SWISSPACER Vetrotech Saint-Gobain (International) AG

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 05/2018

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik