konferencja 9 grunia 2021

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Rozwój nowego szkła na ekrany wyświetlające
Data dodania: 17.07.18

Praktycznie wszyscy znają ekrany dotykowe, przede wszystkim dzięki smartfonom. Te odporne na zarysowania, szklane powierzchnie, czasem z zaokrąglonymi krawędziami, stają się coraz częściej elementami stylistycznymi nowoczesnych urządzeń komunikacyjnych.

Szkło cechuje się znakomitymi właściwościami dielektrycznymi i zapewnia niskie straty energii, zwłaszcza w przypadku wysokich częstotliwości sygnału stosowanych w standardzie telefonii komórkowej LTE lub w systemach radarowych do autonomicznej jazdy.

W przeciwieństwie do materiałów polimerowych, szkło nie zmienia swojej jakości, praktycznie nie starzeje się i może dodatkowo idealnie chronić elektroniczne mikrokomponenty przed wpływami środowiska.

Na targach GLASSTEC 2018 w Düsseldorfie wystawcy zaprezentują nowe osiągnięcia w segmencie wyświetlaczy szklanych. Temat ten będzie również poruszany w bardzo szczególny sposób na sympozjum ekspertów „Function meets Glass” w dniach 22 i 23 października br. 

 

W nadchodzących latach ultracienkie arkusze szkła będą coraz bardziej się rozpowszechniać, szczególnie w dziedzinie elektroniki użytkowej. Smartfony wyznaczają tutaj tylko początek. Ekrany dotykowe w szerokiej gamie aplikacji można już znaleźć niemal wszędzie (nawet jako elementy szyb okiennych). Bankomaty, automaty do gier lub automaty biletowe już od dłuższego czasu są w nie wyposażone. A tego typu monitory są teraz coraz częściej ustawiane w sklepach wielkopowierzchniowych i centrach handlowych.

Jako tablice informacyjne o dużym formacie zapewniają klientom orientację zarówno przestrzenną, jak i handlową. Wyświetlacze ekspozycyjne zyskują także miejsce na półkach sklepów z artykułami dla majsterkowiczów i w supermarketach budowlanych. Umożliwiają operatorom sklepu zmianę cen lub dostarczają kupującym dodatkowych, aktualnych informacji o produkcie za jednym naciśnięciem przycisku.

 

 

2018 06 48 1

Ekrany informacyjne oferują dziś wiele nowych możliwości nawiązania dialogu z klientami (fot.: Pilkington GmbH)

 

 

W produkcji przemysłowej ekrany dotykowe są używane do sterowania maszynami. Korzyści są oczywiste: gładkie, szklane powierzchnie są mniej podatne na zabrudzenia niż klawiatury. Szkło ma tę wyraźną zaletę, że jest bardzo odporne na zarysowania i dlatego powierzchnie szklane są rzadko uszkadzane.

 

Jest to niewątpliwie zaleta w stosunku do tak zwanych folii ITO (indium tin oxide) , które są pokryte powłoką tlenku cyny indu*). Ekrany dotykowe są coraz częściej używane w technologii urządzeń medycznych, ponieważ bezwzględna sterylność jest wymagana, szczególnie w salach operacyjnych.

 

Duże i gładkie interfejsy użytkownika bez połączeń elementów lub krawędzi, na których osadzają się zabrudzenia, stanowią szczególne wyzwanie.

 

Większość ekranów dotykowych jest laminowana folią, pokrytą przezroczystą powłoką z tlenku metalu. Napięcie prądu przemiennego przyłożone do krawędzi laminatu wytwarza stałe, równomierne pole elektryczne. Każdy dotyk generuje ładunek, który jest mierzony podczas cyklu rozładowania w postaci prądu na krawędziach.

 

 

(...)

Procesor zintegrowany z urządzeniem przetwarza te informacje i w prostych słowach wyświetla użytkownikowi pożądane informacje.

 

 

 

2018 06 49 1

Antyrefleksyjność i olejofobowość (odpychanie tłuszczu) – to tylko dwie z cech, jakie oferują szyby na interaktywne ekrany informacyjne (fot.: Schott AG)

 

 

Właściwości chemiczne

 

Większość ultracienkich szkieł używanych w urządzeniach mobilnych jako szkło ochronne dla czytników linii papilarnych to szkło borokrzemianowe lub glinokrzemianowe, które można hartować chemicznie. Kolejnym ważnym krokiem będzie wprowadzenie na szeroką skalę szkła wyświetlającego (display) w przemyśle motoryzacyjnym. Przyciski, pokrętła i przełączniki znikną – w przyszłości wyświetlacz będzie kontrolował wszystko. Tutaj wymagana jest najwyższa niezawodność i jakość. Zwłaszcza przy zastosowaniu w autonomicznych pojazdach, które staną się skomplikowanym „komputerem na czterech kołach”. Zasadniczo możliwe będzie kontrolowanie prawie wszystkich zadań i funkcji w pojazdach za pomocą wyświetlaczy. Pierwsze prototypy i samochody koncepcyjne już dziś pokazują, jak będzie przebiegał rozwój w nadchodzących latach.

 

Wymagania wobec wyświetlaczy zmieniają się naturalnie w zależności od zastosowania. W przypadku smartfonów wysoka rozdzielczość jest koniecznością, ponieważ jest to jedyny sposób na dokładne zobrazowanie kompletnej klawiatury. Jeśli jest dostępne więcej miejsca na większy interfejs użytkownika, jak w samochodzie lub na automatach biletowych na stacjach, wymagane jest mniej punktów przyciskowych, ale o większych rozmiarach. W końcu wyświetlacz musi reagować na „polecenia” każdego użytkownika, niezależnie od tego, czy jego dłonie są duże czy małe, w rękawiczkach lub bez nich. To samo dotyczy fasad budynków, w których używane jest szkło wyświetlające (display). Według firmy Schott ultra-cienkie szkło poniżej 250 mikrometrów jest szczególnie interesujące dla przemysłu motoryzacyjnego, ponieważ szkło o tej grubości jest zarówno lekkie, jak i wyjątkowo wytrzymałe. A waga jest istotna dla zużycia paliwa. Innymi słowy: liczy się każdy gram wagi. Ponadto ten rodzaj szkła pozwala na produkcję ekranów wyświetlających o wypukłej i wklęsłej geometrii, a także o geometrii bardziej skomplikowanej: posiadającej dwie krzywizny.

 

 

Inne parametry techniczne

 

Jeśli w określonym zastosowaniu cenne wyświetlacze mają być chronione, a równocześnie zminimalizowane niepożądane odbicia, firma Schott proponuje szkło antyrefleksyjne, z powłoką przeciwdziałającą interferencji po jednej lub obu stronach. Specjalna konstrukcja powłoki na tym szkle zapobiega odbiciom optycznym powodowanym przez światło słoneczne lub sztuczne. Taka poprawa kontrastu ma szczególnie pozytywny wpływ na wyświetlacze na deskach rozdzielczych w samochodach.

 

Widoczne odciski palców są uciążliwe dla ekranów dotykowych. Szkło automatycznie wydaje się „niehigieniczne” i niekoniecznie zaprasza użytkowników do dotknięcia go. Jednak producenci wymyślili tutaj także innowacyjne rozwiązania. Istnieje powłoka, która trwale łączy właściwości antyrefleksyjne i olejofobowe – co oznacza, że w czasie dotyku odpychane są tłuszcze znajdujące się na skórze i nie są one przenoszone na ekran wyświetlacza.

 

Monitory z przeszklonymi powierzchniami służą również do wizualnego i dynamicznego przesyłania komunikatów i informacji reklamowych w sklepach lub centrach handlowych – określanych przez ekspertów mianem Digital Signage (cyfrowe tablice informacyjne pozwalające targetować reklamy w czasie rzeczywistym czyli dostosować je do płci i wieku przechodniów, co większa skuteczność komunikatu – a nawet dostarczać statystyki dotyczące liczby spojrzeń na nośnik, co zapewnia pomiar zainteresowania osób odwiedzających sklep).

 

Firma Pilkington oferuje takie powlekane szkło na ekrany wyświetlające. To produkt, który może być równie dobrze stosowany zarówno w budynkach komercyjnych, jak i prywatnych. Jeśli ekran informacyjny jest wyłączony, wygląda jak proste lustro. Zaraz po włączeniu obraz jest widoczny przez szybę (ekran taki działa na podobnej zasadzie, jak tzw. szkło weneckie). To szkło, które może być również wyposażone w funkcję dotykową – jest bardzo łatwe w obsłudze, także w transporcie i przetwarzaniu. Ze względu na odporność powłoki pirolitycznej, ekran nie traci swojej funkcjonalności z czasem, dzięki czemu produkt ma praktycznie nieograniczoną trwałość.

 

 

Konferencja techniczna „Function meets Glass”

 

Wiodącym wydarzeniem tegorocznych targów GLASSTEC 2018 będzie z pewnością dwudniowa konferencja ekspercka „Function meets Glass”, która wystartuje już 22 października w centrum kongresowym CCD Ost i będzie kontynuowana 23 października w hali 10.

 

To ekskluzywne forum technologiczne zostało opracowane przede wszystkim z myślą o osobach odpowiedzialnych za badania i rozwój produktów w firmach. Dzięki temu Forum Messe Düsseldorf wypełni lukę między teorią a praktyką, ponieważ technologii przedstawionych w teorii można doświadczyć na żywo zaledwie kilka metrów dalej, w salach wystawowych.

 

Zespół wysokiej klasy wykładowców przedstawi techniczne innowacje, właściwości i obszary zastosowania szkła. Te dziedziny nie tylko otwierają nowe rynki, ale wymagają również precyzyjnych i niestandardowych technologii obróbki i wykańczania szkła. Wykładowcy będą dostępni dla branżowego grona słuchaczy, aby odpowiedzieć na najbardziej specjalistyczne pytania.

 

W ostatniej konferencji technicznej „Function meets Glass” w 2016 roku wzięło udział ponad 120 delegatów z 22 krajów. W tym roku organizatorzy spodziewają się większej frekwencji. Dzięki tej konferencji Messe Düsseldorf podkreśla ogromne znaczenie szkła jako materiału wykorzystywanego w wielu różnych branżach.

 

 

 

Matthias Fischer

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 06/2018

 

 

 

 

01 chik
01 chik